Dr. Marija Divić, predsjednica Sekcije ginekologa Hrvatske udruge ugovornih ordinacija i dr. Denis Mladinić Vulić, predsjednica Sekcije pedijatara u istoj udruzi, upozorile su kako su višemilijunskim iznosima, kojima liječnici financiraju Županije i Domove zdravlja, trebale biti plaćene edukacije liječnika i specijalizacije iz radiologije, pedijatrije, ginekologije i obiteljske medicine, ali da se to nije dogodilo i da zbog toga danas imamo problem nedostatka liječnika primarne zdravstvene zaštite.
- Imamo odgovor Županije da je u samo 5 godina naplatila oko 40 milijuna kuna koncesijskih naknada od liječnika, a tu je još toliko zakupnina plus zajedničkih troškova sličnog iznosa. A zakupci smo bar 20 godina uplaćujemo redovito Domu zdravlja i Županiji. Sve te uplate su mogle biti iskorištene za financiranje specijalizacija i organizaciju primarne zdravstvene zaštite, a nisu - kaže dr. Marija Divić i naglašava kako je struka godinama upozoravala Županiju i ravnatelja na devastaciju mreže primarne zdravstvene zaštite i nedostatak liječnika svih djelatnosti, ali i medicinskih sestara.
Iznosi podatke kako u Hrvatskoj nedostaje 46 posto pedijatara, 42 posto ginekologa, do 40 posto obiteljskih liječnika. U sljedeće 4 godine 4000 liječnika odlazi u mirovinu, 650 ih se iselilo, a prosjek starosti liječnika je 56 godina.
- I opet nas struka predaje na milost i nemilost regionalne politike. Planom specijalizacija koje odrede ravnatelj i upravno vijeće Doma zdravlja po mreži koja je propisana, ministarstvo zdravstva odobrava specijalizacije koje financiraju županije i grad Zagreb, no to nisu radili, bio im je veliki trošak, pa se devastirala kvantiteta i kvaliteta zdravstvene zaštite koja je Ustavom zagarantirana svim građanima. Mi smo zahtijevali da svi ginekolozi u Domu zdravlja, odnosno oni koji su se potpisali, odu u ugovornu ordinaciju, te da im Upravno vijeće da ugovor o zakupu jer bi se tako podmirili svi problemi timova bez nositelja i ne bi nam se dogodio problem kao u Metkoviću. Osnovno je da mi pokrivamo sve timove koje nije Županija odradila svojim obvezama financiranja specijalizacija - dodala je dr. Divić.
Pedijatrica Denis Mladinić Vulić upozorila je da mrežu od 36 pedijatara u Splitsko-dalmatinskoj županiji, pokrivaju četiri umirovljenika, a do kraja ove godine u mirovinu odlaze tri pedijatra koji trenutno rade u okolnim gradovima i na otoku. Kaže kako specijalizanti nisu sustavno planirani iako se zna kada tko odlazi u mirovinu, pa treba pet godina prije planirati specijalizacije.
- U našoj županiji se nisu planirale specijalizacije iz pedijatrije, ali i ostale specijalizacije, kao što su ginekologija i obiteljska medicina, jer na razini primarne zdravstvene zaštite, prema direktivi EU-a, trebao bi biti specijalista obiteljske od 2020. godine. Znači, problem nije samo jedne specijalizacije već cijele primarne zdravstvene zaštite - zaključuje dr. Denis Mladinić Vulić.