Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović BAŠTINA U KOROVU: Crkva iz 9. stoljeća čeka dostojan okoliš, najveći park obnovu

BAŠTINA U KOROVU: Crkva iz 9. stoljeća čeka dostojan okoliš, najveći park obnovu

U tijeku je izrada urbanističkog plana za područje Turske kule i povijesni lokalitet Sutrojice

Otvorena je još jedna priča o prostoru koji već godinama čeka uređenje - području Turske kule. Riječ je o zahvatu koji će potrajati i uključuje niz koraka prije nego što na terenu krene bilo kakva konkretna promjena.

Gradski Zavod za prostorno uređenje trenutačno izrađuje Urbanistički plan uređenja, dok se paralelno vodi postupak ocjene o potrebi strateške procjene tog plana. Taj korak je neizostavan, a mogao bi potrajati najmanje pola godine jer u procesu sudjeluje deset različitih državnih tijela - od ministarstava do javnih poduzeća.

Ako se na tom prostoru planira gradnja Park & Ride javne garaže, kako je najavio aktualni gradonačelnik Ivica Puljak, potrebno će biti osmisliti i nova prometna rješenja. Što se tiče zone postojećeg zelenila na Turskoj kuli, koja je 'rehabilitirana' zahvaljujući vrijednim volonterima, planira se uređenje javnog parka s pješačkim stazama i hortikulturno uređeni prostori. Svakako, neiskorištenom i zapuštenom prostoru trebala bi se dati funkcionalnost, sadržaj i smisleno ga povezati s ostatkom grada.

Pod veliki obuhvat, koji je omeđen Zrinsko-Frankopanskom ulicom, Putem Supavla, Putem Glavičina i Ulicom Hrvatske mornarice, spada i prostor Sutrojice - gdje se nalazi jedan od najvrjednijih spomenika splitske sakralne baštine. Crkva svete Trojice, biser starohrvatske arhitekture, upisana je u registar najvrjednije spomeničke baštine Hrvatske kao spomenik nulte kategorije. Po pronađenim ulomcima predromaničke skulpture i načinu gradnje, smatra se da je podignuta krajem 8. ili početkom 9. stoljeća.

Unatoč svojoj vrijednosti i povijesnoj važnosti, okoliš i pristup crkvi je godinama zapušten. Vjernici je nisu zaboravili, ali oni koji bi je tek trebali upoznati - turisti, mladi, javnost - do nje gotovo da ne mogu niti znaju doći. Prostor oko crkvice je van svake kontrole - okoliš je zarastao, nerijetko se koristi za odlaganje glomaznog otpada, a putokazi koji bi do nje vodili - ne postoje. Paradoksalno, možda je i bolje da je mnogi, pa i turisti uopće pronađu - barem dok se ne stvore uvjeti da joj se vrati dostojanstvo koje zaslužuje.

Vaša reakcija na temu