Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Screenshot (Youtube) VIDEO Jurica Galić Juka objavio šestu epizodu putopisa iz 'Zemlje spaljenih lica'

VIDEO Jurica Galić Juka objavio šestu epizodu putopisa iz 'Zemlje spaljenih lica'

Splitski pustolov nastavlja s istraživanjem Etiopije

Splitski pustolov Jurica Galić Juka objavio je novi putopis iz Etiopije.

'Zemlja spaljenih lica'  je moj putopis od 20 dana prilikom kojeg sam posjetio i snimio čak 39 lokacija, atrakcija i običaja u Etiopiji od Adis Abebe do Lalibele na sjeveru, Harara na istoku i doline Omo na jugu. 

U šestoj epizodi obilazim južnu skupinu monolitnih crkvi Lalibele. Dao ih je sagraditi etiopski car Gebra Meskel - Lalibela nakon su 1187. g. Jeruzalem zauzele muslimanske snage pod vodstvom Saladina. Car je vjerovao da će Lalibela zamijeniti Jeruzalem i postati novo mjesto kršćanskog hodočašća. Nakon njih prisustvujem najvećoj etiopskoj svečanosti - Meskelu. Tada se slavi dolazak "pravog" križa u Etiopiju. Prema legendi, pravi križ na kojem je bio razapet Isus Krist, pronašla je sveta Helena – majka Konstantina Velikog (rimskog cara koji se prvi obratio na kršćanstvo u 4. stoljeću). Meskel se slavi se 27. rujna paljenjem krijesa u spomen na spomenutu kraljicu Jelenu koja je, po predaji, sanjala da treba zapaliti krijes i da će joj dim pokazati gdje je zakopan istinski križ.

Zašto se putopis zove 'Zemlja spaljenih lica'? Etiopljani su bili jedni od prvih negroidnih naroda s kojima su se antički Grci sreli. Vjerovali su da im je lica 'spalio' sin boga Sunca sa svojom vatrenom kočijom nad kojom je izgubio nadzor. Grčka riječ 'Aithiōps' dolazi od glagola 'aithō' (gorjeti) i imenice 'ōps' (lice). Dakle, 'Aithiōps' doslovno znači 'spaljenog lica', pa sam ovo putovanje nazvao na temelju te priče', napisao je u opisu videa.


Vaša reakcija na temu