Udruga Moje dijete Solin, uz podršku Grada Solina, i ove je godine na poseban način obilježila Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. Obilježavanjem ovog se želi pokazati bolji uvid u njihov svijet, približiti takve osobe društvu i za rezultat potaknuti društvo na veće poštivanje njihovih prava, mišljenja je Dalibor Ninčević.
Trebali bi se njih sjetiti svaki dan, ne samo ovaj koji oni posebno slave. Razmišljajmo o djeci, osobama i roditeljima kojima je sindrom Down u svakodnevnom životu, jedino ih tako možemo razumjeti i pomagati. Prihvatimo ih takve kakve jesu jer oni su jednaki, samo imaju svoje male 'nedostatke'. Posebno mi je drago da smo se okupili i u društvu štićenika Samostana Sv.Rafaela, članovima udruge Moje dijete i vrtićkim skupinama, a kako bi se i oni najmanji bolje upoznali s okolinom u kojoj žive - kazao je Ninčević.
Mali Glorijet je tako na jedan dan postao drukčiji, šareniji, posebniji i veseliji, a za to su se pobrinuli članovi likovne radionice koji će za ukrašavanje Glorijeta izraditi papirnate čarapice. Rasparene šarene čarape su ujedno i simbol Svjetskog dana sindroma Down jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa skreće se pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti te na mogućnosti koje integracijom u društvo osobe s Down sindromom mogu ostvariti.
- U Hrvatskoj ima oko dvije tisuće osoba s Down sindromom, za njih se kaže da su djeca od koji dobijete najiskreniji osmjeh, topao i radostan, to je zaista tako. Ovom prigodom željeli smo osvijestiti građane da oko njih postoje drugačije osobe, drugačije isključivo zbog svoje dijagnoze, ali su oni ti koji nas puno toga mogu naučiti. Djeca su svaka srcu draga - kazal je Ljubica Milković, voditeljica udruge Moje dijete Solin koja broji 215 obitelji.
Vanja Lončar, mama jedne prekrasne djevojke 23-godišnje Karmen koja danas slavi svoj dan. Kako su nam kazale cure glavno da je neki šušur i one su zadovoljne.
- Drago nam je da se obilježava ovaj dan, sve je više djece s ovim poremećajem i samo da nas ne zaborave. Danas je puno lakše jer postoje udruge - kazala nam je mama Vanja.