Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
ANTE ŠKROBICA: 'Bilić je imao dva mandata za pokazati što zna. Vrijeme je za novu perspektivu grada!'

ANTE ŠKROBICA: 'Bilić je imao dva mandata za pokazati što zna. Vrijeme je za novu perspektivu grada!'

'Naš tim spoj je mladosti i iskustva s prosjekom od 35 godina. Imamo dovoljno radnog iskustva kojeg smo stekli u privatnom sektoru, a ono političko brusili smo kroz angažman u Gradskom vijeću'

Gradski vijećnik Ante Škrobica kandidat je za gradonačelnika Trogira u ime koalicije stranaka Zajedno za Trogir, MOST, HSLS i Hrvatski suverenisti. Oženjen je i otac jednogodišnjeg sina. Nakon osnovne škole i opće gimnazije u Trogiru, završio je studij međunarodnih odnosa u Zagrebu. Profesionalnu karijeru započeo je kao stažist u Europskom parlamentu u Bruxellesu i Strasbourgu, a posljednje četiri godine zaposlen je u privatnom sektoru kao direktor tvrtke u kojoj je i suvlasnik. 

U Radovanovom gradu SDP vlada čak 12 od posljednjih 16 godina. Ante Bilić poteštat je zadnja dva mandata, a najavljeno je da će ići i po treći gradonačelnički mandat. 

- Svatko se ima pravo kandidirati i to treba poštovati. Međutim, činjenica je da je SDP imao svoju priliku kroz prethodno razdoblje. Smatram da je Bilić četiri godine kao pročelnik Damiru Rilji i dva mandata kao gradonačelnik imao vremena pokazati što zna i da sada priliku treba dobiti netko novi. Okupili smo tim koji je spoj mladosti i iskustva s prosjekom od 35 godina. Imamo dovoljno radnog iskustva kojeg smo stekli u privatnom sektoru, a ono političko brusili smo kroz angažman u Gradskom vijeću. U naponu smo snage, puni smo energije i Trogiru nudimo novu viziju. Ponudit ćemo se građanima, a oni su ti koji će odlučiti koga žele. 

Oni koji dobro poznaju trogirsku političku scenu kažu da ste HDZ-u odnijeli veliki dio birača jer ste i sami bili član te stranke. 

- Ušao sam u HDZ vrlo mlad kao srednjoškolac jer sam odgojen u obitelji koja je baštinila državotvorne vrijednosti. I baka Milka i djed profesor Nikola Perkušić bili su među osnivačima trogirskog ogranka i članovi prvog Gradskog odbora. Kako sam kod njih često provodio djetinjstvo, to je ostavilo traga na mene i usmjerilo moj politički put. 

Međutim, prije šest godina razišao sam se s HDZ-om iz dva razloga. Prvi je duboko neslaganje sa smjerom stranke u Trogiru i razilaženju u stavovima sa županijskim vodstvom koje je podržalo taj smjer. Rezultate vidimo danas! Drugi je razlog mišljenje da se stranka na nacionalnoj razini odmaknula od tradicionalnih vrijednosti te da je borba protiv korupcije i klijentelizma potpuno izostala. HDZ je 90-ih godina odigrao ključnu državotvornu ulogu i to je neosporna činjenica. Međutim, ne može se 30 godina nakon rata bez jasnih i konkretnih mjera pozivati isključivo na državotvornost i na tome dobivati izbore. Mogao sam ostati i radi karijere savijati kičmu, ali to nisam ja. U HDZ-u kao i u svim drugim strankama ima dobrih i poštenih ljudi. Računam na njihove glasove. 

Što najviše zamjerate aktualnoj gradskoj upravi?

- Zamjeram gradonačelniku što ima praksu u predizborno vrijeme prešutjeti stvari koje želi provesti nakon izbora. Prije četiri godine promjenom izbornog sustava za gradove poput Trogira ukinuta je pozicija drugog zamjenika gradonačelnika. Bilić je nakon reizbora oformio novi upravni odjel kako bi dotadašnja zamjenica gradonačelnika mogla postati pročelnica. Pri tom je zaboravio da se prethodno u kampanji hvalio smanjenjem broja upravnih odjela. Ista stvar je i povećanje paušalnog poreza na iznajmljivanje, a da prethodno u kampanji o tome nije rekao ni riječi. Sada imamo situaciju da se na parkingu T1 ispred DM-a sade stabla kao dio 'zelene politike' s kojom se privremeno utišala ideja o gradnji hotela na tom području. Barem dok ne prođu izbori. 

