Prvi čovjek Mosta u Splitu Ante Čikotić nam je komentirao interes turskih investitora za Vilu Dalmaciju, pitali smo ga treba li taj reprezentativan objekt prepustiti privatnicima...
- Interes za najbolje pozicije kao što je Vila Dalmacija i položajnu rentu oduvijek postoji. Vila Dalmacija koja je kao egzotika otuđena od javnosti treba napokon proći filter javne rasprave, kao i sve druge vrijedne lokacije. Protiv sam parcijalnih rješenja i direktne pogodbe. U što kraćem roku trebamo definirati i usuglasiti Strategiju razvoja grada Splita koja će uključiti u široku javnu raspravu sve građane, udruge i institucije, ako treba potvrditi je referendumom kako bismo joj dali legitimitet. Cilj nam je u sinergiji rješavati ključna pitanja koja će iznjedriti javne politike usmjerene na poboljšanje kvalitete života građana. Ne smije se pribjegavati parcijalnim rješenjima. Strategija razvoja grada Splita treba imati za cilj stvaranje sredozemne metropole 21. stoljeća uz ostanak pozitivne emocije koje su stvarale prethodne generacije, novi poslovni duh i radnu etiku, energetski i ekološki nezavisan i čist grad vezan sa svojom aglomeracijom. Tada se puni samopouzdanja i vizije ne trebamo bojati nikoga. Duboko sam uvjeren da sami imamo energiju da to napravimo zajedno i pokažemo ostatku Hrvatske da pozitivna promjena i avangarda zaista kreće iz Splita. Tada ćemo znati kada i koje prostore i zone razvijati, primjerice gdje ćemo pozicionirati kongresni centar, koncertnu dvoranu, gdje s novim POS-ovim stanovima, novim domovima zdravlja i vrtićima, gdje sa zelenim tržnicama i što s obalnim pojasom.
Koji model odabrati: prodaju, plodouživanje ili nešto treće?
- Nikako prodaju. Moguće je uz dugoročni najam koji će se metodološki pratiti prema zadanim kriterijima i indikatorima kako bismo bili sigurni da se pravilno i u interesu grada, građana i zainteresiranih investitora koriste pozicije i prostori.
Mislite li da treba još neko gradsko vlasništvo staviti u funkciju turizma ili nekog drugog vida poduzetništva?
- Gorući problem Splita je pitanje vlasništva. Nemamo registar gradske i državne imovine na području Splita, kao ni zemljišta i poslovnih prostora što je samo po sebi sramotno. Shvatimo zemljišno-knjižni nered koji nas koči na svim razinama i prisutan je u gradu zbog čega su investitori, građani i po pitanju novih građevinskih dozvola, gradskih projekata i korištenja fondova EU dovedeni u nezavidnu situaciju za rast i razvoj. Hitno i neodgodivo moramo krenuti u smjeru transparentnosti i pružanja svih informacija građanima i poduzetnicima kako bi gradsku imovinu stavili u funkciju, tvrtkama, obrtima, OPG-ovima i civilnom društvu. Želim živjeti u gradu u kojem je svejedno koja je stranka na vlasti i po čijem je ključu odabran pročelnik. Svi moraju imati jednake mogućnosti, a Split se mora okrenuti i drugim granama i djelatnostima. Razvoj turizma i ekološke poljoprivrede treba ostati zamašnjak razvoja Splita i županije. Parcijalnim rješenjima i točkastim izmjenama treba reći dosta. Na kraju želim podvući da stihijsko oslanjanje na ponude od jednog do drugog investitora je razočaravajuće, kao da ne znamo sami upraviti imovinom. Ako tako bezidejno ulaze u pregovore, pozicija im je jako loša, a to je najgore od svega. Ne želimo razvijati u ovom gradu samo ono što nam se ponudi. Hoćemo raspravu o vizijama razvoja koja će obuhvatiti sve, proaktivno, a ne reaktivno.