Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Carine SAD-a potencijalna prijetnja ljetnoj sezoni u Hrvatskoj?

Carine SAD-a potencijalna prijetnja ljetnoj sezoni u Hrvatskoj?

Gospodarske posljedice u Europi mogle bi se preliti na turizam - prvo stradavaju putovanja, a najviše gube mali iznajmljivači

Dok se Hrvatska priprema za još jednu turističku sezonu u kojoj bi trebala potvrditi status jedne od najpoželjnijih mediteranskih destinacija, globalni političko-ekonomski potresi prijete destabilizacijom tržišta. Nove carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump otvaraju pitanje: može li trgovinska politika SAD-a utjecati na turistički promet prema Hrvatskoj?

Na IV. kongresu obiteljskog smještaja, održanom u Splitu, ova tema nije bila formalna točka dnevnog reda, ali se sve češće provlačila u razgovorima među sudionicima – od predstavnika institucija do iznajmljivača s terena. Situacija je složena, a iako se učinci možda neće odmah osjetiti, moguće je da će se dugoročno reflektirati na tržišta iz kojih Hrvatska prima najveći broj gostiju.

Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, istaknuo je kako je prerano za donošenje zaključaka, ali i naglasio da turistički sektor mora pomno pratiti razvoj događaja.

- Uvođenje bilo kakvih carina i dodatnih tarifa, posebice u uvjetima globalne nesigurnosti, dugoročno ne koristi međunarodnom gospodarstvu, pa tako ni turizmu – rekao je Staničić.

Američke carine mogle bi posebno pogoditi europske ekonomije, a kad standard padne – prva na udaru su putovanja. To najprije osjete domaćini na terenu, koji ovise o svakoj rezervaciji. Unatoč geopolitičkoj neizvjesnosti, Hrvatska zasad bilježi stabilan tijek ‘bookinga’.

Prema podacima HTZ-a, predsezona je usporediva s prošlogodišnjom, a najave za glavni dio sezone su ohrabrujuće. No sve izraženija sklonost 'last minute' rezervacijama otežava dugoročno planiranje i povećava neizvjesnost među iznajmljivačima.

- Cijena će ove godine biti odlučujući faktor kod izbora destinacije. Hrvatska ima konkurentan omjer cijene i kvalitete, no u razdoblju visoke inflacije i ekonomskih poremećaja moramo dodatno paziti na pozicioniranje na tržištu – dodao je Staničić.

Najavljene carine mogle bi posebno pogoditi gospodarstva Njemačke, Francuske i Austrije – zemalja iz kojih tradicionalno dolazi najveći broj turista. U tom kontekstu, svaka promjena u potrošačkom raspoloženju može imati domino-efekt, osobito za male i srednje iznajmljivače koji su izravno izloženi oscilacijama u potražnji.

Na kongresu je potvrđeno da Hrvatska trenutno ima snažnu disperziju tržišta i dobru prometnu dostupnost – što se u nestabilnim okolnostima pokazuje kao važna strateška prednost. No ključ uspjeha, kako se moglo čuti, neće biti samo u brojkama, već u sposobnosti brze prilagodbe i zadržavanja konkurentne, kvalitetne ponude.

S optimizmom, ali i realnim oprezom, na situaciju gleda i predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja Barbara Marković.

- Turizam je sektor koji iznimno brzo reagira na vanjske promjene, a to smo vidjeli tijekom pandemije. Mislim da smo mi stalno u nekoj vrsti krize i da se znamo ponašati u takvim okolnostima. Ne vjerujem da će nas ovo dirnuti kad je riječ o bukingu ove sezone. Ipak smo jedna od pet najpoželjnijih destinacija za posjet u 2025. godini, pa vjerujem da će interes ostati snažan – istaknula je Marković.

U međuvremenu, domaći iznajmljivači pripremaju se za sezonu s dozom opreza. Raste broj nelojalne konkurencije i neregistriranih iznajmljivača, dok su očekivanja gostiju sve viša. U takvom okruženju vanjski potresi mogu imati veći utjecaj nego što se na prvi pogled čini.
Kako je rečeno na kongresu, budućnost hrvatskog turizma ovisit će ne samo o zakonima i brojkama, već i o sposobnosti sektora da se brzo prilagodi svijetu u kojem se granice – i one fizičke, i one tržišne – svakodnevno mijenjaju.

Vaša reakcija na temu