Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Unsplash ZAVRŠENA BISKUPSKA SINODA 'Crkva mora biti simbol mira, a ne podjela'

ZAVRŠENA BISKUPSKA SINODA 'Crkva mora biti simbol mira, a ne podjela'

Prvi put pravo glasa imale su i žene

Nakon tri tjedna završila je biskupska sinoda u Vatikanu. Gotovo 400 predstavnika Crkve, kardinala, biskupa i laika iz više od 110 zemalja prihvatilo je zajednički dokument o budućnosti Crkve u svijetu. Prvi put pravo glasa imale su i žene.

Zaključci sinode mogli bi se sažeti u temeljnoj poruci pape Franje da u svijetu koji je obilježen sukobima, ratovima, tragedijama, Crkva mora dati svjedočanstvo sklada, svjedočanstvo harmonije. Mora biti znak mira, a ne podjela u svijetu koji je obilježen podjelama, rekla je za podnevni Dnevnik novinarka Anđela Jeličić Krajcar.

- Crkva će to postići tako što će biti kadra saslušati svakog čovjeka, saslušati Crkvu na svim krajevima svijeta, vidjeti koje su različitosti, problemi, goruća pitanja i na ta pitanja odgovoriti kroz zajednički hod. Sinoda i sinodalnost nisu riječi koje koristimo u svakodnevnom govoru, međutim one izriču jedno temeljno i zajedničko i svakodnevno iskustvo, zajedničkog života i zajedničkog hoda. Rješavati goruće probleme i delikatne probleme konsenzusom, odnosno razgovorom, a ne čizmom i raskolom, to je ono na što je Crkva pozvana i što je pokušala napraviti kroz ovu sinodu, dodala je.

- Otvorene su delikatne teme, od đakonskog ređenja žena do uloge naroda u izboru biskupa. Mnoge su teme razriješene tako da je njihov rad prebačen na stručne skupine koje će raditi još gotovo godinu dana na njima. Međutim, zaključak svih sudionika sinode jest da se kroz ovaj pristup, kroz zajednički hod, kroz novu metodu razgovora, uspjelo doći do jednog svjedočanstva harmonije koja se ne boji različitosti, već u različitostima vidi bogatstvo za cijelu Crkvu. Crkva je danas globalna i mora naučiti živjeti s različitostima. Jedino tako moći će biti znak mira u cijelom svijetu, izvijestila je Anđela Jeličić Krajcar iz Vatikana.

- U svjetlu onoga što je proizašlo iz sinodskog putovanja, sada u ovo ratno vrijeme, a i u budućnosti trebat će donositi odluke. Moramo biti svjedoci mira. Također trebamo učiti biti druželjubivi i poštovati različitosti. Iz tih razloga ne namjeravam objaviti apostolsku pobudnicu, dovoljno je ono što smo odobrili u dokumentu. Već postoje vrlo konkretne naznake koje mogu biti putokaz za poslanje crkava na različitim kontinentima, u različitim kontekstima, izjavio je papa Franjo.

Vaša reakcija na temu