Pojedinačna predstavljanja Kineziološkog fakulteta, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Pravnog fakulteta, Sveučilišnog odjela za studije mora i Umjetničke akademije obilježila su treći dan Smotre Sveučilišta u Splitu. Stotine maturanata i u srijedu su pristigle po relevantne informacije koje će im olakšati odabir institucije na kojoj će nastaviti svoje formalno obrazovanje.
Kineziološki fakultet: 'Posla konstantno ima, ali se traže kvalitetni kandidati'
Okupljenim maturantima koncept studija, mogućnosti koje im pruža i način upisa na Kineziološki fakultet predstavila je izv. prof. dr. sc. Mia Perić, predstojnica Zavoda za antropološku kineziologiju i zdravlje. Naznačila je pritom kako je ove akademske godine došlo do sitnih preinaka upravo u procesu upisa.
'Prethodno smo provodili prijemne ispite, odnosno razredbene postupke u kojima kandidati moraju zadovoljiti određene norme u segmentu fizičkih sposobnosti, potom radili ulaznu selekciju na temelju državne mature. Koncept je sada promijenjen; i dalje je potrebno položiti fizičke norme - istih pet kao ranije, no kriteriji su nešto drugačiji. K tome, u obzir ulaze i državna matura te uspjeh u četiri godine srednje škole. Bonus, to jest dodatne bodove, dobivaju kategorizirani sportaši', pojasnila je profesorica Perić
Kontinuirano vlada velik interes maturanata za KIF. Kvota je za sveučilišni preddiplomski studij 75, a u prosjeku je, kako je navela, između 200 i 300 kandidata.
'Perspektiva na tržištu rada po završetku studija dobra je za one studente koji su voljni učiti i raditi. Generalno postoji problem s novijim generacijama - dosta su letargične, stoga se oni studenti koji 'grizu' lako izdvajaju, čak i ako u fizičkom smislu nisu najsposobniji, te se, nerijetko po preporuci profesora, zapošljavaju i prije diplomiranja.
Budući da je spor proces izmjene nastavnika u školama, ondje se možda čak i najmanje zapošljavaju. U klubovima i u fitnessu, međutim, posla konstantno ima, ali se traže kvalitetni kandidati, pri čemu nije nužno ni veliko predznanje', navela je.
Prirodoslovno-matematički fakultet: 'Ponovno se povećao broj upisanih studenata'
Prirodoslovno-matematički fakultet najstarija je sastavnica Sveučilišta u Splitu. Doc. dr. sc. Gordan Radobolja, prodekan za nastavu, napomenuo je ovom prigodom kako u tekućoj akademskoj godini slavi 80 godina - povodom obljetnice u planu je pregršt aktivnosti s ciljem proslave, ali i predstavljanja široj javnosti. Temeljna je djelatnost PMF-a nastavni, znanstveno-istraživački i stručni rad u području prirodnih, tehničkih i društvenih znanosti, uz to istraživanja se izvode još i u području biotehničkih i biomedicinskih znanosti. Obrazuje inženjere (prvostupnike i magistre struke) matematike, fizike, podatkovne znanosti i molekularne biologije te nastavnike (prvostupnici i magistri edukacije) biologije i kemije, matematike, fizike, informatike i tehnike. Naš je sugovornik istaknuo kako su prvi studenti molekularne biologije sada na drugoj godini, dakle - dogodine će 'izbaciti' prvu generaciju diplomanata tog studijskog programa.
Posrijedi je, dakle, heterogena obrazovna institucija s osam različitih preddiplomskih studija, pri čemu nisu svi jednako atraktivni studentima. Primjerice, tradicionalno se pune studiji Informatike i Biologije, dok je za Fiziku i Matematiku manji interes u odnosu na upisne kvote. No s druge strane, kako često naglašava prodekan Radobolja, postoji svojevrsna snaga 'nepopunjenih' studija - puno je veća potražnja za onima koji na njima steknu diplomu.
