Građanska inicijativa Stanari zajedno uputili su Zahtjev za sigurnosni standard u stambenim zgradama na nekoliko adresa - u Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, ministru Branku Bačiću i na znanje premijeru Andreju Plenkoviću.
Radi zaštite stanara traže donošenje akta o sigurnosti stanara u stambenim zgradama, te uvođenje pravnog pojma za vlasnike apartmana i odvajanje rentijera od malog obiteljskog iznajmljivača.
Osim Zahtjeva, žele još jednom poručiti da nacionalna Građanska inicijativa Stanari zajedno daje potporu hrvatskom turizmu i malim obiteljskim iznajmljivačima koji se iznajmljivanjem bave u svojim obiteljskim kućama.
'Nikada nismo bili protiv turizma. Podržavamo ga i želimo da ovogodišnja sezona bude pozitivna za turistički sektor. U tom smislu iskazujemo potpunu podršku Hrvatskoj udruzi obiteljskog smještaja (HUOS) i još jednom molimo vlasti da razdvoje male obiteljske iznajmljivače koji posao iznajmljivanja obavljaju u svojim obiteljskim kućama od onih koji iznajmljuju apartmane u stambenim zgradama', poručuju iz GI Stanari zajedno.
U Zahtjevu pojašnjavaju kako u višekatnicama u kojima na jedan ulaz ima 20 i više stanova, jednostavno je nemoguće kontrolirati tko sve ulazi i izlazi iz stambene zgrade, a pogotovo u ljetnim mjesecima kada se u apartmanima registriranima za 4 ili 6 osoba smjesti i po 15 ili 20 mladih turista.
'Ti turisti, svjedoci smo, uriniraju po stubištu, ostanu spavati na stubištu čime onemogućuju stanare u slobodnom kretanju, a što je suprotno čl. 3. Ustava RH. Osim navedenog i bez obzira na pristojnost turista i njihovu životnu dob, stanari stambenih zgrada zbog stalne fluktuacije u apartmanima, nemaju sigurnost niti od požara ili poplava, jer za apartmane ne postoji pravni propis koji bi im uvjetovao poštivanje sigurnosti', naveli su.
Smatraju kako je potrebno propisati sigurnosne uvjete svakom stanu koji se iznajmljuje kao apartman u kratkoročnom najmu i to:
'Protupožarni uvjet u vidu obvezne ugradnje prskalica i alarma koji će se u slučaju požara odmah aktivirati, čime će se podići sigurnost za ostale stanare stambene zgrade, kako se eventualni požar ne bi dalje širio, pogotovo u starim zgradama gdje su podovi i stropovi od drvenih greda, a i u armirano-betonskim, jer bi ovaj sigurnosni uvjet zasigurno bio pozitivan kako za stanare, tako i za vlasnika apartmana.
Izolaciju od buke i vibracija - što se tiče buke, stanari smatraju da treba propisati uvjet da svaki apartman u stambenoj zgradi mora imati zvučnu izolaciju na visinu buke i vibracija koje ta buka uzrokuje, a koja odgovara prekomjernom imitiranju puštanjem glazbe i galamom skupine osoba, te da je dužan za ishođenje rješenja dostaviti atest mjerenja buke i vibracija.
Sigurnosnost stanara kroz e-evidenciju kroz izradu posebne aplikacije za apartmane u stambenim zgradama u kojima će se unositi osobni podaci gostiju uz zabranu dolaska u apartman osoba koje nisu evidentirane kao gosti apartmana, dakle jednaki standard kakav imaju hoteli, jer za razliku od malih obiteljskih iznajmljivača koji kontroliraju svoje goste, rentijeri nemaju pojma tko im je u apartmanu i kako se ponaša, jer svoje goste niti ne vide budući im ključ ostave u key boxevima te također snimanje sigurnosnom kamerom ulaz u apartman, kako bi se u svakom trenutku znalo tko ulazi i izlazi iz apartmana i povezivanje ovih sigurnosnih kamara s aplikacijom pri MUP-u, kako bi se olakšalo dokazivanje u slučaju prekršaja ili kaznenih djela.
Naravno stanari predlažu i da se propišu i svi drugi nužni sigurnosni standardi kako bi se sigurnosno zaštitili stanari u stambenim zgradama sve sukladno čl. 3. Ustava RH, te čl. 34. st. 1. i 35. Ustava RH', zaključili su.
Predlažu i da se u zakonske i druge pravne akte uvede pojam koji će označavati vlasnike apartmana u stambenim zgradama, a koji se kolokvijalno zovu rentijeri, te da se isti i tim pravnim pojmom odvoje od malih obiteljskih iznajmljivača, jer oni, pojašnjavaju, nisu mali obiteljski iznajmljivači, budući da oni koriste resurse zgrade (ako im pukne cijev, zgrada je mijenja iz sredstava pričuve itd.) dok mali obiteljski iznajmljivač kada mu nevrijeme uništi krov ili prozore, to sam sanira.
'Mali obiteljski iznajmljivači goste dočekuju u svom domu, u svojoj kući i nudi gostima svoju domaću atmosferu, dok vlasnici apartmana svoje goste u pravilu uopće ne vide, sve se odvija putem key boxeva i putem agencija, te nemaju nikakav nadzor nad gostima, a u pravilu se u apartmane registrirane za 4 ili 6 osoba smješta i po 12, ili 15 gostiju mahom mladih partijanera, dok kod malih obiteljskih iznajmljivača u njihove kuće dolaze uglavnom obitelji, te mali obiteljski iznajmljivač ima nadzor nad gostima i točno zna koji broj gostiju mu se nalazi u apartmanu njegove obiteljske kuće', naveli su iz GI Stanari zajedno.