U Županijskom tehnološkom hubu Digitalna Dalmacija, koji se potvrdio kao središnje mjesto splitske inovacijske tehnološke zajednice, održano je predavanje koje je okupilo studente arhitekture, ali i sve one koje zanima dizajn uz vizualnu komunikaciju. Coworking prostor na adresi Ruđera Boškovića 25 ugostio je Lovru Hršaka - mladog stručnjaka za 3D vizualizaciju i studenta arhitekture, koji je publici približio (ne)poznate činjenice stvaranja dojmljivih i profesionalnih vizualnih prikaza.
Novi meetup na Pravom mistu. Kako do profesionalne izvrsnosti?
Lovro, student druge godine Arhitekture i urbanizma na FGAG-u, predavač u Baldini studiju i BIMSmart certificirani korisnik softvera ALLPLAN, iza sebe već ima više od četiri godine iskustva u 3D modeliranju i vizualizaciji. Njegovo predavanje pod nazivom 'Zašto je sve bolje u 3D? Tajne dobre vizualizacije' ponudilo je sudionicima uvid u procese, trikove i razmišljanja koja stoje iza vrhunskih prikaza prostora i proizvoda.
Prisjećajući se svojih početaka, Lovro je istaknuo: 'Još u srednjoj školi znao sam da me zanima arhitektura. Fasciniralo me 3D modeliranje, istraživao sam, bavio se fotografijom i tražio sitnice koje moje vizualizacije mogu učiniti drukčijima. Nema ih puno u Hrvatskoj koji rade vrhunske vizualizacije - ja uvijek vidim gdje je greška'.
Naglasio je kako je detalj ključan za kvalitetnu vizualizaciju, bez obzira na industriju u kojoj se koristi.
'Bit vizualizacije je u detaljima. Prva greška najčešće leži u 3D modelu - ovisi koliko je on kvalitetan. Danas sam s publikom dijelio kako doći do dobre slike - to je bila tema mog predavanja', naglasio je Lovro.
Publika iz različitih sfera, ali zajednički interes - vizualna kvaliteta
Lovro je otkrio kako okupljeni nisu nužno bili iz svijeta fotografije, ali su svakako došli iz sličnih krugova interesa.
'Bilo je dosta budućih arhitekata - zanimalo ih je kako vizualizacija funkcionira konkretno u njihovim projektima. I to mi je drago, jer mislim da ovo znanje itekako može unaprijediti njihovu prezentaciju ideja'.
Poseban naglasak stavio je na važnost promišljenog kadriranja.
'Nije nužno prikazati cijelu zgradu na slici. Po meni je bolje fokusirati se na ključne dijelove, na ono što nosi emociju i priču prostora', dodao je.
Osim teorijskog dijela, Lovro je sudionicima pokazao osnove rada u Lumionu, moćnom alatu za renderiranje, te kroz praktične primjere objasnio kako kvalitetna 3D vizualizacija može unaprijediti prezentaciju u arhitekturi, produkt dizajnu, marketingu i brendiranju.
Digitalna Dalmacija kao odskočna daska
Zahvalio se i domaćinima - Digitalnoj Dalmaciji, koja mu je, kako kaže, uvelike pomogla da svoje znanje pretvori u konkretne profesionalne prilike.
'Vi ste me doslovno uputili na ured preko puta huba i rekli da se traže stručnjaci za 3D. Umjesto da šaljem mailove, odlučio sam jednostavno pokucati na vrata. Gurnuli ste me naprijed - hvala vam na tome', kazao je.
Posebno je pohvalio pristup zajednici i otvorenost huba prema različitim profesijama, ne samo IT-u.
'Digitalna Dalmacija je stvarno jedna od najboljih stvari koja se dogodila Splitu. Edukacije su besplatne, dolaze različiti tehnološki stručnjaci, stvaraju se konkretne prilike i potiče ljude da rade svoje. Niste fokusirani samo na programere - prepoznali ste i arhitekte kao važnu publiku. Prostor je odlično koncipiran, i jako mi je drago da sam dio te priče', rekao je.
'Ako i ti želiš iz prve ruke doživjeti ovakve inspirativne susrete, pridruži se tehnološkoj zajednici Digitalne Dalmacije! Posjeti coworking prostor, besplatno se učlani, osiguraj si pristup aktualnim+ edukacijama, programima i meetupovima koji redovito okupljaju stručnjake iz raznih tehnoloških područja. Tko zna - možda već na sljedećem meetupu budeš upravo ti onaj tko će dijeliti svoju priču', poručuju iz Digitalne Dalmacije.
Više informacija može se pronaći na digitalnadalmacija.hr.