'Unatoč trendovima pada broja studenata na razini Hrvatske u recentnim godinama na razini Hrvatske iz demografskih i drugih razloga, brojka se kod nas ponovno povećala. Brojimo ih ukupno oko 1045 na preddiplomskoj i diplomskoj razini. Kroz prizmu općeg pada, dakle, znatno je veći rast no što apsolutna brojka pokazuje', obrazložio je.
Naš je sugovornik ukazao i na hvale vrijedan projekt vršnjačke potpore, koji otkriva i humanu stranu PMF-a. U njegovu okviru na fakultetu uspješno pomažu studentima s raznoraznim zdravstvenim tegobama zbog kojih zaostaju u praćenju redovne nastave.
'Doradili smo pravilnik. Ujedno smo dodatno povećali broj uključnih studenata - kako onih koji dobivaju pomoć tako i onih koji je pružaju, odnosno na volonterskoj bazi izdvajaju svoje vrijeme', naveo je.
Studentica nastavničkog smjera Matematike i fizike Lea Vuknić poručila je maturantima da neće požaliti ako odaberu PMF za nastavak svojega obrazovanja. Naznačila je pritom kako su studiji dobro razrađeni te kako pružaju dobre temelje za početak karijere te kako ih pripremaju za uglavnom deficitarna zanimanja, osobito kada je riječ o nastavničkima.
'Na našem fakultetu razvijaju se kompetencije koje su vrijedne i pri snalaženju u rješavanju svakojakih situacija u životu. Profesori su dobri i izlaze u susret studentima, ekipa je super. Svi koji sistematično rade nemaju problema s polaganjem ispita. Pruža se pregršt izvannastavnih aktivnosti. Ujedno se može stići štošta pored izvršavanja studentskih obveza', kazala je.
Njene stavove dijeli i kolega Fabian Jozić, student prve godine diplomskog studija Fizike, smjera računarske fizike. Potvrdio je kako fakultet nije jednostavan, ali kako se, uz volju i trud, mogu ostvarivati odlične ocjene. Naveo je također kako je široka lepeza mogućnosti - specifični diplomski studiji, prema njegovim riječima, pokrivaju različite afinitete.
'S puno zanimljivih aktivnosti možemo se baviti mimo samih predavanja i ispita. Primjerice, u okviru Fizikalnog društva Split, zasad jedinog takvog u cijeloj Hrvatskoj, profesori i studenti s učiteljima u školama brinu o poboljšanju ideje o fizici u javnosti, podržavajući i organizirajući razne festivale znanosti i edukativna događanja. Spomenimo i Astronomsku sekciju koja dugi niz godina radi uz Fizikalno društvo Split...', iznio je.
Pravni fakultet: 'Kod nas su profesori znatno susretljiviji nego u Zagrebu, a rezultati su slični'
Što donose iskustvo studiranja na Pravnom fakultetu kako i stjecanje znanja iz pravnoga područja, predstavio je Ante Šimun Majstorović, mag. iur., asistent na Katedri za Trgovačko pravo i pravo društva. Taj se fakultet, valja napomenuti, može pohvaliti bogatom tradicijom uglednih profesora koji su poznati široj javnosti - ne samo po pravnoj profesiji, već kao dio šire akademske, intelektualne i znanstvene elite u Hrvatskoj.
'Već nekoliko akademskih godina u kontinuitetu bilježimo rast interesa maturanata za studijima koje pruža Pravni fakultet. No nipošto se ne zadovoljavamo rezultatima u tom periodu, već stremimo dodatnom porastu kako bismo dosegli nekadašnje 'zlatne' godine. U svakom slučaju, dobrodošli su nam učenici zainteresirani za društvene znanosti, koji su tijekom srednjoškolskog obrazovanja bili naklonjeni predmetima poput sociologije, politike i gospodarstva, povijesti, zemljopisa', naveo je.
Pravni fakultet njeguje tradiciju pravne naobrazbe iz svih područja. Od drugih pravnih fakulteta u državi, međutim, razlikuje ga specijalizacija na području sportskoga i medicinskoga prava, kroz koju studenti nakon završenog diplomskog studija mogu nastaviti naobrazbu. Naš ga je sugovornik dodatno usporedio s Pravnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, apostrofirajući kako su splitski profesori znatno susretljiviji.
