U jeku rasprava o višegodišnjem financijskom okviru Europske unije, jučer smo se u Strasbourgu susreli sa Željanom Zovko, zastupnicom Europske pučke stranke, s kojom smo razgovarali o trgovinskim tenzijama sa SAD-om, potrebi jačanja unutarnjeg tržišta EU te strateškim izazovima s kojima se Unija suočava. Premda je EU jedinstveno tržište, građani to često ne osjećaju.
- EU jest jedinstveno tržište, ali nam u ovom trenutku nedostaje njegovo jačanje. Potrebno je ojačati tržište i odbaciti sve one mjere koje onemogućavaju slobodnu trgovinu - u smislu da ne plaćamo dodatne troškove za neke usluge u zemljama članicama EU, što je, u stvari, apsurdno - rekla je Zovko.
Upozorila je da trenutačne prepreke unutar tržišta nanose štetu europskim malim i srednjim poduzećima te industriji u cjelini.
- Toliko godina nakon uspostavljanja jedinstvenog tržišta i dalje sprječavamo naša mala i srednja poduzeća, kao i našu industriju, da to najveće jedinstveno tržište iskoriste za vlastitu korist. Sve ono što nam se danas može dogoditi - poput poplave proizvoda iz Kine ili problema s plasmanom europskih proizvoda na druga tržišta - trebali bismo diverzificirati, usmjeriti prema susjednim zemljama i tražiti rješenja za aktualne probleme sa Sjedinjenim Američkim Državama, kako bismo ojačali i jedinstveno tržište i našu stratešku autonomiju - dodala je.
Na pitanje tko se trenutačno najviše okoristio globalnim pomacima, Zovko odgovara:
- Ja bih gledala pozitivno... U trenucima krize, ako ne profitira jačanje jedinstvenog tržišta, jačanje trgovinskih ugovora sa zemljama koje su također demokratske poput EU i jačanje strateških partnerstava - onda stvarno nemamo ideju kako izaći iz krize jači - kazala je i istaknula da je uvjerena kako će Europa iz ove krize itekako izaći snažnija.
- Zadužena sam ispred Odbora za vanjsku trgovinu i kao izvjestiteljica Europske pučke stranke za odnose s Norveškom i Švicarskom, za uspostavljanje jačih odnosa i s našim mikrodržavama poput Andore, Monaka i San Marina, a moram naglasiti i Australiju te Novi Zeland. Privlačimo sve one zemlje koje dijele naše ideje, imaju iste poglede na multilateralni sustav i na regulirane mjere u trgovini - naglasila je te dodala da se Europa mora potruditi objasniti svojim građanima, poduzetnicima, ali i transatlantskim partnerima način na koji funkcionira administracija u Bruxellesu, kako se donose odluke te kako se Europskoj komisiji daje mandat za pregovore o ključnim koncesijama.
Komentirajući pitanje energetske sigurnosti, konkretno nabavu LNG plina iz SAD-a, ukazala je na institucionalne probleme.
- Znači, vidimo da povjerenik Maroš Šefčović želi pregovarati o nabavci LNG plina iz Sjedinjenih Američkih Država, ali u ovom trenutku ni on ne zna s kim bi konkretno trebao voditi te pregovore. Sjećam se i ranijih situacija, kada smo od američkih partnera tražili veće količine i sigurniju opskrbu, osobito nakon uvođenja prvih sankcija i početka krize izazvane ruskom agresijom na Ukrajinu. Tada također nismo imali zajamčenu nabavu, pa smo bili prisiljeni okrenuti se i nekim autokratskim režimima - rekla je i naglasila važnost strateških odnosa sa SAD-om.
- Mislim da upravo naša logika i razumijevanje vanjske i sigurnosne politike, kao i spoznaja da su Sjedinjene Američke Države za nas ključne u osiguravanju trgovinskih puteva, pokazuju da bez njih ne možemo. Vidimo što se događa u Crvenom moru - bombardiranja i rješavanje krize koju su izazvali Huti, pod snažnim utjecajem Irana - i jasno je da SAD rješava probleme koji ugrožavaju slobodan protok robe, a od toga najviše koristi ima upravo Europa - rekla je i dodala:
- Vidimo da vanjska politika nije tako nebitna koliko se nekima možda činila u prošlosti. Za postizanje šire slike potrebno je graditi i tražiti razumijevanje da svaka zemlja - a Sjedinjene Američke Države su naš ključni partner koji osigurava sigurnost i samoj Europskoj uniji - mora jačati vlastitu sigurnost i prevenirati moguće autokratske režime da izvrše napade i ugroze sigurnost svojih građana - podvukla je.
Na temu novog svjetskog trgovinskog poretka, Zovko je rekla:
- Europa treba biti ta oko koje se gradi taj novi svjetski trgovinski poredak. Ako vidimo da se događa reset cijelog multilateralnog sustava i da je to repozicioniranje u tijeku, ono ne smije narušiti već postignuta trgovinska pravila. Ta se pravila ne smiju izmanipulirati od strane zemalja koje imaju moć i utjecaj nad drugima, koje vrlo lako mogu dovesti do preglasavanja – što smo vidjeli na multilateralnim konferencijama, pa i u pitanjima koja su se ticala same Europske unije - rekla je.
- U tom novom svjetskom poretku, Europa mora diktirati teško postignute kompromise koje smo izborili u Bruxellesu i ovdje u Strasbourgu, na plenarnim sjednicama, gdje imate različite političke opcije i grupacije koje, nakon dugih usuglašavanja, postignu kompromis po kojem 27 država članica može zajednički funkcionirati - dodala je.
Smatra i da se oko EU okuplja sve više zemalja koje razumiju snagu Unije, koja bi trebala biti medijator u resetiranju novog svjetskog međunarodnog poretka koji je dugo bio potreban. Na kraju se osvrnula na utjecaj nove američke politike na financijske okvire EU:
- Vjerujem da utječe inflacija i sve ono što je posljedica ovih trgovinskih naznaka i trgovinskog rata, koji se, nadam se, neće nastaviti. Vjerujem da ćemo u okviru ovih 90 dana pronaći neko rješenje. Vjerujem da će doći do smirivanja tenzija i da ćemo sa Sjedinjenim Američkim Državama pronaći taj zajednički put - srednji put - koji se nikada ne smije okrenuti prema autokracijama niti prema jednostranačkim režimima, jer to nije europski put - zaključila je Željana Zovko.