Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: SDP Forum žena SDP-a: Dan obitelji-siromaštvo, kako ga ublažiti

Forum žena SDP-a: Dan obitelji-siromaštvo, kako ga ublažiti

Potrebno je potaknuti djelovanje društva u korist obitelji

Nakon svih nevolja koje su nas snašle s posljedicama epidemije bolesti COVID-19 nije lako opstati ni živjeti kada se ostaje bez posla ili se smanjuje njegov obim, a posljedično i plaća. Na HZZ je krajem travnja bilo 159.234 nezaposlene osobe što je 11% više nego što je u ožujku 2020., odnosno 21,5% više nego što je to bilo u travnju 2019. godine. Kako zaštiti obitelji iz čijeg okruženja dolaze ljudi koji svojim stavom, karakterom i uvjerenjima trebaju graditi i grade budući svijet, tolerantnije i povezanije društvo!?

Na sve ove nedaće upozorile su Ana Lovrić, predsjednica Foruma žena splitskog SDP-a, Ružica Jakšićpredsjednica Foruma žena trogirskog ogranka stranke te Maja Krčum, predsjednica Foruma žena SDP-a Splitsko-dalmatinske županije i članica Predsjedništva SDP-a Split.

Ključni faktor siromaštva je zaposlenost odraslih članova obitelji, a obrazovanje je ključna odrednica zaposlenosti. Kako dalje u ovim uvjetima? Posebno zabrinjava nemogućnost roditelja da djeci priušte dobra i sadržaje za potpunu društvenu uključenost, kao i razinu obrazovanja koja bi im osigurala uzlaznu društvenu mobilnost. Primjerice, da bi obitelji mogle financijski opstati  „režu“ se različiti troškovi, često i jedan koji na prvi pogled i ne izgleda toliko značajno – trošak interneta. Ukidanje interneta značajno utječe na kvalitetu života, jer ukidanjem takve usluge roditelji svojoj djeci ograničavaju i učenje na daljinu pisanje probne mature. Siromaštvo djece nije smo socijalna politika već je i problem kršenja ljudskih prava. 

Srlja li se u siromaštvo, posebno siromaštvo djece? 2018. godine je oko 31 milijun građana EU bilo teško materijalno uskraćeno. Stopa relativnog siromaštva djece u RH iznosi 19,7 % i za oko 2% je veća od prosjeka EU, a u najvećem su riziku djeca koja žive u kućanstvima s više od 2 djece i manjim brojem zaposlenih osoba. Prema podacima UNICEF-a u RH stopa siromaštva djece do 5 godina starosti iznosi 22%. 

Među članicama EU, Hrvatska spada u grupu sa visokom razinom dječjeg siromaštva, i neadekvatnim napretkom u suzbijanju siromaštva. Ta djeca nemaju osnovne potrepštine, a otežano im je i obrazovanje. Učinak odrastanja u depriviranim uvjetima ima nepovoljne učinke pa je stoga važno osmisliti mjere kojima se mogu ublažiti negativni učinci siromaštva djece. Neke od mjera su npr. zapošljavanje, jednokratna naknada, stipendije za školovanje, obuhvat vrtićima/jaslicama/produženim boravkom u školi kao i zajamčena minimalna naknada i doplatak za djecu. 

'Upravo je SDP taj koji vodi brigu o obitelji i smatra da država mora preuzeti odgovornost za suzbijanje prijetećeg povećanja stope siromaštva, posebno dječjeg, koja je i prije „korona krize“ bila visoka. SDP, kroz prijedlog izmjena Zakona o doplatku za djecu kojeg je uputio u saborsku proceduru predlaže uvećanje doplatka za 50% u sve tri skupine (porast iznosa doplata u rasponu od 100 do 150 kuna u sve tri skupine):

- sa 299,34 kune na 449,01 kuna za one s najmanjim prihodima po članu kućanstva, 

- sa 249,45 kuna na 374,17 kuna za one u srednjoj skupini  i 

- sa 199,56 kuna na 299,34 kune po djetetu za one u trećoj skupini. 

Ovaj SDP–ov prijedlog nije samo jedna od interventnih mjera koja traje za vrijeme epidemije bolesti COVID-19 već je intencija da uvećanje bude trajno kako bi se ublažili negativni učinci siromaštva djece', poručile su predsjednice splitskog, trogirskog i splitsko-dalmatinskog ogranka Foruma žena SDP-a. 

Vaša reakcija na temu