Šok - tom je riječju Marija Fredotović, korisnica Doma za starije i nemoćne osobe na Zenti, opisala osjećaj koji ju je preplavio kad je na oglasnoj ploči ustanove pročitala obavijest o novom poskupljenju.
Od rujna 2024. godine cijena stanovanja u domu porasla je za 51 posto. Obavijest je postavljena 30. kolovoza, bez prethodne najave, bez prava na prigovor.
Najviše boli način na koji je to učinjeno. Odgovorne nazivaju – nehumanima.
- Petak objava na oglasnoj ploči, ponedjeljak nova cijena. Bez razgovora, bez poziva, bez objašnjenja. Moj suprug i ja morali smo preko vikenda pronaći dodatnih 400 eura. Zanijemili smo - kaže Fredotović.
Poskupljenje korisnici moraju podmiriti iz mirovina koje su porasle svega 7,4 posto, dok je dom, kažu, u istom razdoblju poskupio 51 posto.
- Doživjela sam to kao psihički šok. Ne poričemo da troškovi rastu, ali ne ovako. Ne preko nas, preko naših leđa i našeg dostojanstva – govori.
Zbog ogorčenosti, korisnici doma su sastavili peticiju koju je potpisalo 202 umirovljenika. Predali su je potpredsjedniku Županijske skupštine, dr. Luki Roguljiću, nadajući se da će uspjeti spriječiti daljnja poskupljenja.
Htjeli su se obratiti izravno županu Blaženku Bobanu. Prošli tjedan održan je prvi sastanak u domu na Zenti, no župan se nije pojavio. Na drugom sastanku, održanom danas, ponovno nije došao, ali je poslao pročelnicu Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i demografiju, Dianu Luetić.
Stanari već godinama pokušavaju doći do riječi, ali ovo posljednje – treće poskupljenje u šest godina – prelilo je čašu. Osim osnovnog smještaja, od 2023. uvedeni su i dodatni troškovi: 15 eura za korištenje hladnjaka, 15 eura za klimu, te 40 eura za 'prvi stupanj njege', koji većina korisnika ni ne koristi, niti ga je ikad ugovorila.
- To nisu luksuzi, to su osnovni uvjeti dostojanstvenog života – poručuju korisnici.
Dodatno ih frustrira i nedostatak osoblja – najviše na stacionaru, gdje nedostaje njegovatelja, medicinskih sestara i čistačica.
- Zaposlenike ne možemo ni vidjeti ni čuti. Uprava s nama nema nikakav kontakt. A kad nešto tražimo, upravno vijeće kaže – to je do županije – požalila se jedna korisnica.
Roguljić je korisnicima poručio da Županija u ovom trenutku ne može poništiti posljednje poskupljenje, ali je dodao: 'Bio bih najsretniji da možemo. Pitam vas, što vi želite?'.
Stanari su jasni: ukinuti dodatak za zdravstvenu skrb, troškove klime i hladnjaka – sve što nije definirano ugovorom. Svako buduće poskupljenje, kažu, mora se vezati uz rast mirovina. I, konačno, žele da ih se prestane ignorirati. Nisu se libili iskazati ogorčenje prema županu Bobanu, koji ni ovoga puta nije došao na sastanak s njima.
- Mi smo sagradili ovaj grad, ovu državu, a sada smo zadnji na listi prioriteta – kazala je jedna od korisnica.
Na sjednici Županijske skupštine, koja će se održati u ponedjeljak, traže da se ova tema žurno uvrsti u dnevni red. Pročelnica Diana Luetić poručila je kako se dio problema može riješiti i bez odlaska na skupštinu, preko upravnog vijeća doma. Također, najavila im je da dom neće dodatno poskupjeti.
- Čuli smo korisnike i njihove argumente. Dogovorili smo se da pokušamo riješiti problem dodatnih naplata preko tijela doma. Uputit ćemo prijedlog da se ti iznosi ukinu. To je trenutno ono što možemo učiniti kao Županija. Nema potrebe čekati novu sjednicu – postoji način da se to riješi operativno, unutar sustava doma – najavila je pročelnica, a njezine riječi potvrdio je i Roguljić.
- Na drugom sastanku u tjedan dana dogovorili smo da ćemo pokušati ukinuti dodatne troškove koje korisnici nisu ugovorili – konkretno, 40 eura za njegu, 15 eura za klimu i 15 eura za frižider. Ovo poskupljenje je neprihvatljivo i iznijet ću ga na sljedećoj sjednici Skupštine. U suradnji s pročelnicom pokušat ćemo preko upravnog vijeća postići da se ti iznosi više ne naplaćuju – izjavio je Roguljić.
Napomenuo je kako je riječ o ukupno 60 do 70 eura dodatnih troškova mjesečno, koje korisnici smatraju neopravdanima i preteškima za svoj budžet.
- Vlada Republike Hrvatske ovom je domu, uključujući i objekte u Vukovarskoj i Starom Gradu na Hvaru, doznačila 750 tisuća eura, a Splitsko-dalmatinska županija dodatno gotovo 3 milijuna i 650 tisuća. Ovo je prvi put da dom posluje pozitivno. Do sada je bio u ozbiljnim financijskim dubiozama. Upravo zato vjerujem da neće biti problem korisnicima ukinuti stavke koje nisu dužni plaćati – dodao je Roguljić.
No to je, slažu se svi, tek prvi i minimalni korak.
Korisnici upozoravaju na loše higijenske uvjete i nedopustivo nisku razinu skrbi. Ujutro često nemaju toplu vodu, kade su previsoke, pa se međusobno moraju provjeravati dok se tuširaju – ‘da vide jesmo li živi’, kažu. Čistačica dolazi jednom tjedno, pa stanari sami održavaju prostorije.
Nedostaje osnovnog osoblja, hrana je, dodaju, loše kvalitete, normativi su zastarjeli, a nedostaje i interneta te parkirnih mjesta za osobe s invaliditetom. U svemu tome osjećaju se isključeno i zanemareno.
- Imamo domski kombi koji bi nas trebao voziti do bolnice. Cijena do Firula? 30 eura! – kaže Ivan Bulić, koji je u domu šest mjeseci, nakon što se sa suprugom vratio iz Australije, gdje su proveli 70 godina.
- Ako nemaš novca – ne ideš. Vozač nije kriv. Ne smije nikoga voziti bez dozvole iz kancelarije. Nedavno sam zvao taksi za jednog gospodina i htio mu platiti vožnju, jer sam nije imao para. Taksist Žutog taksija nam nije htio niti uzeti novac. Kad je obavio pregled, čovjek je čekao četiri sata ispred bolnice da ga netko vrati natrag. Propustio je ručak i ostao gladan – prepričava Bulić.
- Naš kombi je isti kao moj konj u Bajićima. Stoji pod murvom. Niti ide, niti ga tko vodi. - dodao je Ante Bajić koji je, usprkos ironiji, jasno poručio što misli o institucionalnoj brizi za starije.
Zasad će biti zadovoljni ako im se barem ukine 70 eura dodataka za koje nikada nisu potpisali ugovor, a to je tek početak.