Smatram da je u Trogiru napravljeno premalo da bi netko dobio treći mandat zaredom. Lijepo je dobiti novo dječje igralište i zasaditi drvored stabala, ali to su sve mrvice sa stola kada uzmemo u obzir da se tijekom prethodna dva mandata potrošilo više od 150 milijuna eura proračunskog novca. Kada govorimo o novom čiovskom mostu, obnovljenom starom mostu, lučkom pristaništu na Solinama, rekonstruiranom istočnom ulazu u grad i najnovije – sada već opjevanom – zapadnom ulazu, sve su to projekti koje plaćaju 'više razine vlasti' odnosno Županija i Država. Je li onda korektno da se SDP-ovci pred izbore hvale s napravljenim, a kad je neki problem poput kašnjenja radova onda se peru ruke da Grad nema ništa s tim? 

Kako vidite ulogu gradonačelnika?

- Jedna od glavnih uloga brinuti je o interesima Grada u najširem mogućem smislu. Što to znači? Na vrijeme prepoznati problem i snažnim pritiskom izboriti rješenje. Nažalost, Trogir svaku sezonu dočekuje raskopan i radovi gotovo uvijek kasne jer gradska uprava nema izgrađen autoritet pred građevinarima. To je rezultat sveprisutnog trenda u politici, a tiče se politike nezamjeranja. Naši političari boje se uhvatiti ukoštac s raznim interesnim i građevinskim lobijima, a deblji kraj uvijek izvlače građani. 

Gradonačelnik mora brinuti i o tradiciji. Da sam bio u poziciji nikada ne bih dopustio da trogirska stara jezgra ostane bez ljekarne. U 13. stoljeću prva ljekarna u Europi otvorena je u Trogiru i to je brend koji trebamo štititi. Jedna od stvari koja boli je i odricanje gradske uprave od prava prvokupa nad Vilom Biancom koja je u međuvremenu privatizirana i srušena. Nije mi jasno ni trošenje na desetke tisuća eura za izradu nove brending strategije s 'trljom' uz gušenje Kairosa i slogana 'grada sretnog trenutka'. Nisam vidio ni da je problematizirano pitanje devastiranog područja motela Soline koje je šaka u oko i jedan od prvih utisaka posjetiteljima koji sa zapadne strane ulaze u grad. 

Jako bitna je i iskrenost i komunikacija prema sugrađanima vezana uz infrastrukturne projekte. Ne želimo davati lažna obećanja pa govoriti da će kroz iduće dvije godine biti gotovi nužni projekti poput sportske dvorane, doma starih, šetnice do Arbanije i ostalih koji se ovih dana predstavljaju u rubrici 'samo što nisu'. Projekti koji su visoki na listi prioriteta su i javna gradska plaža, izmještanje autobusnog kolodvora na Brige, voda na Drvenicima što je osnovno civilizacijsko pitanje. Čiovo je općenito potpuno zapostavljeno, Kula Kamerlengo je statički ugrožena, a Dom zdravlja bi trebao biti puno bolji kada uzmemo u obzir da cijela bivša općina Trogir gravitira našem gradu. Projekata ima koliko hoćete i u skladu s politikom održivog razvoja želimo ih realizirati što prije, ali nećemo se razbacivati s rokovima jer oni ovise o nizu faktora kao i o dijalogu sa Županijom i Državom. 

Ako vam građani daju povjerenje, što im možete obećati?

