Santorini je sinoć pogodio snažan, plitak potres magnitude 5.3, najsnažniji potres koji je pogodio grčki otok tijekom nedavnih seizmičkih aktivnosti u tom području. Potres se osjetio i u Ateni, a epicentar je bio na dubini od 17 kilometara, piše BBC.
Santorini se suočava sa seizmičkim aktivnostima od prošlog mjeseca, a Seizmološki laboratorij Sveučilišta u Ateni zabilježio je više od 12.800 potresa. Neki stanovnici patroliraju opasnim područjima kako bi spriječili turiste da se penju po liticama i fotografiraju, prenosi Index.
Zbog učestalosti i jačine potresa u mnogim dijelovima Santorinija došlo je do odrona, a stručnjaci nisu isključili mogućnost još snažnijeg potresa. Iako su seizmolozi bili optimistični da će intenzitet potresa početi opadati, sada su zabrinuti da se situacija pogoršava.
Na Santoriniju će izvanredno stanje ostati na snazi najranije do 3. ožujka, prenosi BBC.
Nedjeljnom potresu prethodila su tri manja potresa magnitude veće od 4.0, dok su i tri potresa jučer ujutro također bila jača od 4.0. Pregledi su pokazali da na Santoriniju i Amorgosu nema oštećenja zgrada.
Nije bilo prijavljenih ozljeda uzrokovanih potresima, kojih je od 26. siječnja bilo tisuće, ali više od 11.000 ljudi napustilo je otoke. Škole na Santoriniju, Amorgosu i nekoliko drugih otoka ostat će zatvorene danas.
Ekipa Specijalne jedinice za odgovor na katastrofe krenula je iz Patrasa prema Amorgosu specijalnim vozilom za spašavanje u slučaju potresa, a tehnički timovi očekuju se na inspekciji električne mreže na otoku.
Kostas Papazachos, profesor seizmologije na Sveučilištu Aristotel u Solunu, izjavio je za grčku televiziju ERT da vlasti moraju računati na to da će situacija potrajati veći dio veljače. 'Nadajmo se da ćemo polako krenuti prema postupnoj deeskalaciji. Moramo biti strpljivi i vidjeti. Nadajmo se da će za nekoliko tjedana fenomen početi slabiti', rekao je.
Dodao je da mogućnost većeg potresa nije potpuno isključena. U međuvremenu kruzer Viking Star s 893 putnika i 470 članova posade pristao je u luku Souda na Kreti jučer ujutro. Trebao je biti prvi kruzer sezone na Santoriniju, ali je promijenio rutu kako bi izbjegao gužve na žičari tijekom seizmičke aktivnosti, piše BBC.
Najjači potres zabilježen tijekom ove seizmičke aktivnosti bio je magnitude 5.2 u četvrtak. Potresi magnitude 6 i više smatraju se ozbiljnima. Grčka je jedna od seizmički najaktivnijih zemalja u Europi, no znanstvenici su zbunjeni trenutačnim 'skupinama' potresa koji nisu povezani s većim potresom.
Santorini se nalazi na takozvanom helenskom vulkanskom luku, lancu otoka nastalih vulkanskim erupcijama, ali posljednja velika erupcija dogodila se 1950-ih godina. Grčke vlasti su izjavile da su nedavni potresi povezani s kretanjem tektonskih ploča, a ne s vulkanskom aktivnošću.
Znanstvenici ne mogu točno predvidjeti vrijeme, veličinu ni lokaciju potresa. Od 26. siječnja do 8. veljače 2025. Seizmološki laboratorij Sveučilišta u Ateni registrirao je više od 12.800 potresa u zoni Santorini-Amorgos, piše BBC.