Pojedinačna predstavljanja Ekonomskog fakulteta, Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Kemijsko-tehnološkog fakulteta, Katoličkog-bogoslovnog fakulteta i Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije obilježila su drugi dan Smotre Sveučilišta u Splitu. Stotine maturanata pristigle su po relevantne informacije koje će im olakšati odabir institucije na kojoj će nastaviti svoje formalno obrazovanje.
Ekonomski fakultet: 'Nudimo široke mogućnosti'
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu provodi tri sveučilišna preddiplomska studija - Ekonomiju, Poslovnu ekonomiju i Turizam, s odgovarajućim smjerovima, te tri sveučilišna diplomska studija. Pored sveučilišnih studija, provodi i stručne studije, i to Menadžment malog poduzeća s odgovarajućim smjerovima i Turističko poslovanje na preddiplomskoj razini i Menadžment na diplomskoj razini. Obuhvaća i poslijediplomski studij te specijalističke poslijediplomske studije Ekonomija i Poslovna ekonomija s odgovarajućim smjerovima kao i Menadžment zdravstvenih organizacija.
Izv. prof. dr. sc. Željko Mateljak, prodekan za poslovanje i suradnju s gospodarstvom, stava je kako je smotra u ovom obliku pohvalna za cjelokupno sveučilište. Istaknuo je ujedno kako se na Ekonomskom fakultetu kontinuirano približavaju potencijalnim studentima. Ove godine upravo za njihovo izlaganje prijavio se najveći broj maturanata - njih čak 280.
'Našom potencijalnim brucošima predstavljamo sve što pružamo - od atraktivnih studijskih programa koje stalno razvijamo i stručne prakse koju provodimo u suradnji sa 130 kompanija, u sklopu koje nam se zapošljava svako treći student, preko izvrsnih nastavnika i iskustava aktualnih studenata, do ulaganja u studentske projekte i studentski standard. Ekonomski fakultet usmjeren je na studiranje, ali i na puno šire aspekte - u prekrasnoj zgradi nudi široke mogućnosti', naglasio je prodekan Mateljak.
Ne čudi, stoga, da nemaju problema s popunjavanjem kvota. Ove akademske godine, kazao nam je, interes za Ekonomiju bio je nešto ispod prosjeka, popunili su, međutim, Poslovnu ekonomiju u potpunosti te je Turizam bio standardno atraktivan.
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje: 'Potražnja je na tržištu ogromna'
Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje nudi pet studijskih programa na preddiplomskoj razini -Elektrotehniku, Strojarstvo, Brodogradnju, Industrijsko inženjerstvo i Računarstvo, dok ih je 17 ukupno. Okuplja eminentne stručnjake kako u nastavi tako i na znanstveno-istraživačkim projektima, pri čemu su brojni njegovi znanstvenici priznati i izvan hrvatskih granica. Na ovogodišnjoj smotri zabilježio je ogromnu navalu - dvorana je bila premalena za sve zainteresirane maturante, stoga su bili primorani prebaciti se u drugu.
Dekan prof. dr. sc. Branimir Lela otkrio nam je kako je najveći interes za Elektrotehniku i Računarstvo. Više-manje sve su kvote ove akademske godine popunjene, izuzev Strojarstva gdje je 30-ak manje upisanih studenata te Brodogradnje koja je ranije bila, prema njegovim riječima, neopravdano kritična. Ipak, na Brodogradnju je upisano 10-ak studenata, što je, naznačio je, fantastično u odnosu na lani kada ih je bilo svega dvoje.
'Neovisno o smjeru koji maturanti upišu, već na završnim godinama studija dobivaju posao. Mnogi se drugi fakulteti ne mogu pohvaliti time. Potražnja je na tržištu rada u tehničkim znanostima ogromna i u Hrvatskoj i na razini Europske unije. Svakako, razlog je za upisati FESB i atraktivnost svih studijskih programa koji prate sve najsuvremenije tehnike i tehnologije koji se pojavljuju u svijetu', iznio je dekan Lela.
