Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
VIDEO Plovilo privezao uz stijenu na plaži, žena sjekirom pokušala presjeći konopce

VIDEO Plovilo privezao uz stijenu na plaži, žena sjekirom pokušala presjeći konopce

Uzela pravdu u svoje ruke

U redakciju je pristigla snimka na kojoj je vidljiva ženska osoba koja je pokušala presjeći konope, privezane za stijenu, uz samu plažu. U tome je ustrajala dobrih 6 minuta, a sve je snimljeno vjerojatno s plovila preko puta plaže.

Na snimci se ne vidi je li drugi kraj konopa privezan za brod, no po svoj prilici je tako, a kako se čini, ženi je dozlogrdilo protuzakonito privezivanje velikih jahti, kruzera i ostalih većih brodova za stabla, stijene i sve čega se dohvate, pa je pravdu uzela u svoje ruke.

- Ajde odgovori mi samo na jedno pitanje; od čega si luda? - govori muški glas, vjerojatno s broda, koji je privezan za stijene.

- Ovo je protuzakonito - viče žena i nastavlja komentirati, na što je muški glas prekida, galameći:

- Ovo je zakonito, a ti nemaš pojma. I ovo ti ide sad na policiju, a za ovo ćeš platit' štetu, jesi čula? - govori muškarac ispuštajući pritom neprimjerene uvrede za ženu, koja odgovara:

- Vi ste već prijavljeni!

Međusobno se dovikujući, pitaju jedno drugo 'tko si ti?', pa muškarac dovikuje da on 'plaća koncesiju i porez ovoj državi'...

Eskalacija sukoba građana i bahatih nautičara

No, iako ova žena ne smije lupati sjekirom po stijeni i odvezivati plovilo, čime direktno ugrožava njegovu i sigurnost posade i putnika, treba reći i da ne postoji koncesija ili porez koji dozvoljava privezivanje velikih brodova za stijene i stabla!

Naime, Pravilnik o plovidbi unutarnjim vodama u članku 7.04, stavku 3 jasno nalaže da je 'Zabranjeno vezivati se ili povlačiti se uz pomoć stabala, klinova, ograda, graničnog kamenja, stupova, željeznih stuba ili ljestava i sličnih objekata', piše Morski.hr.

Uprava sigurnosti plovidbe ne poznaje vlastite pravilnike

Da budu još precizniji, za mišljenje su pitali i Upravu sigurnosti plovidbe, pri Ministarstvu mora, koji su jasno odgovorili:

- Pravilnikom o uvjetima i načinu održavanja reda u lukama i na ostalim dijelovima unutarnjih morskih voda i teritorijalnog mora Republike Hrvatske (članak 52. stavak 2) propisano je kako plovni objekt može biti privezan izvan luke isključivo na način da ne ugrožava sigurnost plovidbe, ljudske živote, imovinu, obalu i morski okoliš, dok je stavkom 3. istog članka propisano kako je sidrenje, osim u područjima gdje je zabranjeno, dozvoljeno isključivo na način da ne ugrožava sigurnost plovidbe, ljudske živote, imovinu, obalu i morski okoliš.

Jednako tako, Pravilnikom o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometom (članak 49. stavak 2.) propisano je kako se sidrenjem ne smije ometati plovidba drugih plovnih objekata.

No, zanimljivo je da im se nije dalo istraživati vlastite pravilnike pa su pri kraju službenog odgovora, odgovorili krivo!

- Slijedom navedenog, a vezano uz privezivanje plovnog objekta uz obalu, nije propisana maksimalna udaljenost od obale na kojoj plovni objekt treba biti, odgovor je iz Ministarstva mora.

Ipak, točan odgovor nalazi se u izmijenjenom i dopunjenom Pravilniku o sigurnosti pomorske plovidbe u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske te načinu i uvjetima obavljanja nadzora i upravljanja pomorskim prometom, koji u članku 48. vrlo jasno i nedvojbeno definira:

Brodovi, jahte, brodice i hidroavioni prilikom plovidbe unutarnjim morskim vodama i teritorijalnim morem Republike Hrvatske ne smiju se približavati obali, i to:

- brodovi i hidroavioni, na udaljenost manju od 300 m;

- jahte na udaljenost manju od 150 m;

- motorne brodice i jedrilice na udaljenost manju od 50 m.

Jahte i brodice moraju ploviti na udaljenosti većoj od 50 m od ograde uređenog kupališta, odnosno 150 m od obale prirodnog kupališta.

Drugim riječima, brodovi koji se privezuju uz stabla i stijene uz samu obalu, ne samo da krše hrvatske zakone, već ugrožavaju kupače i sigurnost plovidbe!

Vaša reakcija na temu