Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: DV Veseli kutak DV 'Veseli kutak' unaprijedio usluge i olakšao roditeljima: 'EU projekti donose dugoročne koristi'
Dalmatinac nosi projekt oko vrata Piše: Ana Marasović

DV 'Veseli kutak' unaprijedio usluge i olakšao roditeljima: 'EU projekti donose dugoročne koristi'

Ako se premišljate oko prijave na europske natječaje, pročitajte iskustvo privatnog vrtića iz Stobreča

Premda put do financijskih injekcija iz fondova Europske unije nerijetko nije jednostavan, uvelike se povoljno održavaju kako na tvrtke tako i na zajednicu u kojoj djeluju. Odličan je primjer za to privatni Dječji vrtić 'Veseli kutak' iz Stobreča, koji je uspješno realizirao europski projekt kojim je unaprijedio usluge koje pruža, ujedno rasteretio roditelje djece koja ga pohađaju. 

O tom smo projektu, među ostalim, porazgovarali s predstavnikom vrtića Josipom Galom. Ukazao nam je na konkretne benefite njime ostvarene, no i na izazove pri procesu njegove realizacije. 

Dječji vrtić 'Veseli kutak', napomenimo, privatna je ustanova koja uspješno posluje još od 1996. te se može pohvaliti visokim standardima u odgoju i obrazovanju, vodeći se ciljem pružanja sigurnog, poticajnog i toplog okruženja u kojem djeca mogu učiti, razvijati se i igrati se. Obuhvaća sedam odgojnih skupina, od kojih je pet vrtićkih i dvije jaslične. Broji 25 zaposlenih. 

Od osnutka kontinuirano se razvija. Zamašnjak razvoju bio je svakako i projekt 'Veseli kutak za kreativni trenutak', proveden u partnerstvu s Općinom Podstrana u periodu od 20 mjeseci, preciznije od 23. prosinca 2021. do 23. kolovoza 2023. Taj projekt vrijedan 2.995.678,14 kuna, odnosno gotovo 400 tisuća eura, u potpunosti je financirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. 

Foto: DV Veseli kutak

'Svrha projekta bila je unaprijediti usluge vrtića radi uspostavljanja ravnoteže između poslovnog i obiteljskog života kao i omogućavanja priuštivosti usluga roditeljima - nižeg socioekonomskog statusa, nezaposlenim i prezaposlenim - kroz usluge produljenog boravka. Produljeni boravak na dnevnoj bazi od 16 do 20 sati, valja istaknuti, bio je za sve njih potpuno besplatan s obzirom na to da su svi troškovi pokriveni europskim sredstvima. Prvotno smo zamislili da će obuhvatiti otprilike 50 djece, na koncu je brojka porasla na 121', kazao nam je Gale.

Kroz isti projekt, nadalje je istaknuo, u vrtiću su uvedena dva nova odgojno-obrazovna programa. Posrijedi su program sportskih aktivnosti i poseban program ranog učenja engleskog jezika. 

Konkretan benefit svakako je i zapošljavanje 13 novih djelatnika - stručnog osoblja (odgajatelji, logoped, pedagog, profesori stranih jezika, kineziolog), pomoćnog osoblja (kuhar, spremačica i domar) kao i administrativnog osoblja (voditelj projekta, administrator projekta i financijski referent). K tome, naveo je naš sugovornik, edukacijama su ojačani kapaciteti djelatnika. 

'EU fondovi pružaju izvanrednu priliku kako vrtićima tako i tvrtkama i ustanovama koje se bave drugim djelatnostima za profesionalni razvoj zaposlenika i opremanje prostora. Prihvatljivo je, dakle, u proračune projekata uvrstiti troškove povezane s tim. 

Nama je bila namjera dodatno stručno osposobiti 13 djelatnika, uspjeli smo to napraviti s njih 18. Provodili smo, naime, razne stručne edukacije, poglavito na temu specijaliziranog rada s djecom s teškoćama, kroz koje su stekli brojna nova znanja i vještine. Također, nabavili smo novu modernu opremu, didaktička sredstva, namještaj i opremu za igralište, uključujući tobogane, ljuljačke klackalice... 

Kombinacija ovih ulaganja donosi dugoročne koristi - kako za ustanovu tako i za djecu i njihove roditelje. A kako je riječ o novcu EU-a, rad ustanove unaprijeđen je bez pritiska na njen proračun', obrazložio je. 

Foto: DV Veseli kutak

Josip Gale stava je kako se itekako isplati ulagati trud u apliciranje na natječaje i provedbu EU projekata, zbog čega isto preporučuje i drugim tvrtkama. Smatra, međutim, kako je pametno prijavljivati se na one čiji uvjeti odgovaraju potrebama prijavitelja. Dječji vrtić 'Veseli kutak' nije se u međuvremenu prijavljivao, ali svakako hoće kad se ukaže adekvatan. Prvo projektno iskustvo, sitnim poteškoćama usprkos, nedvojbeno je okarakterizirao kao pozitivno. 

'Za potrebe projekta 'Veseli kutak za kreativni trenutak', s obzirom na to da nam je bio prvi takav, angažirali smo konzultante iz vanjske tvrtke, specijalizirane upravo za EU fondove, koja nas je vodila kroz cijeli projekt. Zapravo sam ja odrađivao glavninu posla, a ona je bila u funkciji svojevrsne kontrole. 

Isprva su se događali manji problemi jer se mijenjao način ispunjavanja određene dokumentacije. Nadležne institucije dosta su stroge, zahtjevne i detaljne. No projekt je tekao po planu, u konačnici je sve izišlo na dobro. 

Smatram da su konzultanti iznimno korisni u cijelom procesu, osobito tvrtkama koje se prvi put susreću s prijavom i provedbom EU projekata. Njihovo iskustvo i stručnost pomažu u kvalitetnoj pripremi projektne dokumentacije, izbjegavanju uobičajenih pogrešaka i usklađivanju s uvjetima natječaja. Nerijetko pružaju podršku u izradi proračuna, osmišljavanju aktivnosti i praćenju rokova, što značajno olakšava cijeli proces. Ujedno, pomažu pri rješavanju brojnih administrativnih izazova i osiguravanju da se sredstva iskoriste u skladu s pravilima', komentirao je. 

Na koncu razgovora konstatirao je kako projekt ovog stobrečkog vrtića jasan pokazatelj  kako promišljeno korištenje europskih sredstava može donijeti opipljive rezultate za cijelu zajednicu. Pokazao je, prema njegovim riječima, da se uz pravilno planiranje i stručnu podršku mogu ostvariti značajni rezultati.

'EU fondovi ne označavaju samo financijske poticaje, već i priliku za razvoj zajednice, poboljšanje usluga i stvaranje pozitivnih promjena koje se osjete na više razina. Ovakvi primjeri trebali bi potaknuti i druge na korištenje dostupnih sredstava za dobrobit svih generacija', zaključio je. 

***

Tekst je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa za poticanje novinarske izvrsnosti.

Vaša reakcija na temu