Pred Javnom ustanovom Športski objekti je novi kostur iz ormara, energetska obnova bazena Poljud.
Nova afera stiže nedugo nakon sumnje u razloge postavljanja baluna nad Jadranovim bazenom.
Balun je, podsjetimo, postavljen bez da je prethodno osigurana infrastruktura, dapače, prema elaboratu su tim činom i životi bili ugroženi. Smješten je, trenutačno, u kavezu na Firulama.
I s drugim kapitalnim projektom, energetskom obnovom bazena Poljud, se uhvatio ukoštac novi direktor Gordon Cerjan. Za vrijeme bivšeg čelnika Javne ustanove i prethodne gradske vlasti upozoravao je na probleme i, kako je rekao, računicu obnove te spornu uštedu. Održano je tada više sastanaka, ali bez konkretnih rezultata. O razlici uštede predviđene ugovorom i stvarnih računa je pričao i s novom garniturom u Banovini. Sastali su se s predstavnicima APN-a s jasnom porukom da će 'Grad štititi svoju imovinu i svoj interes'.
- Ne ostvarujemo uštedu iz ugovora - kažu nam u Javnoj ustanovi.
Ukratko, prema ugovoru cijena energetske obnove je stajala 83, 8 milijuna kuna s tim da će se smanjiti potrošnja energije na dva milijuna kilovat sati godišnje. Prema dokumentima kojima raspolažemo, u prva tri kvartala je potrošeno najmanje tri tisuće mega vati energije.
Dok su bivši ministar graditeljstva Predrag Štromar i prethodni gradonačelnik Andro Krstulović Opara pred medijima obilazili Poljud, naglašavali su ponosno kako je osigurano smanjenje potrošnje energije od 71 posto. Bacali su se i ugovornom cifrom od oko 3,4 milijuna kuna godišnje.
Praksa ih, sudeći prema dokumentima, demantira. O uštedama nema govora. O tome su iz Javne ustanove obavijestili izvođača radova i odbili potpisati njihovo izvješće.
Za komentar o neostvarenju ušteda i razlici koja se mjeri u milijunima upitali smo izvođača radova, firmu Esco energy.
- Ne možemo komentirati ovakve paušalne i netočne navode u razlici ostvarene uštede koje spominjete.
Energetska obnova bazena Poljud je završena krajem 2018. godine te se od tada uštede uredno ostvaruju - kažu.
Za razliku u cijeni pozivaju se na divljanje cijena plina i električne energije. Taj argument ne drži vodu jer se na koncu radi o količini potrošnje. Na ukupan broj potrošenih kilovata ne utječe cijena. Predviđena je, podsjetimo, potrošnja od oko dva milijuna kilovat sati.
Spominju i da na potrošnju može utjecati način gospodarenja bazenom, povećana isporuka susjednim objektima i slično. Ukratko, odgovor na ono što piše u ugovoru, a što je isporučeno nismo dobili.
Podsjetimo, projekt obnove je pripreman pet godina, a rezultirao je dobivanjem 40 posto europskih nepovratnih sredstava od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Preostalih 60 posto osiguralo bi se iz ostvarenih ušteda Ustanove, tako da za njih ni za Banovinu nema dodatnog financijskog zaduženja. Povrat investicije ostvario bi se uštedom energije u idućih 14 godina. Nastavi li se ovim ritmom 'ušteda', Javna ustanova će biti u debelom minusu. I u bazenu, i na računu.