Župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban i pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, EU fondove i poljoprivredu Anđelko Katavić predstavili su danas tri programa mjera - Program potpore osnivanju i razvoju malog gospodarstva, Program sustavnog gospodarenja energijom te Program istraživanje, razvoj i inovacije. Javni pozivi za mjere izaći će 12. svibnja, a rok prijave bit će do 15. lipnja. Ukupan iznos ova tri programa je oko milijun eura, a nakon rebalansa proračuna iznos se može i povećati. Prošle godine na mjere je potrošeno dva milijuna eura, a poticaj je ostvarilo oko petsto korisnika.
- Akcent je dan na poduzetnike početnike, koji su u sustavu poduzetništva do dvije godine i žene poduzetnice, te žene poduzetnice koje posluju više od dvije godine s troje i više djece. Za taj program je za sada osigurano oko 530 tisuća eura. Ovaj program je prepoznat jer je iz njega proizašlo preko dvije tisuće zaposlenika na području naše županije iz prethodnih godina - objasnio je Boban program koji se tiče razvoja malog gospodarstva.
Iznos ove mjere ovisno o ispunjenju uvjeta iznosi između 2654,46 i 6636,14 eura na godišnjoj razini, a ne obuhvaća poduzetnike iz sektora mješovite trgovine, ugostitelje i prijevoznike.
- Uz ove potpore, žene poduzetnice mogu dobiti i potporu za trošak čuvanja djece, troškove vrtića, troškove odgajatelja, za treće i svako naredno dijete u stopostotnom trošku, a najviše do 796,34 eura po djetetu na godišnjoj razini - istaknuo je župan, dodavši da je ovu potporu u razdoblju 2014.-2022. godine iskoristilo 1286 korisnika, a zaposleno je 2192 ljudi.
Program istraživanje, razvoj i inovacije, kako je Boban istaknuo, za cilj ima proizvodnju novih proizvoda, poslovnih modela i usluga, usvajanje novih tehnologija i proizvodnih procesa, inovacije, stvaranje javno-privatnih partnerstva na razvojno-istraživačkim projektima, otvaranje novih radnih mjesta i projekata.
- Korisnici ove mjere mogu biti institucije koje pružaju savjetodavne usluge u području inovacija i zaštite intelektualnog vlasništva, kao i znanstvene i istraživačke institucije koje sudjeluju kao partneri mikro, malih i srednjih tvrtki na projektu. Sufinancirat ćemo do 50 posto, ne više od 100 tisuća kuna, ukupnih prihvatljivih troškova pojedinog projekta - objašnjava župan koji otkriva kako je ovu mjeru do sada iskoristilo ukupno 120 korisnika.
Treći program tiče se sustavnog gospodarenja energijom i uključuje četiri projekta - poticanje korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama, mjere energetske učinkovitosti u prometu, poticanje smanjenja potrošnje energije svjetlosnog zagađenja javne rasvjete te razvoj i provedba edukativnog programa na području energetske tranzicije.
- Prvi projekt odnosi se na dizalice topline i fotonaponske elektrane, za potrebe kućanstva instalirane snage do 10 kW na obiteljskim kućama. Drugi projekt je novina, a poticat će uvođenja električnih vozila u taxi prijevozu u iznosu od 2654,46 eura, a mjera vrijedi i za uvođenja električnih vozila u segmentu lakih dostavnih vozila. Želja nam je bila da u našim starim gradskim jezgrama, pogotovo u ljetnom periodu, smanjimo zagađenje koje se stvara povećanim prometovanjem. Treći program odnosi se na edukativnu mjeru na koju se mogu javiti lokalne zajednice i znanstvene ustanove. Svatko tko se javi na naše poticaje može sudjelovati i na nacionalnim - objašnjava župan.
Anđelko Katavić je kazao kako su mjere pripremili sukladno planovima razvoja SDŽ.
- Mjere su usklađene i sa strateškim opredjeljenjima Europske komisije, a to se vidi kroz mjere zelene tranzicije, poticanje inovativnosti, financiranje startupova. Ključno u ovim segmentima istraživanja i inovacija je da smo naveli znanstvene institucije da se povežu s gospodarstvenicima koji će znanstvenim institucijama prijaviti svoje radove. Tako nastojimo da inovativni projekt bude što kvalitetniji i da zaživi u praksi. Svi programi i mjere nastoje potaknuti nova zaposlenja, a rezultati prijašnjih godina pokazali su da su mjere učinkovite - zaključio je Katavić.