Srednja škola Bol je mala otočna škola, koja se odlučila upustiti u veliku avanturu i započeti svoj prvi ERASMUS+ projekt.
- Naš projekt pod nazivom 'Be a responsible Citizen in the Digital World of Tomorrow' započeo je u rujnu 2017. godine i traje do kolovoza 2020. godine. U projektu sudjeluje 6 zemalja, a to su: Finska, Poljska, Italija, Grčka, Njemačka i Hrvatska. Projekt spada u skupinu KA2 projekata, kamo na aktivnosti učenja, podučavanja i osposobljavanja s profesorima putuju i učenici - kaže profesorica Petra Kokeza.
Prvu aktivnost učenja, podučavanja i osposobljavanja u sklopu njihovog projekta odradili su u Finskoj u listopadu 2017. godine. Tamo su imali priliku posjetiti glavni grad Helsinki, grad Jyväskylu, te mali gradić Petäjävesi. Radili su na temi netiquette-a (bon tona na internetu), cyberbullyinga, i općenito sigurnosti na internetu.
Drugu aktivnost učenja, podučavanja i osposobljavanja u sklopu projekta odradili su u travnju 2018. u Poljskoj. Posjetili su Krakow, rudnik soli Wieliczka, gradić Jaroslaw i selo Roźwienica, a radili su na temi cyberbullyinga, tako što su njihovi učenici bili podijeljeni u tri skupine, jedna je radila na audio-booku, jedna na e-booku, a treća na drami.
Treću aktivnost učenja, podučavanja i osposobljavanja odradili su u studenom 2018. u Italiji kada su posjetili Torino, Albu i Valle d'Aostu. Radili su na temi snimanja filma i provjeri informacija koje objavljuju.
- Četvrti transnacionalni sastanak odradili smo u ožujku 2019. u Grčkoj. Posjetili smo Solun, Katerini, Dijon i Olimp. Radili smo na temi sigurnosti na internetu, te smo učili koristiti platformu Moodle. Sljedeći transnacionalni sastanak u rujnu 2019. održat će se kod nas u Hrvatskoj, a zadnja aktivnost učenja, podučavanja i osposobljavanja će se odviti u Njemačkoj krajem ožujka 2020 - rekla je profesorica Kokeza.
Projekt s njom vodi i profesorica Rovena Trivanović.
- Ne mogu dovoljno naglasiti kolika je važnost ovakvog projekta za naše učenike, koji dobiju priliku maknuti se iz svoje male sredine i otići negdje u svijet. Učenici borave u obiteljima svojih vršnjaka u zemljama koje posjećujemo, tako da je za njih to jedno prelijepo iskustvo. Upoznaju način života u drugim državama, druge kulture, jezike, uče kako biti tolerantniji, kako raditi u grupama, te sudjeluju u projektnom učenju. Nadamo se da ćemo ovaj projekt uspješno privesti kraju, ali i da nas čeka još mnogo projekata u budućnosti, koje ćemo dočekati raširenih ruku - zaključuje prof. Petra Kokeza.