Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović Ako ste mislili da bez njega može, prevarili ste se: Kerum na petim lokalnim izborima

Ako ste mislili da bez njega može, prevarili ste se: Kerum na petim lokalnim izborima

Prije 16 godina postao je gradonačelnik s 40 tisuća glasova

Kad se 2009. pojavio na političkoj sceni, Željko Kerum bio je neprikosnovena senzacija. Te godine njegova lista bila je najjača u Splitu, a velika je bila i osobna popularnost među građanima koji su se očito zasitili velikih stranaka. Bio je pobjednik dva kruga, u prvom je dobio 30 tisuća, a u drugom 40 tisuća glasova i tako suvereno potukao konkurenciju iz HDZ-a i SDP-a. Jaka je Kerumova lista bila i u Županiji, bili su druga politička snaga s više od 53 tisuće glasova, odmah iza HDZ-a s kojim su sklopili pakt koji traje do dana današnjeg. 

Netom nakon izbora 2009. Kerum je osnovao stranku, Hrvatsku građansku, no nije dugo prošlo, glavni oponenti postali su mu urbani Jugoslaveni i generalno urbani tipovi koji su uništili HDZ. Kako bilo, upravo mu je HDZ-ova lista za Sabor donijela vrhunac političke karijere i ulazak u Sabor u kojem mu je društvo pravila sestra Nevenka Bečić, u to vrijeme predsjednica splitskog Gradskog vijeća. 

Tako bi bilo kada bi došao, no to nije bilo često. Novinarima je Kerum bio vijest kada bi se uopće pojavio u Saboru, a nakon početnog zanosa, povukao se i iz Banovine. Danima je trajala potraga novinarskih ekipa. Gdje je, što radi? Nešto kasnije se doznalo da se bavio tvrtkama koje su propadale jedna za drugom. Urušilo se poslovno carstvo na čijim je krilima Kerum lansiran u političku orbitu, što neće ostati bez političkih posljedica. 

Sa 100 milijuna kuna gradskih sredstava završio je projekt uređenja Zapadne obale pred svojim hotelom Marjan uoči izbora 2013. godine. Podigao je spomenik Franji Tuđmanu i veliki križ na Marjanu, no sve to ipak nije bilo dovoljno za drugi mandat. 

Građanska stranka na izborima 2013. u Županiji dobiva ispod 20 tisuća glasova i postaje tek četvrta politička opcija. U Gradskom vijeću Splita padaju na treće mjesto i pet vijećnika. U drugom krugu nema Keruma, povjerenje mu je poklonilo tek nešto više od 13 tisuća birača, nedovoljno za prolaz. Gradonačelnik postaje SDP-ovac Ivo Baldasar sa sitnom prednošću u odnosu na HDZ-ovca Vjekoslava Ivaniševića

Četiri godine kasnije, Kerum pobjeđuje u prvom krugu izbora za gradonačelnika Splita. Dobio je gotovo 21 tisuću glasova, a drugoplasirani Andro Krstulović Opara iz HDZ-a nešto manje od 18 tisuća glasova. Činilo se kao da bi Kerum mogao do drugog mandata, no šansu je izgubio na sučeljavanju s protukandidatom. Ovog puta nije stavio pršut na čelo, ali je, uzrujan što ga Krstulović Opara stalno gleda, izgubio živce i gotovo fizički nasrnuo na oponenta uz salvu uvreda. Izgubio je za tek nešto više od tisuću glasova. 

Unatoč žestokom sukobu, Kerum u novoj podjeli snaga (p)ostaje saveznik HDZ-a i Krstulovića Opare. Raspodijelili su se nadzorni odbori i upravna vijeća, gradske firme i pozicije, a Kerum je kao i obično, pred iduće izbore počeo kritizirati i graditi početne pozicije za novu političku trku. 

Na četvrtim izborima 2021. podrška birača nikad manja. S manje od 10 tisuća glasova Kerum nije imao šanse za drugi krug u koji ulaze HDZ-ov kandidat Vice Mihanović s nešto više od 15 tisuća glasova i senzacija izbora Ivica Puljak, koji je nakon niza neuspješnih kandidatura svoje supruge Marijane Puljak, pobjednik prvog kruga izbora sa 17.500 glasova. U drugom krugu suvereno dobiva Mihanovića sa 35.500 prema 27.100 glasova. Kerumu je poraz vrlo teško pao, pogotovo uspjeh Puljkovog zamjenika Bojana Ivoševića. Vidjevši ga u izbornoj noći na televiziji, nervozno je reagirao i optužio Splićane da su birali četničku vlast. Ni Puljka nije mogao smisliti, dao mu je nadimak vražja čestica. 

Godinu dana kasnije, na izvanrednim izborima Puljak potvrđuje dominaciju, a kandidat HDZ-a Zoran Đogaš doživljava potpuni debakl. Kerum dobiva tek 3600 glasova, što mu je dovoljno tek za treće mjesto i velike brige o političkoj budućnosti. Čini se kao da se formula koja već odavno nije dobitna previše izlizala i ne nalazi veće uporište u biračkoj bazi. Desnica je u posljednjim izbornim ciklusima po broju političkih opcija prilično nabujala, a pitanje je uz takvu ponudu koliko i Kerum može računati na razočarane HDZ-ove birače. 

S Kerumom, ako ništa, nema iznenađenja. Ovi njegovi peti regularni lokalni izbori bit će otprilike kao i peti Rambo, Rocky ili Terminator. Poznati protagonist u predvidljivoj situaciji izvjesnog ishoda.   

Vaša reakcija na temu