Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Casa de S.M. el Rey ŠUICA U MADRIDU 'Europa ne može djelovati sama. Mediteran i Perzijski zaljev duboko su isprepleteni'

ŠUICA U MADRIDU 'Europa ne može djelovati sama. Mediteran i Perzijski zaljev duboko su isprepleteni'

U audijenciji kod kralja te na sastancima s ministrima

U ponedjeljak, 10. veljače, europska povjerenica za Mediteran Dubravka Šuica prvi je put u ovom mandatu posjetila Madrid kako bi se sastala sa španjolskim nacionalnim tijelima radi jačanja suradnje u bitnim pitanjima za mediteransku regiju. Tom prilikom povjerenica je bila u audijenciji kod kralja Filipa VI. te se sastala s ministrom vanjskih poslova, EU-a i suradnje Albaresom i ministricom za uključivanje, socijalnu sigurnost i migracije Saiz. Povjerenica i ministar Albares održali su i sastanak s glavnim tajnikom Unije za Mediteran Kamelom.

Šuica je istaknula ključne strateške prioritete, uključujući pripreme za novi Pakt za Mediteran radi poticanja integriranijeg pristupa bilateralnoj i regionalnoj suradnji, odnose sa Sjevernom Afrikom i partnerima iz Perzijskog zaljeva, stanje na Bliskom istoku i potrebe za obnovom te ulogu Unije za Mediteran. Posjet se prigodno odvija u godini obilježavanja 30. obljetnice Barcelonskog procesa, a u studenom je predviđen i ministarski sastanak koji će biti prekretnica u revitalizaciji regionalne suradnje širom Mediterana.

Povjerenica je naglasila važnost Španjolske u povezivanju Europe i Mediterana i istaknula njezine snažne veze s partnerima u sjevernoj Africi u područjima kao što su migracije, gospodarstvo i energetika. Izjavila je kako je odlučna snažno se angažirati u savjetovanju oko novog Pakta za Mediteran i raditi na ugrađivanju doprinosa Španjolske u njegovo oblikovanje. Razgovaralo se o budućim ulaganjima, posebno u području energije i čiste tehnologije, kao i o suradnji u upravljanju migracijama.

Ponovno je istaknuta spremnost EU-a podupirati stabilnost i razvoj na Bliskom istoku. U tijeku su planovi za 9. konferenciju o Siriji u Bruxellesu, uključujući buduću financijsku potporu za početnu fazu oporavka i obnove.

Raspravljalo se o kontinuiranoj potpori Palestinskoj samoupravi, pripremama za obnovu Gaze čim to bude izvedivo i o odlučnosti povjerenice da promiče dvodržavno rješenje koje bi dovelo do održivijeg odnosa između Izraela i Palestine. Istaknuto je koliko je pojačana suradnja EU-a i zemalja Perzijskog zaljeva strateški važna te se planiraju sporazumi o partnerstvu sa šest zemalja Vijeća za suradnju u Zaljevu (GCC).

Raspravljalo se o načinima jačanja regionalne suradnje, među ostalim revitalizacijom Unije za Mediteran kao jedine regionalne organizacije koja okuplja EU i partnere na južnom Mediteranu. Razgovaralo se i o jačanju suradnje u upravljanju migracijama s mediteranskim partnerima, u čemu je Španjolska jedan od najvažnijih partnera. Osiguravanje zakonitih načina dolaska i smanjenje nezakonitih migracija intenzivnijom borbom protiv krijumčarenja migranata temelj su sveobuhvatne suradnje u području migracija.

Bilateralna strateška i sveobuhvatna partnerstva u okviru novog pakta promiču međuljudske kontakte koji doprinose jačanju veza. Zakoniti načini dolaska i razvoj vještina važni su za gospodarsku konkurentnost i socijalnu koheziju. U tom je kontekstu EU pokrenuo partnerstva za traženje talenata s Marokom, Tunisom i Egiptom kako bi se ojačali kapaciteti za migracije radne snage i promicao razvoj vještina.

Ovaj posjet Španjolskoj bio je dio savjetovanja povjerenice Šuice o kreiranju nove politike EU-a prema zemljama Mediterana i Perzijskog zaljeva s ciljem uključivanja i uvažavanja perspektive država članica EU-a i naših partnera. Povjerenica je potvrdila svoju predanost bliskoj suradnji sa Španjolskom i drugim partnerima kako bi se osigurala dugoročna stabilnost i napredak u regiji.

'Španjolska je oduvijek imala važnu ulogu na Mediteranu i stoga sam odlučna surađivati sa španjolskom vladom i svim dionicima na tome da se osigura stvarna i trajna korist od naših inicijativa za cijelu regiju.

Novim Paktom za Mediteran namjerava se stvoriti zajednička vizija za regiju, s naglaskom na trgovini i ulaganjima, energiji i čistim tehnologijama, prilagodbi klimatskim promjenama, digitalnoj i prometnoj povezanosti, sigurnosti, međuljudskim odnosima i upravljanju migracijama. U predstojećim mjesecima nastavit ću se savjetovati s vladama, privatnim sektorom i civilnim društvom kako bismo oblikovali politike koje promiču blagostanje, stabilnost i sigurnost. Intenzivno ću raditi i na revitalizaciji regionalne suradnje u okviru Barcelonskog procesa, a posebno uloge Unije za Mediteran.

Mediteran nije samo regija, već i esencijalna spona koja kulturno i trgovinski povezuje tri kontinenta. Na tom području suočavamo se s velikim izazovima kao što su geopolitičke napetosti, gospodarske razlike, klimatske promjene i migracijski pritisci, no čvrsto vjerujem kako suradnjom možemo pretvoriti te izazove u prilike. Ulaganje u gospodarski razvoj, obrazovanje i otvaranje radnih mjesta donijet će blagostanje i stabilnost na obje obale Mediterana.

Europa ne može djelovati sama. Mediteran i Perzijski zaljev duboko su isprepleteni, a snažnija suradnja EU-a i zemalja Perzijskog zaljeva bit će ključna za rješavanje globalnih i regionalnih izazova. Ove godine obilježavamo 30. obljetnicu Barcelonskog procesa i zato ovu priliku moramo iskoristiti za jačanje i revitalizaciju naših partnerstava', izjavila je. 

Vaša reakcija na temu