Kad je učenik (8) kopao po vrtu svoje osnovne škole, iznenada se pojavio novac. Prvo novčanica od 50 eura, zatim cijeli svežanj. Sveukupno je bilo 15.000 eura!
U utorak poslijepodne, oko 14.30 sati, prema priopćenju policije, dječak je kopao po gredici biljaka u vrtu osnovne škole Annastrasse u istoimenoj ulici u Kölnu. Onda je iznenada pronašao gotovinu.
Glasnogovornik policije Christoph Gilles je rekao: 'Svežanj novčanica bio je stavljen u malu udubinu u kutiji za cvijeće i malo prekriven zemljom.'
Učenik je odmah rekao nadzorniku, a ravnatelj škole policiji. 'Naši kolege su zaplijenili novac i prvo ih zadržali u postaji', rekao je Gilles.
I dalje je potpuno nejasno otkud tih 15.000 eura i čiji su. 'Može se pretpostaviti da ovdje postoji kaznena relevantnost', kaže glasnogovornik policije. Nije izgledalo kao da je netko slučajno izgubio novac. Ali odakle dolazi, čista je spekulacija.
Prema riječima glasnogovornika policije Gillesa, istraga je završena, a novac je predan gradu Kölnu. Odgovornost sada leži na gradskom uredu za izgubljeno-nađeno. 'Novac se ne nalazi u samom uredu izgubljenih i nađenih stvari, već se uplaćuje na skrbnički račun odmah po primitku u ured izgubljenih i nađenih stvari', objašnjava glasnogovornik grada Robert Baumanns.
Nagrada za učenika
Grad je dužan novac čuvati šest mjeseci i čekati hoće li se javiti pravi vlasnik. Ali kako bi osoba dokazala da su to njegov novac? 'To će se vrlo pažljivo ispitati u svakom pojedinačnom slučaju', rekao je glasnogovornik grada.
Jasno je da će biti nešto novca i za poštenog nalaznika. Ako se pravi vlasnik pronađe, dječak bi imao pravo na zakonsku naknadu za nalaznike. Glasnogovornik grada Kölna objašnjava: 'Ako se gubitnik javi tijekom tog vremena, dobit će iznos umanjen za naknadu nalaznika i administrativne naknade.' Mora točno dokazati da mu novac zapravo pripada.
Pravna situacija
Prema članku 965. Građanskog zakonika (BGB), pronađeni predmeti ili gotovina u vrijednosti većoj od 10 eura moraju se prijaviti odgovornom tijelu (npr. policiji) i predati.
Nalaznik ima pravo na nalazničku naknadu. Nalaznik iznosi 5 posto do vrijednosti od 500 eura, a 3 posto za vrijednosti iznad toga. Za 15.000 eura to bi bilo 450 eura. Ako se vlasnik ne može utvrditi u roku od šest mjeseci, nalaznik može zadržati nalaz.
Ako se pronađe u javnom prijevozu ili u vlasti, vrijede drugačija pravila, piše Fenix Magazin.