Mandat gradonačelnika Ivice Puljka i njegovog zamjenika Bojana Ivoševića započeo je 'čišćenjem' Hrvojeve ulice od pazarskih štandova i kioska te otvaranjem pogleda na istočne zidine Dioklecijanove palače, nakon više desetljeća i uz gotovo jednoglasno odobravanje javnosti. Svoju četverogodišnju epizodu u Banovini Puljak i Ivošević namjeravaju završiti potpuno uređenom Hrvojevom ulicom.
Nastavit će se tako dobra splitska tradicija da se u mandatu svakog gradonačelnika uredi barem jedan javni prostor u samom centru grada. Manji ili veći, ovisno o ambicijama i kapacitetima.
Hrvojeva ulica danas je napokon prohodna za pješake, mada nedostojna koridora uz spomenik nulte kategorije i dijela pješačkog prstena oko stare gradske jezgre, zajedno s Rivom, Marmontovom i Ulicom kralja Tomislava. Grbava i neravna, s desetak različitih podnih obloga i gotovo bez traga zelenilu, uglavnom služi za brzi prolazak po ljetnoj žegi i eventualno kao improvizirani parking za dostavna vozila.
Nedavno je ondje održan dvotjedni festival i to je uglavnom bilo to.
U Banovini su dosta dugo razglabali kako doći do projekta njenog uređenja: najprije se planiralo raspisati veliki natječaj za cijeli Pazar, no potom je odlučeno da se Hrvojeva - koja je i formalno isključena iz Pazara i ondje neće biti dozvoljeni nikakvi štandovi ili objekti - iz toga izdvoji i uredi zasebnim projektom.
U proteklim mjesecima izrađivao se program na osnovu kojeg će se raspisati natječaj, potom je on dorađivan u skladu sa smjernicama konzervatora i rezultatima sastanka koordinacijskih grupa za staru gradsku jezgru i eto, napokon, prošlog tjedna stigao je u Banovinu.
'Sada ga šaljemo Društvu arhitekata za mišljenje, budući da će upravo oni biti provoditelji. Planiramo raspisivanje natječaja za ovaj rujan, trajat će dva mjeseca uz još mjesec dana za žiriranje i odabir, tako da će njegovi rezultati biti objavljeni negdje oko Nove godine', kazali su za Dalmatinski portal u Banovini.
Potom slijedi izrada dokumentacije i realno je, uzevši u obzir ljetnu zabranu radova, da se s uređenjem Hrvojeve ulice započne iduće jeseni. Taman pred kraj Puljkovog i Ivoševićevog mandata.
Sama ulica ima površinu od tri i pol tisuće četvornih metara, a u istom zahvatu planirano je i uređenje kantuna Ulice kralja Tomislava, odnosno prostora između kule u Hrvojevoj i Đardina veličine tisuću i pol kvadrata.
Na samom terenu ne treba očekivati revoluciju: konzervatori su propisali da se na ovom prostoru ne planiraju nikakve strukture, a prednost će se po svemu sudeći dati projektima koji na najmanje nametljiv način u njega ukomponiraju rasvjetu, klupe i ostalu urbanu opremu. Moguće je i poželjno zasaditi zelenilo, ali odmaknuto od samih zidova Palače.
Dakle, većina zahvata zapravo će se odnositi na popločavanje Hrvojeve - a po raspoloženju glavnih aktera, razmjerno sigurna oklada jest da će to biti učinjeno kamenom.
I konzervatori i gradski urbanisti odustali su od ideje iskapanja zatrpanog dijela zidina Dioklecijanove palače, koji su po procjenama na dubini od metar do metar i pol, dok će davno uništene kule biti 'označene u parteru', moguće drugačijim popločanjem ili hortikulturom.
'Uglavnom, Hrvojeva će biti dio pješačkog prstena oko gradske jezgre i moguće prostor za okupljanje ljudi', objašnjavaju nam u Banovini.
Ondje posljednjih mjeseci razmišljaju za pješake urediti još jedan koridor na Rivi, od Podruma do Hrvojeve, što bi se postiglo ukidanjem jednog reda parkiranih automobila i djelomičnim nastavkom realizacije davnog projekta arhitekata iz Studija 3LHD. Time bi kompletan 'prsten' oko jezgre bio zatvoren.
Veliki natječaj za uređenje Pazara je, pak, na jako dugom štapu i po svemu sudeći ništa konkretno se oko toga neće dogoditi u idućih godinu ili dvije.
DATUMI KOJE ĆEMO PRATITI
- rujan ove godine, kada će se raspisati natječaj za uređenje Hrvojeve
- 31. 12. ove godine, do kada treba biti izabran pobjednički rad
- rujan iduće godine, kada bi trebali započeti radovi
***
Programski sadržaj je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija