Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Pixabay Dok Hrvatska bilježi pad, Sinj raste: Više rođenih nego umrlih i u 2024.

Dok Hrvatska bilježi pad, Sinj raste: Više rođenih nego umrlih i u 2024.

'Ovi rezultati nisu slučajnost'

U vremenu kada većina hrvatskih gradova bilježi pad broja stanovnika i negativan prirodni prirast, Sinj se izdvaja kao svijetli primjer već drugu godinu zaredom. Prema najnovijim podacima Državnog zavoda za statistiku, objavljenima na portalu gradonačelnik.hr, Sinj je jedan od samo šest gradova u Hrvatskoj koji su u 2024. godini imali pozitivan prirodni prirast sa više rođenih nego umrlih.

U Sinju je tako prošle godine rođeno 16 beba više nego što je bilo umrlih osoba, a stopa nataliteta iznosila je 11,30 rođenih na 1.000 stanovnika, čime se grad svrstao među top 10 u zemlji. Uspjeh je još veći kada se zna da je prirodni prirast na razini države i dalje negativan, s padom od gotovo 20 tisuća ljudi.

'Ovakvi rezultati nisu slučajnost. Grad Sinj već godinama provodi sveobuhvatnu obiteljsku i pronatalitetnu politiku.
Grad ulaže i u infrastrukturu, predškolski odgoj, obrazovanje te poticanje poduzetništva, čime stvara uvjete za ostanak i povratak mladih obitelji.

Sinjski gradonačelnik Miro Bulj ističe da u vremenu kada se mnogi gradovi suočavaju s izazovima iseljavanja i starenja stanovništva, Sinj pokazuje da se uz jasnu strategiju, odlučnost i konkretne mjere može graditi grad koji ne stagnira, već raste. Sinj je primjer grada u Hrvatskoj koji ulaže u obitelji, mlade i djecu i time gradi temelje za sigurnu budućnost', poručuju iz sinjske gradske uprave. 

Vaša reakcija na temu