'Naši studenti s profesorima mogu ostvariti puno bliži kontakt te kroz njega profitirati stječući specifična znanja i iskustva, što doprinosi pozitivnijem iskustvu studiranja. Istodobno, kada govorimo o pravosudnim ispitima, rezultati su slični', konstatirao je.
Sveučilišni odjel za studije mora: 'Dobra je perspektiva na tržištu'
Doc. dr. sc. Marin Ordulj, zamjenik pročelnice Sveučilišnog odjela za studije mora, mladima je predstavio prijediplomski studij Biologija i tehnologija mora koji se grana u dva diplomska - Morsko ribarstvo te Ekologija i zaštita mora s ciljem njihova vezivanja uz more.
'Želimo im pokazati da bi o njemu trebali više učiti jer nam ipak zauzima trećinu teritorija. Nadamo se da će se s nama nastaviti akademski uzdizati i kasnije, primjerice na našem doktorskom studiju Primijenjene znanosti o moru', naglasio je.
Premda je, prema njegovim riječima, tržište rada potreseno, perspektiva je budućih studenata dobra. Iznio je neka od radnih mjesta na kojima su zaposleni njihovi bivši studenti, počevši od Instituta za oceanografiju i ribarstvo, preko drugih znanstvenih ustanova, pa do ovoga sveučilišnog odjela. Nadalje je naznačio kako mogu raditi u državnoj upravi, odnosno biti inspektori zaštite okoliša, u ministarstvima, kapetaniji i brojnim privatnim tvrtkama.
'Surađujemo s nekolicinom izvrsnih privatnih tvrtki kod kojih naši studenti obavljaju praksu. Naravno, ne moraju biti vezani isključivo uz Hrvatsku. Europa je velika zajednica u kojoj mogu pronaći novo zaposlenje i nastaviti se usavršavati pa se naposljetku vratiti', dodao je.
Iako se kvote ne popunjavaju u potpunosti, što pripisuje negativnim demografskim trendovima, odnosno manjem broju maturanata no ranije, istaknuo je kako je broj studenata u porastu, i to zahvaljujući upravo manifestacijama poput ove smotre. Primjerice, iznio je, u tekućoj akademskoj godini upisano je oko 10% više studenata - njih 27 - nego godinu ranije kad ih je bilo 22.
Umjetnička akademija: 'Od drugih akademija izdvaja nas suradnja između triju umjetničkih područja, što čeka naše studente i kad počnu raditi'
Dekanica Umjetničke akademije izv. prof. dr. sc. konzervacije i restauracije Miona Miliša ugodno je iznenađenja dvoranom dupkom punom zainteresiranim učenicima. Kazala je kako je veseli interes za nespecifična umjetnička područja koja pokriva - glazbeno, likovno i kazališno - u današnjim vremenima.
'Već godinama najveću pažnju privlače dizajn vizualnih komunikacija, film i video, čak i glumački odsjek, odnosno broje najviše prijavljenih maturanata. Dizajn vizualnih komunikacija prednjači na cijelom Sveučilištu u Splitu - zadnjih nekoliko godina na 10 upisnih mjesta konkurira više od stotinu kandidata.
Ne čudi navedeno uzmemo li u obzir da tehnički objedinjujemo tri akademije u jednoj. S jedne je strane to izazovno, ali mi smo orijentirani na benefite - suradnju između svih triju umjetničkih područja jer ona i očekuje naše studente kada diplomiraju, odnosno kad se osposobe za rad u području koje studiraju', precizirala je.
Smotra Sveučilišta u Splitu i Advent na kampusu
Smotra Sveučilišta u Splitu, pod geslom 'na kampusu biraj, u Splitu studiraj', započela je još u ponedjeljak, 2. prosinca, a traje sve do petka,6. prosinca. Nastavlja se pojedinačnim predstavljanjem preostalih sastavnica u predvečernjim terminima u Zgradi triju fakulteta. Valja istaknuti i kako se odvija pod okriljem manifestacije Advent na kampusu, stoga se na platou pred Zgradom triju fakulteta (budući) studenti nakon predstavljanja mogu zabaviti uz glazbu uživo te napitke i delicije s adventskih kućica.