Pod sloganom ‘Vrime je’, hvarski gradski vijećnik Joško Rosso najavio je kandidaturu za gradonačelnika i za gradsko vijeće na predstojećim lokalnim izborima, koji će se održati 18. svibnja. Premda je tek najavio predstavljanje programa, nema sumnje da u političku kampanju ulazi s temama kojima se aktivno bavio posljednjih godinu dana, među kojima se najviše istaknuo njegov prijedlog o povećanju dopuštene razine buke na terasama ugostiteljskih objekata.
Rosso se u javnom prostoru učestalije pojavljuje od prošlog ljeta, kada je pozornost medija bila usmjerena na sukob između dvaju poznatih ugostiteljskih objekata – Carpe Diema i Garifula. Sukob je kulminirao fizičkim napadom jednog od suvlasnika Carpe Diema, Josipa Ćurkovića Ćose, i zaštitara kluba na vlasnika i kuhara restorana Gariful.
Nakon tog incidenta, Državni inspektorat proveo je nadzor nad objektima Carpe Diema. Uslijed tog nadzora, glazba u klubu je utihnula, a partiji na Paklenjacima prestali su se organizirati – na prostoru koji je zaštićeni krajobraz i gdje se takvi događaji nikada nisu ni smjeli održavati.
Na području Hvara tada je počela provedba Zakona o buci, a Rosso se u Gradskom vijeću pozicionirao kao zastupnik značajno liberalnijeg pristupa. Njegov prijedlog predviđao je da se ugostiteljima dopusti emitiranje glazbe do 85 decibela tijekom cijele godine – uključujući i objekte izvan urbanih zona, poput onih na Paklenjacima. Jednom nije imao kvorum, drugi put je povukao točku, ali je konačno došao dan kad se glasalo.
Prijedlog nije dobio potporu. Na sjednici Gradskog vijeća održanoj 17. ožujka, od 11 vijećnika, njih sedam bilo je protiv. Ministarstvo zdravstva prethodno je utvrdilo kako lokalna samouprava nema ovlasti određivati razinu buke unutar ugostiteljskih objekata, već isključivo na javnim površinama, i to u sklopu manifestacija. Grad Hvar zauzeo je isti stav i zaključio da bi izglasavanje predložene odluke bilo nezakonito.
Sjednica je izazvala velik interes – galerija Arsenala bila je ispunjena građanima i ugostiteljima, među kojima su bili i predstavnici Carpe Diema. Rosso je tijekom sjednice više puta komunicirao s njima, što je izazvalo sumnje dijela javnosti u moguće sukobe interesa, s obzirom na prijedlog koji bi izravno pogodovao takvim objektima.
Nakon takve sjednice na pitanje novinara lobira li za Carpe Diem, Rosso je rekao:
- Prijatelj sam s vlasnicima Carpe Diema više od 20 godina i svojih se prijatelja ne odričem. No ono što je inspektorat utvrdio jest da imaju pravo raditi 24 sata, ali nemaju dozvolu za postavljanje zvučnika na javnim površinama. I dalje mogu raditi kao bife ili caffe bar. Moj je prijedlog bio uvođenje sustavne kontrole i reda.
Njegova je inicijativa uključivala i mogućnost legalizacije zvučnika na Paklenjacima. Svakako, prijedlog nije usvojen. Upozorio je da će posljedice ovoga ljeta osjetititi svi građani Hvara na dolascima i zaradi. No nije komentirao kako će jasna regulacija ovoga ljeta utjecati na poslovanje njegovih prijatelja, kako je nazvao predstavnika Carpe Diema.
Nakon sjednice je pokušao poništiti glasanje Uputio je dopis Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, tvrdeći da je prilikom glasanja došlo do 'eklatantnog kršenja Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi'. No, zasad to nije dalo rezultata.
Pitanje dopuštene razine buke u Hvaru preraslo je tehnički okvir i postalo središnje političko pitanje. Rosso se pozicionirao kao zastupnik značajno opuštenijih pravila za ugostitelje, više nego što zakon predviđa, no zbog otvorene komunikacije s vlasnicima klubova i prijedloga koji bi im išli u korist, naišao je na podijeljene reakcije. Dio građana njegove prijedloge je vidio kao poteze u korist odabranih.
Nije dugo prošlo od vremena od kad je Rosso na Facebooku zanimljivim vizualom najavio ulazak u utrku za gradonačelnika i u vijeće, a već je izrađen podrugljiv vizual kao odgovor na njegovu kandidaturu.