Ne ostavljajmo djecu za kasnije, nesigurna su dok je temeljna emocija današnje civilizacije strah - od rata, pandemije, egzistencije, roditeljima treba snažnija podrška iz sustava, a temelj za sve je povjerenje, samo su neke od poruka koje su se čule na tribini na temu 'A, kako su djeca?'. Tri sugovornice, defektologinja Đordana Barbarić, psihologinja Žana Pavlović i psihijatrica Ivana Kekin, predsjednička kandidatkinja Možemo više od dva sata, koja su proletjela u treptaju oka, govorile su o djeci i mladima, epidemiji problema u mentalnom zdravlju djece i mladih, nedostacima adekvatne pomoći za mlade kroz javnozdravstveni sustav, o novim oblicima ovisnosti u mladih te o porastu novih oblika vršnjačkog nasilja.
Tribina koju je moderirala Sara Tvrdić bila je posebna i po tome što se nudilo i rješenje kako pomoći, a jedno je staviti ih u fokus svakodnevno. Uz razgovor i edukaciju, ključna je poruka koja treba stizati od gradskih i nacionalne vlasti - da su djeca i mladi najvažniji.
Koliko smo zaista posvećeni problemima djece u mladih, dovoljno govori tužna brojka, 50.000 djece je s problemima, a samo 55 dječjih psihijatara.
- Nismo kao roditelji dovoljno kapacitirani da se nosimo i s izazovima digitalizacije, teško se tome staje na kraj i treba snažnija podrška iz svih sfera sustava - kazala je Kekin.
Da su rješenja u edukaciji djece, roditelja, bake, djedova... - više puta je naglašavala Barbarić.
- Kad imamo sjajne stvari, najčešće se provode pilot projekti u nekoliko razreda po gradovima. Ali, nikako ne možemo napraviti pravu razinu prevencije da svi dobiju sve, da postane univerzalna, nego ostane na razini pilot projekta. To projektno i površno razmišljanje o djeci i mladima nas najviše košta - slikovita je Barbarić.
Porast digitalnog nasilja je dominantan i sve više se događa, što je očito.
- Nasilje je prije bilo na školskom dvorištu ili hodniku, a danas na društvenoj mreži i tu je veća moć nasilnika. Prije su se dječaci potukli, pa bi se za 15 minuta igrali ponovno. Sada sve prate objave na društvenim mrežama i 'šeraju' se video materijali koji nose nasilnu poruku. Djeci je važno prihvaćanje u virtualnom svijetu, učinit će sve za 'lajk', za ispuniti TikTok izazove. Radi se o djeci koja nisu ispunjena, zadovoljna i zato im treba takva potvrda. Ne ostavljajmo ih za kasnije, ona trebaju našu pomoć sada - poručila je Pavlović.
Ono što dijete živi, to je njegova normalnost. Sugovornice su složne i da je najgore što se može dogoditi da se nasilnost normalizira, da se i ne primjećuje.
Što se tiče brojki, tužna je činjenica da je 25 posto mladih više nego lani razmišljalo o suicidu. Trgnimo se.
A povjerenje? Svega 11 posto djece kaže roditeljima o nasilju koje trpe, a 20 posto nastavnicima.
- Najčešći razlog je što ne vjeruju u podršku u tim trenutcima, a treba im povjerenje i razumijevanje - izdvojila je Pavlović.
Mladi traže smisao, znamo li koji im je cilj, što vole i žele.
- Znamo li mi kao roditelji njegove interese? Kakvo mu je okruženje, što im prijatelji slušaju...tko su im idoli, imaju li ih? Mi možda te temeljne stvari ne propitkujemo - pitanja o srži je otvorila Barbarić.
Nasmijala je usporedbom kako je nekada kroz ankete mladima bio problem za koji su tražili rješenje da 'devetka ide noću', a danas stanovi s pitanjem hoće li moći priuštiti podstanarstvo i ne čudi što se odgađa zasnivanje obitelji.
- Temeljna emocija je strah, kao i roditeljima. Strah od egzistencije. Postoji strah i kod nastavnika i stručnih službi jer su brojni izazovi kojima nismo dorasli - opisivala je Barbarić.
Govorilo se o ovisnosti o kocki, koja je reklamira na svakom koraku, pa djeci nudi i preko TikToka, od toga da su plaćeni influenceri da im prikažu taj 'sjaj' do toga da bi se država aktivnije trebala uključiti u zabranu reklamiranja i regulative.
Izdvojimo kako je Barbarić pozvala na razvijanje povjerenja u institucije kao ključ mirnijeg života. O tome svjedoče primjeri Švedske ili Danske.
Uzgajali smo patologiju koju živimo i sada od djece očekujemo da savršeno funkcioniraju u vremenima u kojima mi ne znamo što se sprema. Mi smo nesigurni.
'Kad ti se neko povjeri u dubokoj ranjivosti, stvarno trebaš skinuti cipele', završila je Barbarić. A koliko su sugovornice unijele povjerenje razgovorom i brigom na tribini, svjedoči i potez jednog mladića. Ustao se sa stolice i iznio svoju priču o nasilju kojeg je trpio. Otvorio se...
Za kraj samo kroz brojke predočimo koliko državi nisu u fokusu mladi, od nedostatka odjeljenja u bolnicama za adolescente do iznimno malo specijalizacija za psihijatre. Kako je predočila Kekin, psihijatrija u bolnicama ne nosi 'zaradu' kao drugi odjeli.