Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Anja from Pixabay Dopušteni promili alkohola u krvi za vozače - što trebate znati prije nego sjednete za volan
Promo Piše: Sponzorirani sadržaj

Dopušteni promili alkohola u krvi za vozače - što trebate znati prije nego sjednete za volan

Vodič za odgovorno ponašanje u prometu

Božićni blagdani vrijeme su druženja, slavlja i uživanja u bogatim stolovima, što često uključuje i konzumaciju alkohola. Nažalost, upravo tijekom blagdanskih dana raste broj prometnih nesreća uzrokovanih vožnjom pod utjecajem alkohola. Opuštena atmosfera i osjećaj euforije često dovode do podcjenjivanja rizika koje alkohol donosi u prometu. Čak i mala količina alkohola može usporiti vaše reakcije, oslabiti koncentraciju i smanjiti sposobnost donošenja ispravnih odluka. 

Kako biste bili svjesni na koji način alkohol utječe na vaše vozačke sposobnosti i da ne biste trebali sami sebi određivati kada je redu opet sjesti za volan, u nastavku vam Osiguraj.me donosi ključne informacije o dopuštenim razinama alkohola u krvi, kaznama za vožnju pod utjecajem alkohola, vremenu potrebnom za razgradnju alkohola te kako različite razine utječu na vaše tijelo i um. 

Važno je da ove informacije koristite kao vodič za odgovorno ponašanje u prometu - jer svaki promil može značiti razliku između života i smrti, a ako vas zanima koliko je alkohola dopušteno u krvi vozača, a osobito u kontekstu prometnih nesreća, pažljivo pročitajte ovaj tekst.

Dopuštena razina alkohola u krvi za vozače

Alkohol je u Hrvatskoj zabilježen kao potencijalni uzrok u 23% teških prometnih nesreća, dok je brzina prisutna u 39% takvih slučajeva. Alkohol značajno utječe na fizičke, psihološke i psihomotorne funkcije, smanjujući motoričke sposobnosti i koordinaciju, što povećava rizik od nesreća. Osim što usporava reakcije i procjene vozača, alkohol može uzrokovati ozbiljne poremećaje u upravljanju vozilom i dovesti do tragedija.

U Hrvatskoj je maksimalno dopuštena koncentracija alkohola u krvi 0,5 g/kg. To znači:

● 2 dcl vina,

● 0,5 litara piva, ili

● 0,03 litara žestokog pića.

Međutim, napominjemo da konzumacija alkohola kod mladih i profesionalnih vozača nije dopuštena - za njih vrijedi nulta tolerancija.

Kazne za vožnju pod utjecajem alkohola

Kazne za vožnju pod utjecajem alkohola ovise o koncentraciji alkohola u krvi:

0,5 – 1,0 promila: novčana kazna od 400 do 700 eura,

1,0 – 1,5 promila: kazna od 700 do 2.000 eura,

više od 1,5 promila: kazna može doseći i 2.700 eura, posebno ako su prisutni i drugi faktori poput odbijanja alkotesta ili vožnje pod utjecajem droga.

Osim financijskih posljedica, važno je znati da osiguranje ne pokriva štetu nastalu u prometnim nesrećama ako ste vozili pod utjecajem alkohola! 

Vrijeme potrebno za eliminaciju alkohola iz organizma

Razgradnja alkohola u tijelu proces je koji zahtijeva vrijeme i ne može se ubrzati metodama poput ispijanja kave, tuširanja hladnom vodom ili fizičke aktivnosti. Svaki organizam alkohol razgrađuje različitom brzinom, ovisno o spolu, tjelesnoj težini, metabolizmu i količini unesene hrane. Ipak, postoje okvirne procjene koje vam mogu pomoći u razumijevanju koliko je vremena potrebno prije nego što alkohol napusti vaš sustav. Prema stručnjacima, organizmu treba:

1-2 sata za izlučivanje alkohola iz jednog piva (0,5 l) ili 2 dcl vina,

3-4 sata za dva pića,

5-6 sati za tri pića.

Utjecaj alkohola na vozača

Alkohol utječe na tijelo i um na način koji može biti poguban za sigurnost u prometu. Čak i male količine alkohola mogu smanjiti sposobnost prosudbe, usporiti reakcije i oslabiti motoričke funkcije. Kako razina alkohola u krvi raste, tako se povećavaju rizici – od smetnji u koordinaciji i vidu, do potpune dezorijentacije i gubitka svijesti. Evo kako različite razine alkohola u krvi utječu na organizam:

0,2-0,3 promila: Lagana euforija, opuštenost, blagi gubitak sramežljivosti.

0,4-0,6 promila: Osjećaj topline i veselja, smanjen oprez, blage poteškoće u prosuđivanju i pamćenju.

0,7-0,9 promila: Poteškoće s ravnotežom, govorom i reakcijama, osoba precjenjuje svoje sposobnosti.

1,0-1,5 promila: Značajne motoričke poteškoće, zamagljen vid, emocionalne smetnje poput tjeskobe.

2,0 promila i više: Osoba je dezorijentirana, potrebna joj je pomoć pri hodanju; a iznad 3 promila postoji opasnost od nesvjestice, kome ili smrti.

Što ako vozač i dalje misli da nije 'previše' pijan da bi vozio?

Blagdani, proslave ili obični izlazak nikada nisu vrijedni opasnosti koju nosi vožnja u alkoholiziranom stanju. Planirajte unaprijed, koristite taksi ili javni prijevoz i osigurajte da vaše veselje ne preraste u tragediju. Isto tako, ne sjedajte u vozilo s vozačem koji je pod utjecajem alkohola. Pokušajte ga odvratiti od nauma da vozi- razgovarajte, ponudite mu alternativni prijevoz, podsjetite ga na sve moguće posljedice, a ako ne uspijete - pronađite drugi oblik prijevoza. Budite proaktivni, savjesni i oprezni, jer kad bi svi bili tako odgovorni, prometne nesreće uzrokovane alkoholom postale bi rijetkost, a naši bi životi i ceste bili sigurniji za sve.

Vaša reakcija na temu