'Izvolite kupiti najjeftiniji robotski uređaj na tržištu', rekao je donedavni ministar zdravstva, superheroj Vili Beroš kodnog imena Mali, bivšem vodstvu splitske bolnice kada ih se napokon udostojio primiti u svojim odajama u Zagrebu i poslušati što zapravo oni žele, nakon što ih je prethodno tjednima odbijao preko svoje tajnice i mrtav-hladan ignorirao ideje i zahtjeve koji su mu dolazili iz drugog najvećeg grada i druge najveće bolnice u državi.
Dapače, istog onog grada i regije u kojima je na jednima od prethodnih izbora nosio listu HDZ-a, predstavljao se kao Dalmatinac od koljena i veliki lokalpatriot i na koncu osvojio gotovo nevjerojatnih 35 tisuća preferencijalnih glasova.
Istraga europskih tužitelja prilično detaljno rekonstruirala je događanja koja su prethodila potresu u splitskoj bolnici u kojoj je Beroš najprije instalirao sebi odanog Matu Petričevića na čelo Upravnog vijeća, a onda preko njega mjesecima maltretirao i mobingirao tadašnjeg ravnatelja Julija Meštrovića sve dok ga nije stjerao u kut i prisilio na ostavku. Kako se i tada moglo naslutiti, u pozadini ovakvih slučajeva uvijek se valjaju sasvim prizemni politički, a još češće privatni interesi.
'Izvolite kupiti najjeftiniji robotski uređaj na tržištu', rekao je Beroš Juliju Meštroviću i suradnicima kada su mu predstavili ideju da novcem iz europskih fondova - jer splitska bolnica u tom trenutku jedina u Hrvatskoj obavila je sve pripreme i bila spremna prijaviti se, nakon što ju je država više puta rezolutno odbila - kupe relativno skup sustav nazvan 'Da Vinci 5'.
Tadašnji ministar zdravstva, za kojega indicije iz istrage pokazuju da je već u tom trenutku bio na čvrstoj vezi s hrvatskom i srpskom mafijom, nije želio ni čuti za nabavku optimalnog robotskog sustava. Nego je, kako ispada, gurao lošije aparate i njihove dobavljače od kojih je za sebe uzimao proviziju, odnosno mito. Bijednih 25 tisuća eura po robotu.
Jedna od najgadljivijih korupcijskih afera u hrvatskoj povijesti, koja se zapravo svodi na osobno bogaćenje na račun bolesnih, pa čak i djece, u medijima je dovoljno prožvakana da bismo je ovdje ponovno secirali. Bilo je i dosta - iako nikad previše - naglašavanja činjenice da su upravo u splitskoj bolnici udruženi političko-mafijaški zločinci udarili u zid, da im je decidirano odbijeno mito i da su zbog toga, kako proizlazi iz dosad objavljenih dokaza, s Malim Berošem komentirali da 'KBC-u Split nitko ništa ne može', i da je ova bolnica 'država u državi'.
Ludi Splićani nisu šljivili nikoga, pa ni mafiju.
Svega smo se u ovoj aferi naslušali i nagledali, dovoljno da se želudac nekoliko puta izvrne, no jedan je detalj ipak ostao relativno nezapažen. Detalj možda i najgadljiviji od svih, kojega ćemo ilustrirati citiranjem vijesti stare manje od pola godine.
'Ministar zdravstva Vili Beroš predstavio je u petak najnapredniji robotski kirurški sustav u medicini - Da Vinci, vrijedan gotovo 4,3 milijuna eura i smješten u Centru za robotsku medicinu KBC-a Zagreb, istaknuvši kako je riječ o velikom iskoraku za cijeli hrvatski zdravstveni sustav.
- Robotska je kirurgija velik iskorak u kirurgiji, ima brojne pozitivne efekte kako na ishode liječenja, tako na opseg hospitalizacije, bolovanje, ukupne financijske troškove. Minimaliziraju se kirurški postupci i tako se, upotrebom najsuvremenije tehnologije, poboljšavaju ishodi liječenja - istaknuo je Beroš.
KBC Zagreb je uz podršku Ministarstva zdravstva financirao taj sustav koji predstavlja temelj za daljnji razvoj robotske kirurgije u Hrvatskoj i koji će omogućiti minimalno invazivne zahvate i unaprijediti operativno liječenje pacijenata koji boluju od raka prostate, raka debelog crijeva, raka vrata maternice, raka pluća i drugih malignih oboljenja', objavljeno je u srpnju ove godine.
Drugim riječima, samo nekoliko mjeseci nakon što je brutalno otfikario splitsku bolnicu, isti aparat kojega je ona tražila kupio je za KBC Zagreb - i to sredstvima iz državnog proračuna.
I još se ponosno slikao pokraj njega i hvalio da se radi o 'najvećem dosegu medicine'.
Beroševa motivacija za ovako besraman manevar može se protumačiti vrlo jednostavno: čovjek je u tom trenutku vjerojatno spoznao da ipak neće vječno biti ministar i da će se u jednom trenutku morati vratiti na neko liječničko radno mjesto, a prirodno je da to bude u najvećoj hrvatskoj bolnici koju je on sam pumpao lovom i investicijama - svjedoci će jednostavno opisati da je u njegovom mandatu 'pola love išlo na Rebro, a pola svima ostalima'.
Ali još jedna stvar savršeno je jasna: splitska bolnica naprosto nije mogla prva i jedina dobiti najsuvremeniji robotski sustav u zemlji, koliko god za njega bila spremna i koliko god zdravorazumski očekivala da barem u javnom zdravstvu ne postoji stakleni strop.
O, da, i ovdje se vrlo dobro zna hijerarhija. Zna se gdje je oltar, a tko će vječito ostati provincija - ni 35 tisuća preferencijskih glasova to nikada neće moći promijeniti.
***
Tekst je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.