Kemijsko-tehnološki fakultet: 'Nova zgrada, nova oprema, novi laboratoriji i moderni uvjeti studiranja'
Kemijsko-tehnološki fakultet nudi tri preddiplomska studija - Kemiju, Kemijsku tehnologiju i Prehrambenu tehnologiju kao i četiri diplomska. Njegovi se predstavnici ponose i diplomskim studijem Farmacije koji provode s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Splitu te studijem na engleskom jeziku u suradnji s Fakultetom kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
'Nadamo se da ćemo upaliti sjaj u očima maturanata i da će zainteresirati za kemiju, kemijsku tehnologiju, prehrambenu tehnologiju, zaštitu okoliša i sve što nudimo ovdje kao što ga upalimo u očima djece koja nas posjećuju. Ovo je fakultet za sve koji žele u budućnosti aktivno sudjelovati u razvoju novih materijala, novih tehnologija, novih vrsta čistih izvora energije, novih lijekova, zdravih vode, tla i zraka... Ne smijemo zaboraviti da je kemija centralna znanost koja sve povezuje i koja pruža znanja o materijalima i njihovoj strukturi. Budući da smo u stanju izanalizirati njihova svojstva, sposobni smo kreirati nove materijale, nove spojeve i nove proizvode.
Kako živimo u dinamičnom vremenu, njihov je razvoj sve brži - što zahtijeva određena znanja koja mi nudimo kroz kvalitetne studijske programe te zahvaljujući dobrim nastavnicima, višestruko nagrađivanima kako u Hrvatskoj tako i na svjetskim listama. Na kraju krajeva, svi trebamo hranu, dobre proizvodne procese, dobre tehnologije prerade, konzerviranja i obrade hrane', naveo je dekan prof. dr. sc. Matko Erceg.
Zadovoljan je interesom na upisima, osobito uzme li se u obzir kontekst generalnog smanjenja broja studenata na državnoj razini. Ipak, očekuje kako će biti još veći zahvaljujući promidžbenim aktivnostima kojima su na fakultetu posvećeni cijele godine kao i novoj zgradi smještenoj na kampusu, novoj opremi, potpuno novim laboratorijima i modernim uvjetima studiranja.
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije: 'Obrazujemo studente za poslove o kojima ovisi godišnji BDP'
Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije Sveučilišta u Splitu redovito popunjava kvote na svojim trima sveučilišnim programima - Građevinarstva, Arhitekture i prostornog planiranja te Geodezije i geoinformatike - kao i na stručnom studiju iz područja građevinarstva. Potvrdio je to i ovom prigodom dekan prof. dr. sc. Neno Torić.
'Nudimo zapravo tri fakulteta u jednom, i to ona koji obrazuju kadrove za poslove izgradnje okoliša, odnosno područje koje se dosta razvija u Hrvatskoj i o čemu poprilično ovisi godišnji BDP. U današnje vrijeme njihova je perspektiva izvrsna, čak i u našoj državi, te će tako ostati barem u narednom periodu od pet godina. Dobrodošli su nam kandidati koji su naklonjeni matematici, rješavanju zadataka, to jest oni koji preferiraju tehničku struku i stručne predmete', kazao je dekan Torić.
Katoličko-bogoslovni fakultet: 'Iz koje god pozadine dolaze, svi se mogu naći kod nas'
Katoličko-bogoslovni fakultet nudi dva studija - Filozofsko-teološki i Teološko-katehetski. Prvi je integriran te traje pet godina, dok je drugi podijeljen na prijediplomski u trajanju od tri godine te dvogodišnji diplomski.
'Svi su nam zainteresirani dobrodošli. Iz koje god pozadine dolaze, mogu se naći na našem fakultetu. Prva godina studija, naime, predstavlja svojevrsnu propedeutiku, odnosno pripremu za sam studij - uče se elementarne discipline humanističkih znanosti, filozofije. Stoga, ako i postoje neki nedostaci, nadoknađuju se tijekom te prve godine. Valja napomenuti kako nam dio upisanih dolazi izravno iz srednjoškolskih klupa, a dio studenata već je diplomirao drugdje pa kod nas želi produbiti svoje spoznaje na ovom području', otkrio nam je Robert Maretić, student pete godine Filozofsko-teološkog studija i predsjednik Studentskog zbora Katoličko-bogoslovnog fakulteta.
Napomenuo je kako interes za upisima na KBF varira - nekad je veći, nekad manji. Kvote iznose 30 studenata po smjeru, na fakultetu se nadaju kako će biti što popunjeniji.
Smotra Sveučilišta u Splitu i Advent na kampusu
Smotra Sveučilišta u Splitu, pod geslom 'na kampusu biraj, u Splitu studiraj', započela je još u ponedjeljak, 2. prosinca, a traje sve do petka,6. prosinca. Nastavlja se pojedinačnim predstavljanjem preostalih sastavnica u predvečernjim terminima u Zgradi triju fakulteta. Valja istaknuti i kako se odvija pod okriljem manifestacije Advent na kampusu, stoga se na platou pred Zgradom triju fakulteta (budući) studenti nakon predstavljanja mogu zabaviti uz glazbu uživo te napitke i delicije s adventskih kućica.