Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Big_Heart from Pixabay SUKOBI U JUŽNOJ KOREJI Parlament izglasao ukidanje ratnog stanja

SUKOBI U JUŽNOJ KOREJI Parlament izglasao ukidanje ratnog stanja

Građani prosvjeduju

Predsjednik Južne Koreje Yoon Suk-yeol proglasio je ratno stanje rekavši da je mjera nužna kako bi 'zaštitila zemlju od komunističkih snaga'.

'Kako bismo zaštitili liberalnu Južnu Koreju od prijetnji koje predstavljaju komunističke snage Sjeverne Koreje i eliminirali antidržavne elemente... Ovim proglašavam izvanredno ratno stanje', rekao je Yoon u obraćanju naciji uživo na televiziji i optužio oporbene snage za kontrolu parlamenta, simpatiziranje sjevernokorejskog režima i 'paraliziranje vlade antidržavnim aktivnostima'.

Yoon je u izvanrednom televizijskom obraćanju još istaknuo da treba 'iskorijeniti prosjevernokorejske snage i zaštititi ustavni demokratski poredak', prenosi Index.

Što znači proglašavanje ratnog stanja

Proglašavanje ratnog stanja ne znači objavu rata, već je riječ o mjeri koja omogućuje vojsci preuzimanje kontrole nad civilnim vlastima radi održavanja reda i sigurnosti. To može uključivati ograničavanje građanskih prava, poput slobode kretanja i okupljanja, te uvođenje cenzure medija.

Ovakve mjere obično se poduzimaju u situacijama ozbiljne prijetnje nacionalnoj sigurnosti, kao što su vanjske prijetnje ili unutarnji nemiri.

Oporba sazvala hitan sastanak

Ovaj potez predsjednika Yoon Suk-yeola u dijelu južnokorejske javnosti izazvao je zabrinutost u vezi s utjecajem na demokratske procese u zemlji, a oporbena Demokratska stranka sazvala je hitan sastanak svojih zastupnika kako bi raspravljali o nastaloj situaciji.

Južnokorejski predsjednik ranije je odbacio pozive za neovisne istrage o skandalima koji uključuju njegovu ženu i visoke dužnosnike.

Prosvjednici viču protiv ratnog stanja

Kako javlja BBC, prosvjednici ispred parlamenta viču 'ne ratnom stanju', 'srušite diktaturu' i 'otvorite vrata' dok povremeno odjekuju sirene.

Deseci policijskih patrolnih automobila i autobusa interventne policije su na licu mjesta.

Parlament izglasao blokadu proglašenja ratnog stanja

Dok se sukobi odvijaju ispred zgrade parlamenta, političari unutar nje održali su sjednicu kako bi glasali o ratnom stanju koje je proglasio južnokorejski predsjednik.

Parlament je sada izglasao blokadu tog proglašenja, a predsjednik parlamenta izjavio je da je ono nevažeće.

Podsjetimo, predsjednik Yoon Suk Yeol ranije je proglasio ratno stanje, što je izazvalo bijes oporbenih stranaka.

Vaša reakcija na temu