Osim maslina, ono što u Maslinici upada u oči gusta je borova šuma na jugu. A inače u oči upada sve jer ne znaš gdje bi prije pogledao. Dovoljno je baciti pogled na sedam razasutih otočića ispred naselja: najveću Stipansku s ostacima benediktinskog samostana, pa na Balkun, Rudulu, Grmej, Saskinju, Polebrnjak i hrid Kamičić.
Maslinica je jedino šoltansko naselje na zapadnoj strani otoka. Nastala je 1703. godine kada je plemićka obitelj Marchi dobila dopuštenje iz Mletaka da tu podigne naselje s obrambenim kulama kojima će ga zaštititi od čestih napada gusara. Danas dvorac pruža luksuzan smještaj i gastronomski užitak u restoranu.
Za one koji prednost daju užicima u prirodi, Šolta i Maslinica pravi su izbor. Još uvijek se može naći komadić usamljeničke plaže, što je uistinu rijetkost u današnjim vremenima. Naprotiv, jako je napučeno u Šešuli, uvali kraj same Maslinice, koja pruža takav prirodan zaklon brodicama da je uvijek puna nautičara.
Sve za kapetana
U Maslinici postoje dućani za nabavu svega nužnoga te, naravno, restorani i kafići, a i hotel. Za sve ostalo, pa čak i na bankomat, valja potegnuti do Grohota. Autobusnim vezama Maslinica je spojena sa svim naseljima na Šolti, uključujući, dakako, i glavno otočko središte Grohote i trajektnu luku u Rogaču. Postoji i katamaranska veza sa Splitom. Do Trogira i Drvenika velog i malog može se doći samo turističkim izletničkim brodicama, iako su zapravo preko puta.
Sve za brod
Zatreba li brodici majstor, i uz to kakav potreban dio, Maslinica je kao stvorena za to. Ima i majstora i svega što treba.
Karakteristike luke:
Zemljopisna širina: 43° 23’ N
Zemljopisna dužina: 16° 12’ E
Dužina pristaništa: 20 m
Površina pristaništa: 220 m2
Površina akvatorija: 1750 m2