Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Press Tomislav Sokol: Ključno je sačuvati pravo veta i prava država da same reguliraju pitanja braka i obitelji

Tomislav Sokol: Ključno je sačuvati pravo veta i prava država da same reguliraju pitanja braka i obitelji

Rasprava o provedbi temeljnih pravnih akata EU-a

Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu doc. dr. sc. Tomislav Sokol sudjelovao je u raspravi o provedbi osnivačkih ugovora - temeljnih pravnih akata Europske unije - na plenarnoj sjednici u Strasbourgu. Pritom se snažno založio za očuvanje prava veta i prava država članica da same reguliraju pitanja braka i obitelji.

'Osnivački ugovori predstavljaju primarno pravo Europske unije a rasprava o njihovoj provedbi ili izmjenama s pravom uvijek okupira interes javnosti. Dokument o kojem danas raspravljamo poziva se, između ostalog, na Rezoluciju o izmjenama Ugovora iz studenog koja je bila krajnje problematična. Stoga koristim ovu priliku da bih ponovno ukazao na važnost očuvanja jednoglasnosti u Vijeću. 

Već se više od devedeset posto odluka donosi kvalificiranom većinom, a jednoglasnost u preostalom malom broju područja osigurava i manjim državama članicama zaštitu vlastitih interesa i nacionalnog identiteta. Pravo veta koristi se danas isključivo u onim sferama za koje države smatraju da su od njihovog ključnog nacionalnog interesa poput vanjske politike, obrane i poreza. Naprosto ne mogu zamisliti Uniju u kojoj bi se strateške odluke donosile nametanjem i preglasavanjem jer bi tek onda provedba takvih, oktroiranih odluka, bila praktički nemoguća. Potpuno ukidanje prava veta i preglasavanje samo bi povećali podjele u Europskoj uniji i ugrozili sam njen opstanak, a svakako je ne bi učvrstili.

U dijelu vezanom uz građanstvo, želim istaknuti da se odredbe o građanstvu ne smiju iskoristiti za povredu načela supsidijarnosti i ulaženje u područja koja pripadaju nadležnostima država članica. Države članice imaju slobodu same odrediti uvjete za stjecanje vlastitog državljanstva i tako treba i ostati. Osim toga, one mogu, sukladno vlastitim vrijednostima i tradiciji, regulirati pitanja braka i obitelji i nikakav EU Statut o nediskriminaciji ne može i ne smije zaobilaznim putem ograničiti to njihovo pravo', kazao je Sokol. 

Vaša reakcija na temu