Šumski dvor pretvorit ćemo u elitni restoran koji se mora arhitektonski uklopiti u prirodu, a u kinu Central otvorit ćemo jedan od najmodernijih klubova u Europi. I to je to, zasad... – rekao je za Večernji list umirovljeni general Ivan Čermak koji je preko svoje zagrebačke tvrtke Distentus, osnovane 2019., kupio dvije nekretnine splitske tvrtke Kerum koja je 2018. završila u stečaju.
Obje nekretnine su u Zagrebu. Riječ je o zgradi i dvorištu površine 1177 četvornih metara u Gornjem Prekrižju 2 i kinu Central koje se sastoji od zgrade i dvorišta površine petstotinjak četvornih metara u Petrinjskoj ulici 4, piše Večernji list.
Distentus jedini dao ponude Nekretnine su u sklopu stečajnog postupka ponuđene na elektroničkoj javnoj dražbi koja je započela 25. veljače, a završila 18. svibnja. Na prvoj javnoj dražbi vrijednost kina procijenjena je na 9,953.000 kuna, a Šumskog dvora 15,170.000 kuna. Prodaju je provodila Fina, a uvjet je bio da se na prvoj dražbi nekretnine ne mogu prodati ispod tri četvrtine utvrđene vrijednosti, na drugoj ispod jedne polovine utvrđene vrijednosti, na trećoj ispod četvrtine, dok bi se na četvrtoj dražbi, da je do nje došlo, nekretnine ponudile po početnoj cijeni od jedne kune. Distentus je jedini dao ponude – za kino Central 7,5 milijuna, a za Šumski dvor 11,5 milijuna kuna. Imovina propale tvrtke Kerum d.o.o. prodaje se u stečajnom postupku kako bi se namirili vjerovnici koji potražuju vrtoglavi iznos od 1,7 milijardi kuna. Na ovim dvjema nekretninama bilo je upisano razlučno pravo u korist DDM Invest III AG iz Švicarske i Republike Hrvatske. S tvrtkom DDM Invest Distentus je u ožujku sklopio ugovor o cesiji. 7.
Švicarska tvrtka je Distentusu ustupila nenamirenu novčanu tražbinu prema dužniku, tvrtki Kerum u stečaju. Ured za zaštitu spomenika kulture Grada Zagreba očitovao se da se nekretnina Šumski dvor nalazi unutar B zone područja povijesne urbane cjeline pa je za sve zahvate na nekretnini potrebno ishoditi posebne uvjete i prethodno odobrenje Zavoda.
Vlasnik kultnog Šumskog dvora, izvorno Vile Hirschler, ljetnikovca s kavanom sagrađenog 1933. godine, bilo je ugostiteljsko poduzeće Lotrščak, nastalo od OOUR-a Velebit, Stari grad i Medvedgrad 1989. godine. Poduzeće je obavljalo djelatnost u 46 ugostiteljskih objekata, uključujući i restauracije Šestinski lagvić i Šumski dvor, a 1991. zapošljavalo je 650 radnika. Uslijedila je pretvorba i privatizacija. Izmijenilo se više vlasnika Šumskog dvora, a posljednji je prije zatvaranja 2001. bio Mladen Munjaković. Željko Kerum je nekretnine u Zagrebu kupio 2009. godine, kad je postao vlasnik devet lokala u užem centru, uključujući i Šumski dvor za koji je navodno tada izdvojio oko pet milijuna eura i najavljivao preuređenje i ponovno otvaranje.
– Radi se projekt i izrada je pri kraju. To će biti najekskluzivniji restoran u gradu, kakav Zagreb zaslužuje. Radovi ne bi trebali trajati više od sto dana, a do ljeta će restoran sigurno biti obnovljen – govorio je Kerum 2012. godine. No restoran je devastiran i zarastao u korov. Kad se njegova tvrtka Kerum d.o.o. našla u problemima, imao je ambiciozan plan oporavka i povratka na hrvatsku trgovačku maloprodajnu scenu, no otvorio je samo jedan dućan u Planom, koji je ubrzo prestao s radom.
Večernjak je pokušao s Kerumom porazgovarati o prodaji njegovih bivših nekretnina, no nije bio raspoložen za razgovor.
– Ne bih htio komentirati. To su privatni poslovi, a ja se bavim politikom. Svoje privatne poslove, kao i poslove članova svoje obitelji, ne želim javno komentirati – rekao je Kerum koji se na nedavnim izborima nije uspio plasirati u drugi krug za gradonačelnika Splita.
Čermak se i prije bavio nekretninama. U Zagrebu sad radi na projektu velikog poslovnog tornja na Jankomiru, s trgovačkim centrom i sportskim sadržajima, te na projektu poslovno-trgovačke zgrade kod Zagrebačke skupštine, na oko 40.000 četvornih metara i garažama.
– Oba objekta su u fazi projektiranja – rekao nam je Čermak i dodao da se nekad bavio graditeljstvom. – Imao sam, a to se već zaboravilo, tvrtku Mundus s projektnim uredima i 21 projektantom. Gradili smo. Nije to problem. Mi smo velika obitelj, svatko se bavi određenim dijelom i nemamo problema oko bilo kakvih poslova. Graditeljstvo je moja stara strast – kazao nam je umirovljeni general Čermak, kojem je to prva akvizicija nakon što je slovenski Petrol preuzeo njegov Crodux s 91 benzinskom postajom.
Ta se slovenska kompanija u siječnju ove godine pohvalila da će imati više od 200 prodajnih mjesta u Hrvatskoj i povećati svoj tržišni udjel na tržištu naftnih derivata na oko 23 posto. Mediji su nagađali da je transakcija iznosila između 150 i 200 milijuna eura.