Na Ekonomskom fakultetu u Splitu, održana je javna tribina u organizaciji Udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOI) pod nazivom: 'Hoćemo li se moći nastaviti baviti turizmom - i do kada?'. Događaj je okupio više od 100 sudionika, među kojima su bili mali iznajmljivači i predstavnici znanosti i struke, zabrinuti zbog sve intenzivnijih promjena u zakonodavnom okviru koji uređuje djelatnost privatnog smještaja.
Hana Matić, potpredsjednica Udruge SMOi, iznijela je brojne argumente i analize koje ukazuju na sustavno marginaliziranje malih iznajmljivača, počevši od demonizacije u javnom prostoru, ničim dokazanog i potpuno neopravdanog ataka na male iznajmljivače kao krivce za nedostatak stanova, preko zakona koji nepravedno povećavaju administrativno i financijsko opterećenje, do strategija koje otvoreno zagovaraju značajno smanjenje udjela obiteljskog smještaja u korist velikih hotelskih sustava.
Predstavljena su i tri prijedloga za ocjenu ustavnosti podnesena Ustavnom sudu Republike Hrvatske, istaknuvši da su izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, Zakona o lokalnim porezima i Zakona o upravljanju i održavanju zgrada, usvojene u prosincu 2024., duboko problematične i niti jednim objektivnim i mjerljivim razlogom opravdane te u suprotnosti s načelima pravne sigurnosti i jednakosti pred zakonom.
Među ključnim porukama tribine ističe se da se legalne male iznajmljivače ne može i ne smije prikazivati kao glavni uzrok stambene krize, posebno kada službeni podaci jasno ukazuju na kompleksnije i dublje uzroke, uključujući neregulirano tržište, golemi udio nekomercijalnog privatnog smještaja i ilegalnog iznajmljivanja, a brojni stručnjaci upozoravaju na rastuću financijalizaciju stanovanja kroz špekulativno investiranje u nekretnine i nedostatak sustavne stambene politike, od planiranja i gradnje do prodaje i upravljanja stambenim fondom.
Sudionici tribine su jasno poručili: potrebna nam je održiva, pravedna i uključiva turistička politika koja neće izbaciti hrvatske obitelji iz turizma, već će omogućiti ravnotežu između privatnog i institucionalnog smještaja, očuvanje lokalnih zajednica i zaštitu egzistencije stotina tisuća hrvatskih građana koji se bave turizmom.
Apsolutno isti stav imali su i istaknuti gosti tribine, Martina Nimac Kalcina, dugogodišnja predsjednica zajednice iznajmljivača pri HGK, te prof. dr. sc. Neven Šerić i doc.dr.sc. Ljudevit Pranić, profesori splitskog Ekonomskog fakulteta sa katedri za marketing i turizam. Potvrdili su da Hrvatskoj treba turizam koji osigurava budućnost i održivost hrvatskom čovjeku i da su mali iznajmljivači upravo ono što čini našu specifičnost, zanimljivost i konkurentsku prednost hrvatskog turizma koji je zahvaljujući privatnom smještaju pokazao otpornost u kriznim situacijama kao što je bila pandemija.
Ono što jest problem hrvatskog turizma i glavni izazov za Ministarstvo turizma i sporta izražena je sezonalnost i visoka frekvencija u manjem broju atraktivnih destinacija, za što postoje brojna dokazano uspješna rješenja - uključujući sufinanciranje zrakoplovnih i drugih prijevoznih linija, decentralizacija turističke ponude te kreiranje izvansezonskih sadržaja i atraktivnih događanja koja privlače goste, a kako bi se disperzirala turistička potražnja kroz cijelu godinu. Da, to uključuje i bolju hotelsku ponudu o čemu nema spora, ali rast hotelskih kapaciteta nikako ne bi smio biti na uštrb malih privatnih iznajmljivača.
Udruga SMOI zahvaljuje svima koji su sudjelovali, a osobito onima koji su javno podijelili svoja iskustva i zabrinutosti. Tribina je još jednom pokazala koliko je važno uključiti male iznajmljivače u javni dijalog o budućnosti hrvatskog turizma – jer bez njih, hrvatski turizam ne može biti ni održiv ni autentičan.