Nakon više godina pravne borbe, Grad Split je ušao u posjed tri prostora na Bačvicama, koje je držao poduzetnik Mario Kovačević. Riječ je, inače, o pizzeriji 'Forno' 'Papa's' baru, te o restoranu 'Chang'.
Redari pod osiguranjem temeljne i interventne policije ušli su u prostor i praznili ga od stvari. Vlasnik ih, unatoč obavijesti o ulasku u prostor, nije iznio, valjda vjerujući da će još jednom 'preveslati' sustav. No, kada se preko zastupnika na licu mjesta uvjerio da nema ‘pomoći’, molio je za spas škrinja da ih vrati dobavljačima, tako da će ipak zasukati rukave.
Na teren je došao i dogradonačelnik Bojan Ivošević.
- Zanimljiva situacija da jedan poduzetnik preko deset godina radi u tri poslovna prostora na pomorskom dobru, bez da ikome plaća kune. Neovisno o političkoj opciji, jer sve vlasti su to pokušavale riješiti. Još se sjećam i Saše Horvata koji je također sudski tražio rješenje, tako da to nije politička priča, nego priča o sumanutosti pravne države gdje ovakvi postupci mogu ovako dugo trajati, da netko može gasiti i otvarati nove firme, prebacivati minimalne tehničke uvjete...Sigurno je zaradio milijune na javnom dobru, a ništa Gradu, Županiji ni državi, osim poreza, nije plaćao - komentirao je Ivošević.
Fotogalerija: Deložacija na Bačvicama | foto: Joško Jaković
Srećom, svemu dođe kraj, pa i toj Kovačevićevoj praksi.
Nažalost, zatvorit će svi ugostiteljski objekti koji su u granici pomorskog dobra. Zamjenik nam je objasnio daljnji vidljivi proces koji slijedi za kompleks Bačvice, a počeo se odvijati još prošle godine.
- Dugoročno, nažalost, čak i oni koji su bili uredni i plaćali, morat će zatvoriti, ne voljom Grada niti Županije, nego voljom države, točnije DORH-a, koji je inzistirao granici pomorskog dobra utvrđenoj 2012. Da su radili reviziju, kao u nekim slučajevima u Hrvatskoj i bili malo fleksibilniji pa da je granica obuhvatila samo šetnicu, ne i kompleks Bačvice, svi bi mogli radit - obrazlagao je.
Ovako jedan posjed odlaze, a neki i sami prestaju raditi jer znaju da gube osnove za rad, papire i minimalne tehničke uvjete, a dolaze i u probleme s carinom jer bez koncesije ostvaruju zaradu na pomorskom dobru.
- Slijedi jedan ružan period, gdje će kompleks Bačvice, osim gornjeg dijela koji je privatan, ali s 18 poslovnih prostora koji su postali dio pomorskog dobra, ostati prazan. Dalje ćemo u suradnji sa Županijom tražiti način kako ga prvo vratiti u legalne gabarite, jer nažalost neki su se ‘zaigrali’ dok su radili, pa su dograđivali zidove, proširili se koji metar. Treba napraviti sanaciju, rekonstrukciju i u konačnici raspisati koncesiju jer jedino tako se može čvrsti objekt dobiti za gospodarsku djelatnost - opisao je Ivošević.
Ovisno o vrijednosti koncesije, dodjeljuje je država ili Županija
- Ako je manje od 20 godina povrat investicije, može je dodijeliti Županija, ali može odlučiti, što bi mi svakako voljeli razmotriti dođe li do toga, da spusti dodjeljivanje na jedinicu lokalne samouprave, kako je i u Istri na nekoliko mjesta napravljeno. Voljeli bismo biti svoji na svome, da kontrolu i nadzor koncesije provodi Grad u kojem je, a ne da moramo moljakati nekoga da reagira kada uočimo neku nepravilnost, kao u slučaju Bene - iznio je zamjenik do detalja potencijalne scenarije.