Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: Veljko Martinović DRUGO IZDANJE GREEN FUTURE KONFERENCIJE Split iduća dva dana okuplja 40 stranih i domaćih stručnjaka, preko 1000 posjetitelja

DRUGO IZDANJE GREEN FUTURE KONFERENCIJE Split iduća dva dana okuplja 40 stranih i domaćih stručnjaka, preko 1000 posjetitelja

Organizatori konferencije odlučili posaditi po jedno stablo za svakog posjetitelja konferencije, a tijekom dva dana očekuje se oko tisuću posjetitelja

Započelo je drugo izdanje Green Future konferencije, koje se održava 1. i 2. lipnja u HNK Split. Ugostit će tehnološke lidere, znanstvenike, predstavnike institucija i kreatore javnih politika čije odluke utječu na cijelo društvo, kako bi razmijenili ideje i iskustva po pitanju najaktualnije teme današnjice, tranzicije prema održivom gospodarstvu. Na svečanom otvorenju konferencije uručen je 'zeleni' certifikat, a povod je odluka organizatora da posade po jedno stablo za svakog posjetitelja konferencije. 

Tijekom dva dana trajanja konferencije u Splitu, očekuje se oko tisuću posjetitelja, a sadnjom stabala će se djelomično nadoknaditi ugljični otisak Green Future konferencije. Stabla će biti posađena u okviru prvog hrvatskog programa nadoknade emisija CO2 sadnjom stabala, nazvan CO2MPENSATING BY PLANTING. Projekt je započeo prije godinu i pol dana, a do sada je u njemu već sudjelovalo više od 5 tisuća volontera koji su posadili preko 100 tisuća novih stabala na 13 lokacija u Hrvatskoj. Organizatori projekta su Savez izviđača Hrvatske, agencija HEARTH i Hrvatske šume.

Organizatori, Tomislav Buljubašić, Marijan Čipčić i Ognjen Bagatin kazali su kako će govornici iz cijeloga svijeta raspravljati o zelenim tehnologijama, urbanoj i e-mobilnosti, zaštiti okoliša, digitalizaciji poslovanja, financiranju zelenih projekata, javnim politikama te ostalim novostima koje su u fokusu Europe i svijeta.

- Nakon spektakularnog prvog izdanja, cilj ove konferencije bio je nadograditi prošlogodišnji uspjeh privlačenjem još većeg broja vrhunskih govornika i širenjem vidljivosti, s misijom stvaranja poticajne atmosfere za povezivanje te stvarni rad u promoviranju koncepta zelene tranzicije. Ove godine imamo još veću suradnju s Gradom jer ono što mi radimo ne bi imalo smisla bez vladajućih. Na konferenciji sudjeluje preko 40 stranih i domaćih stručnjaka iz 15-ak zemalja svijeta koji će zainteresiranima pokušati približiti ovu temu koja će obilježiti naredne godine te objasniti kako što brže prilagoditi pojedine djelatnosti zelenoj tranziciji i održivosti. Ovo je edukacijski i informacijski event, a preko tisuću sudionika koji se imaju priliku upoznati s drugim stručnjacima iz ove industrije. Želimo osvijestiti kako tehnologija može pomoći svima nama da idemo prema održivoj i zelenoj budućnosti - poručio je Ognjen Bagatin.

Organizatori konferencije istaknuli su kako je vrijednost projekta preko 100 tisuća eura. U sklopu konferencije, održat će se i Startup Challenge za tvrtke koje razvijaju inovativna rješenja u području održivog razvoja. Predstavnicima deset startupa bit će omogućeno da predstave eko-ideje žiriju, a uz nagrade i stručne savjete, pruža im se i mogućnost umrežavanja s titanima industrije te potencijalnim investitorima. Osim unosne novčane nagrade, tu su i Green Communication Awards koje dodjeljuje glavni partner natjecanja, Infobip, za svoje proizvode i usluge u iznosu od 100 tisuća eura kredita.

- Sudjeluje preko tisuću ljudi, a možemo se pohvaliti kako su nam došli lideri svjetskih kompanija. Neki od njih su Sébastien Pellion iz tvrtke Glovo, zatim bivša austrijska ministrica turizma Elisabeth Köstinger, kao i brojni drugi utjecajni ljudi iz toga svijeta. Cilj nam je da svjetski lideri iz svijeta zelenih tehnologija i održivog poslovanja razmjenjuju ideje i iskustva, a mi iz Splita u svijet šaljemo neke zaključke i rješenja kako se približiti toj 2050. godini u potpunoj održivosti. Vidjet ćete i što hrvatska pamet već sada nudi u zelenim tehnologijama, a sudionici će upoznati i ekološki brod tvrtke iz Švedske. Dolaze nam i stručnjaci iz teme urbane mobilnosti koji će prezentirati kako javni gradski prijevoz dodatno približiti građanstvu, a sve kako bi jednoga dana u potpunosti zamijenio automobile - otkrio je Buljubašić dio programa. 

Konferenciju su podržale neke od najvećih hrvatskih tehnoloških tvrtki, kao i lokalna zajednica te institucije kojima je prelazak na održivo gospodarstvo primarni cilj u godinama koje slijede. Između ostalih, na konferenciji će se predstaviti i Grad Split koji je iskoristio prigodu da organiziraju Smart City Expo na kojem na Trgu Gaje Bulata predstavljaju gradsku aplikaciju Smart Split City. 

- Naglasak ove konferencije je na zelena tehnološka rješenja, zelena tranzicija na temelju istih i održivo poslovanje. Ove godine smo se fokusirali na smart city rješenja, turizam i najbolje prakse u domeni održivog poslovanja - kazao je organizator Marijan Čipčić.

Iako je proces zelene tranzicije izazov za većinu, neke tvrtke već su prepoznale njegovu važnost i započele s implementacijom, a u cilju bržeg, uspješnijeg i profitabilnijeg poslovanja. Tako je Karlo Guštin, iz tvrtke Ericsson Nikola Tesla, naglasio kako će sudjelovanjem na panel raspravi govoriti kako njihova IT rješenja mogu pomoći smanjiti okolišni otisak. 

- Kao predstavnici IT industrije, kao kompanija koja posljednjih 20 godina promišlja o svom okolišnom otisku i održivom razvoju, vidimo priliku da našim riješenima pomognemo drugima da ostvare svoje ciljeve. Konferencija je idealna prilika za to, kao i za upoznavanje novih ljudi, stvaranje partnerstva s kojima bi ubrzali taj proces tranzicije - zaključio je Guštin.

Splitska dizajnerica Anamarija Asanović sudjeluje na konferenciji, a govorit će na temu utjecaja proizvodnje tekstila i tekstilnog otpada na okoliš.

- Odjeća, obuća i tekstilni proizvodi za kućanstvo doprinose onečišćenju voda, emisijama stakleničkih plinova i gomilanju otpada na odlagalištima. Brza moda, tj. stalna proizvodnja novih odjevnih predmeta po vrlo niskim cijenama, dovela je do velikog povećanja količine odjeće koja se proizvodi i baca. Promijenio se i način rješavanja neželjene odjeće, odjevni se predmeti ne doniraju, već bacaju. Moramo obuzdati 'Fast fashion', na nama proizvođačima je da kupuje o kvalitetni materijal, kvalitetno ga dizajnirati, a onda će taj komad odjeće krajnjem kupcu duže ostati u ormaru. Smatram da bi bilo dobro reciklirati staru odjeću, makar je odlagati na predviđena mjesta za to. Moramo biti malo bolji prema ovoj planeti - poručila je Asanović.

Vaša reakcija na temu