Brodosplit je na putu prema stečaju. Radnici su poslani na čekanje, nisu primili ni plaće, škverske hale su prazne, prozvodnja je stala.
Predstavnici radnika pitaju se zašto je splitsko brodogradilište dovedeno na rub izdržljivosti, ističu kako privatizacija nije bila nužna, nego je ona bila model po kojem se Brodosplit restrukturirao.
Tomislav Debeljak, kako ističu, imao je deset godina za revitalizaciju škvera, no to se nije dogodilo. Upitno je hoće li Brodosplit, koji plovi prema stečaju, završiti i četiri obalna ophodna broda.
Vojni brodovi naručeni su prije osam godina. A dosad je zaplovio samo jedan. Ministar obrane nema čvrsto jamstvo Brodosplitovog vlasnika da će ih isporučiti.
Ali uvjerava - država se osigurala.
S predsjednikom Uprave Brodoplita Tomislavom Debeljakom za Dnevnik Nove TV razgovarala je Ivana Pezo Moskaljov.
Zbog čega ste i kako tvrtku doveli u ovo stanje i je li vam neugodno?
- Radnici su jako optimimistični. Ne znam kako ste sada zaključili da nisu. Svaki dan sam sa njima i družim se sa njima i znaju točno o čemu se radi. Vezano za izlaz iz ove više silu, zbog rata u Ukrajini se, HBOR na vrijeme nije reagirao, imamo postoje tri opcije. Riješitćemo tu 'višu silu', ali ne u Hrvatskoj, nego u Americi, zatvoriti taj dio financijski i krenuti dalje.
Za razliku od vas, radnici nisu optimistični. Kad ste im isplatili zadnju plaću?
- Radnici su optimistični, to tvrdim temeljem toga što sam svaki dan s radnicima, a vi niste. Normalno je da se brine i boje i da su u šoku. Kad-tad ću snimiti neku seriju skupa s radnicima da cijeli narod vidi šta je to i kako je to.
Kad ste im isplatili zadnju plaću i za koji mjesec?
- Zadnja plaća radnicima je isplaćena na vrijeme ovaj mjesec i svih mjeseci.
Dakle, na vrijeme stiže?
- Na vrijeme.
Gospodine Debeljak, imaju li vaša djeca školske knjige? Vidjeli smo ranije u prilogu da radnici ne znaju kako će uuputiti djecu u školu.
- Ja mislim da ih još nisam kupio, zato što ih ja naručujem. Naši radnici od prvog dana su primili tri milijarde kuna neto plaća od kad smo došli u zadnjih deset godina - uzvratio je te rekao da viša sila nije na njemu, kao i da ne može on pokrivati dugove od Tita i probleme koji su od ranije.
- Naša socijala na temelju demografskih mjera je puno veća od bilo koje druge firme, rekao je Debeljak.
Pustimo sada višu silu. Na temelju čega vi tražite ogromne novce, dakle pričamo o potraživanjima...
- Ne tražimo ogromni novac ni od koga.
Ali odveli ste firmu u propast.
- Nismo mi, nego je viša sila i nereagiranje na vrijeme države.
Gospodine Debeljak, tko će završiti vojne brodove? Hale su vam prazne, proizvpodnje gotov pa i nema.
- Samo je stvar u tome da se MORH treba držati dogovora i isplatiti dug po ugovoru i zakonu preko 120 milijuna kuna. Jedva čekamo, svaki dan urgiramo da se to ispuni, da možemo ljude vratiti.
Gospodine Debeljak, i vi ste trebali ispoštovati ugovor. Prošli su rokovi...
- Sve smo ispoštovali po dogovoru.
Vi kažete da vama Mario Banožić duguje?
- Ne Banožić, nego MORH, duguje preko 120 milijuna kuna.
I da temeljem toga ne možete isporučiti brodove?
- Biste li vi pričali sa mnom da vam je netko dužan ne znam koje novce i ne zanam koliko godina, jel bi pričali sa mnom?
Za dva tjedna trebala su se isporučiti dva broda, a do rujna iduće godine još dva. dakle, na te rokove više ne možemo računati.
Znači, jedva čekamo svi skupa da se plati ono što je dug i da se krene raditi. Pa kako će ljudi platiti školske knjige bez plaće? Pa neće volontirati za MORH.
U kojem roku ćete vratiti proizvodnju?
- Radili smo u ratu, radili smo svašta, al ne možemo nećemo volontirati za MORH, a 120 milijuna duga se ne plaća.
Nitko ne traži da volontirate. Kada ćete pokrenuti proizvodnju?
- Čim se plati, doslovno iste sekunde čim sjedne na račun, vraćaju se ljudi, dobivaju vjeru i idu dalje normalno.
li vi ste vlasnik, gdje je tu vaša odgovornost?
- Ali stvar je u tome da sam ja prvih mjeseci stavio svojih 39 i pol milijuna eura svojih osobnih novaca stavio i došli smo do kraja tunela, više nema , nema ja milijarde eura.
Ali vi ste vlasnik te firme.
- Je, ali država kad na vrijeme nije ragirala, nije pokrila ono što je tada bila dužnost, to nije naša krivica.
Do kada ćete vi očekivati da vam država bude bankomat?
- Nikad nije bila, uvijek smo mi bili bankomat za državu. DRžava je pokrila u restrukturiranju prošle grijehe, a ne grijehe DIV-a. DIV je uvijek generator novaca. DIV grupa je u deset godina isplatila tri milijarde kuna plaća radnicima, dvije i pol milijarde kuna poreza i doprinosa državi, pola milijarde kuna vodovodu, komunalnom itd. i devet milijardi kuna dobavljačima. Država je na nama zaradila otprilike milijardu eura. Znači, država je kod nas bila bankomat.
Gospodine Debeljak, firma vam je u propasti, radnici ne rade, dakle - na koljenima ste praktički. Zar vi nimalo tu ne vidite svoju odgovornost? Vi ste vlasnik tvrtke.
- Ne - d.d. nije otpustio ni jednog radnika, nego kako je povjerenik rekao, nego primio još 30 radnika. A vezano za kooperantske tvrtke, one su u svim brodogradilištima svijetu u vlasništvu drugih vlasnika, zato što smo pet godina imali obvezu da držimo dvije tisuće ljudi, pa smo ih nastavili držati, a to nije naša obveza...
Ali vi konstantno vrtite istu priču...dajte neki rok.
- Ne konstantno, rat u Ukrajino je bio stvar kada je krenula zbog nereagiranja...
Rat u Ukrajini traje već šest mjeseci. Zbog čega vas nitko u Vladi nije primio, ako je sve tako čisto?
- Pitajte njih zašto i kako.
Tražili ste razgovore na nekoliko adresa uključujući samog premijera, pa vas ne prima.
- U kontaktu smo svi skupa s Vladom i nadam se da ćemo brzo riješiti neke stvari. Ali mi ni sada ne tražimo pomoć države, nego samo da budu na vrijeme i korektni, po zakonima i ugovorima, ne tražimo nikakvu pomoć države, pomoći će nam neki drugi, to jest ne pomoći, pomoći ćemo sami sebi jer smo kvalitetni, pedeset godina smo money-makeri, stvaratelji profita i bit ćemo to i dalje.
Idući tjedan na potezu je Viskoki trgovački sud i treba vidjeti kako će se sve rasplesti, Tomislav Debeljak je uložio žalbu.