- Garantiramo za pet politika koje ćemo realizirati do kraja godine. Prva je stambena politika koja uključuje sufinanciranje podstanarstva s 200 eura mjesečno i kamata na stambeni kredit. Druga je demografska politika koja uključuje besplatan vrtić, pokaznu kartu, srednjoškolske udžbenike i stipendije za obitelji s troje i više djece. Cilj je do kraja mandata omogućiti besplatne vrtiće za svu djecu. Treća je politika prema umirovljenicima kojima je zbog visoke inflacije dom za starije praktički nedostupan. Korisnike iz Trogira bi se podržalo sa sufinanciranjem od 200 eura mjesečno. Četvrta je politika izvansezonskog turizma s olakšicama za ugostitelje koji rade više od osam mjeseci te besplatan parking u zimskim mjesecima. Peta je politika poreznog karaktera kojoj je glavni cilj da Trogir više ne bude grad s najvećim porezom na dohodak. 

Odakle novac? Evo nekoliko primjera. Ukidanje troška vanjskih PR savjetnika i oglašavanja na koje Grad godišnje troši desetke tisuća eura. Racionalizacija poslovanja Trogir Holdinga koji godišnje uprihodi 1,5 milijuna € od parkinga, a firma posluje praktički na nuli. Beskompromisno naplaćivanje ugovornih penala svim izvođačima koji kasne s radovima. Najnoviji primjer za to most je preko Foše i oproštenih 100 tisuća eura za kašnjenje od čak šest mjeseci. 

Okupili ste koaliciju trećeg političkog puta. Kakva su očekivanja? 

- Prije četiri godine nosio sam nezavisnu listu za Gradsko vijeće koja je dobila treći rezultat u konkurenciji od osam lista. Kolega Ivan Šustić ostvario je drugi najbolji rezultat za gradonačelnika neke treće opcije od promjene izbornog sustava 2009. Iz rezultata se da iščitati da su građani tada prepoznali našu kvalitetu, ali su nam poslali poruku da nismo još bili spremni voditi Trogir kroz poziciju gradonačelnika. Poruku smo shvatili ozbiljno i četiri godine aktivno smo radili kroz ulogu gradskog vijećnika. Nismo kritizirali samo da bismo kritizirali nego smo uvijek nudili rješenja. Neki naši amandmani poput povećanih stipendija i uvećane naknade za novorođenu djecu su usvojeni, a za još konkretnije rezultate bila nam je potrebna veća politička podrška od jednog gradskog vijećnika. 

Zato smo u međuvremenu odlučili osnovati stranku Zajedno za Trogir i već na mjesnim izborima vidio se rast podrške jer smo zajedno s partnerima iz HSLS-a i Hrvatskih suverenista ostvarili rezultat od 26% i devet mjesnih vijećnika s čime smo se pozicionirali kao najjača oporbena opcija u Trogiru. Nakon što smo uspješno surađivali u nizu inicijativa, sada nam se priključila i stranka MOST. Na taj način kompletirali smo se za ove izbore i okupili kvalitetnu koaliciju od centra prema desnici s kojom idemo pred birače. Vrijeme je za novu perspektivu grada! 


LISTA ZA IZBORE

Kandidat za gradonačelnika Ante Škrobica nositelj je liste za Gradsko vijeće, drugi na listi je županijski vijećnik i povjerenik MOST-a Trogir Marin Rožić, treći na listi kandidat za zamjenika gradonačelnika i predsjednik Zajedno za Trogir Ivan Šustić, a četvrti predsjednik HSLS-a Trogir Toni Cinotti. Na petom mjestu je nekadašnji najbolji sportaš grada Toni Erceg, šesta kiparica Lana Kandija Husić, sedmi poduzetnik Josip Rapić dok osmo mjesto pripada potpredsjednici HSLS-a Trogir Slavici Zanne. Slijedi vijećnik u MO Čiovo Marko Bakica, dentalna tehničarka Ivana Kristić, vijećnik u MO Travarica Dominik Petar Čavka i članica predsjedništva trogirskih liberala Marinela Matan. Listu zaključuju studentica medicine Laura Renić, studentica građevine Karolina Vuletić i MOST-ov gradski vijećnik Silvio Frađakomo. Podršku listi pružilo je još šest vijećnika u mjesnim odborima među kojima je i predsjednik MO Arbanija Hrvoje Mikelić te građanska inicijativa Zirona za održivi razvoj s Drvenika Velog.
Vaša reakcija na temu