Društvo Josip Broz Tito sjetilo se 16. obljetnice smrti Stipe Šuvara, prvog predsjednika Socijalističke radničke partije Hrvatske. Navode kako je bio istaknuti jugoslavenski i hrvatski političar, sveučilišni profesor i priznati demograf, urednik lista 'Hrvatska ljevica' -list za demokraciju i socijalnu pravdu te vođa socijalističke opcije na ovim prostorima.
- Stipe Šuvar je bio jedan od istaknutih funkcionera SKJ i član Predsjedništva Jugoslavije u zadnjem sazivu. Umro je ostavši do kraja dosljedan borbi za samoupravni socijalizam i zajedništvo južnoslavenskih naroda na ovim prostorima, bio je posljednji aktivni graditelj društva u kojem je većina ljudi živjela bolje i sretnije. S njim je otišla i jedna cijela epoha - navodi Društvo Tito.
Rođen je 17. veljače 1936. u Zagvozdu kod Imotskog. Kao najbolji učenik osnovne škole odlazi u Imotski u gimnaziju u kojoj je bio aktivan u komunističkoj omladinskoj organizaciji, a u partiju je primljen uoči mature. Nakon gimnazije upisuje se na Pravni fakultet u Zagrebu, aktivan i u Savezu studenata, gdje je među deset najboljih studenata, završava kao jedan od najmlađih doktora znanosti.
Svoje prve tekstove objavio je u Studentskom listu kojeg je od 1958. do 1960. bio i glavni urednik. Od 1963. do 1972. godine urednik je časopisa 'Naše teme', gdje objavljuje marksističke rasprave. Također, uz tekstove u časopisima, tada objavljuje možda i svoja dva najbolja znanstvena rada, knjige 'Sociološki presjek jugoslavenskog društva' i 'Između zaseoka i megapolisa'. Iz toga razdoblja poznata je njegova polemika sa Šimom Đodanom (1969.) u kojoj se suprotstavlja tezi da Hrvatska nazaduje u okviru Jugoslavije i tu počinje njegov interes za nacionalno pitanje i obračun s nacionalizmom.
U jesen 1974. godine Sabor Socijalističke Republike Hrvatske imenuje ga republičkim sekretarom za prosvjetu i kulturu, današnjim ministrom. Nakon njegova mandata ostali su Muzej crkvene umjetnosti u Zadru, Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, muzej Mimara u Zagrebu, početak gradnje Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, izlazi 'Bijela knjiga' o antisocijalističkim i nacionalističkim pojavama u kulturi i književnosti, uvodi reformu školstva - poznatu 'šuvaricu'.
- Uz sve kritike nije bilo hrvatskog ministra koji je toliko investirao u kulturu, da bi sredinom devedesetih bio nepozvan prigodom otvaranja nove Nacionalne knjižnice. Godine 1984. sukobio se s Mikom Špiljkom koji je Šuvara, kao bakarićevca, trebao politički ukloniti, pobjeđuje i odlazi u Beograd u CK SKJ, a 1989. godine postaje i predsjednik CK SKJ. U vrijeme velikosrpskih mitinga osvaja čak i simpatije Torcide i Bad Blue Boysa koji mu skandiraju na utakmicama, ali mu na pamet ne pada postati hrvatski antipod Miloševiću. Godine 1990. dolazi na svoju posljednju dužnost u ondašnjoj Jugoslaviji – postaje član Predsjedništva SFRJ. Nakon višestranačkih izbora u Hrvatskoj, ciničnim pozdravom Vladimira Šeksa '…ideš Stipe, bok Stipe…', u Saboru je 1990. smijenjen s mjesta hrvatskog člana predsjedništva SFRJ, gdje ga zamjenjuje Stjepan Mesić - navodi Društvo Tito.
Nakon toga se vraća na fakultet, a politički odlazi u opoziciju. Potom odlazi na Filozofski fakultet u Zagrebu, gdje kao profesor sociologije u anonimnosti dočekuje ratne događaje. U Zagrebu 25. listopada 1997. uz zvuke himne i Internacionale, s grupom komunista i antifašista osniva Socijalističku radničku partiju Hrvatske – SRP, koja ga bira za svog prvog predsjednika, partija za koju je rekao da će joj biti gromobran svjestan svih opasnosti nepovoljne društvene klime i animoziteta stvaranog od politike,medija, pa sve do ulice, prema svemu što je disalo progresivno, komunistički, socijalistički, antifašistički, dodaju iz Društva Tito.
- Kao takav je i doživio mnoge verbalne prijetnje i fizičke napade, od nekih hospitaliziran. Za svoju suvremeno programski zamišljenu socijalističku partiju-SRP, koja ne prolazi izborni prag, u brojnim tekstovima i razgovorima za medije tvrdio je da će njeno vrijeme tek doći kada se 'iživi nacionalizam i na dnevni red dođu razvojna i socijalna pitanja'. Tijekom svog političkog djelovanja Stipe Šuvar imao je brojne pristaše, ali i protivnike. Preferirao je borbu argumentima, zastupao je tezu 'knjigom na knjigu' što su mu priznavali i najžešći oponenti koji se nikada nisu slagali s njegovim socijalističkim idejama. No, Stipin revolucionarni duh se nije mogao slomiti tek tako, do posljednjeg trena ostao je vjeran svojim mladenačkim idealima komunističkoj ideji i samoupravnom socijalizmu koji je praksom pokazao da ovaj svijet može biti sasvim ugodno mjesto za dostojanstveni život čovjeka. Otišao je jedan dosljedan čovjek i političar koji je za naše prilike suviše znao o sebi i svima nama zajedno da ponekad ne bi sam sebi dopustio malo cinizma i distance, ni po koju cijenu ne želeći za malo slave i karizme vragu prodati dušu. Za našega Stipu Šuvara vrijedi ona stara izreka da nitko nije umro kad je umro, nego kad ga svi zaborave, jer ga njegovi partijski drugovi, prijatelji i mnogi građani, pa i oni koji ga nisu voljeli, pamte kao čovjeka koji se borio za čovjeka i nikad ga neće zaboraviti - zaključuju iz Društva Josip Broz Tito.