Godina je dana rada iza Hospicija Matošić u Splitu, posljednjeg ugovorenog palijativnog stacionara palijativne na području Splitsko-dalmatinske županije. Dubravka Ledina, dr. med. spec. onkologije i radio.th, voditeljica Odjela palijativne skrbi Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije i voditeljica mobilnih palijativnih timova, prilikom obilježavanja njegove prve godišnjice istaknula je kako ekipirano medicinsko osoblje uspijeva zadovoljiti potrebe pacijenata kao i da raspolažu svom potrebnom opremom.
'Imamo dovoljno kadra za 16 ležaja, koliko ih imamo ugovorenih. Cilj nam je raditi sa sva 22, koliko imamo kapaciteta. Ako se budemo širili, odnosno povećavali broj ležaja, trebat će nam više medicinskih sestara, njegovatelja i pomoćnog osoblja.
Palijativni pristup zahtijeva, pak, i fizikalnu terapiju, odnosno terapeuta. Sada smo dobili i psihologa, vanjskog suradnika koji će biti supervizor kako nama kao osoblju koje radi s teškim pacijentima tako i za pomoć njima samima. Potreban je, dakle, multidisciplinarni pristup koji iziskuje specijaliste u različitim strukama, ali srećom na raspolaganju su nam kolege u Domu zdravlja', iznijela je.
Izrazila je zadovoljstvo i opremljenošću zgrade. Napomenula je pritom kako je oplemenjena cvijećem kao i da su u pregovorima s Likovnim odjelom Umjetničke akademije, čiji će se studenti pobrinuti za još topliji ugođaj kako bi pacijentima boravak bio što ugodniji. Navela je, nadalje, kako je u tijeku i probir volontera koji će dati svoj ljudski doprinos još boljoj palijativnoj skrbi.
'U prizemlju je i pučka kuhinja kojom upravlja udruga Lovret. Isprva nam je 'dala ruke' kuhajući i za naše pacijente. Sada im se hrana dostavlja iz bolnice', dodala je.
Dr. med. Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, ukazao je kako je ova županijska ustanova najveća u Hrvatskoj kako po broju zaposlenika i površini koju pokriva tako i u aspektu palijativne skrbi. Naime, u svom sastavu ima pet stacionara s ukupno 44 kreveta, od kojih je po šest u Sinju, Supetru i Makarskoj, deset u Imotskom te naposljetku 16 u Splitu.
'Uz ovakav prostorni raspored, županija smo koja ima daleko najbolji odgovor na potrebe stanovnika za palijativnom skrbi. Kroz ovih pet stacionara tijekom ove godine skrbilo se o više od 550 osoba, od kojih je nažalost više od 200 u njima preminulo. U prvih deset mjeseci u prosjeku su svaki dan na skrbi bile 33 osobe.
S obzirom na starenje stanovništva, potrebe su za ovakvim oblikom skrbi iz dana u dan sve veće. U trenutku kad je palijativni stacionar u Imotskom počeo raditi, bilo je manje ljudi, danas ih ima od osam do deset na skrbi. U Hospiciju Matošić trenutno je pet, šest pacijenata dok ih je prosječno devet, deset. Maksimalno ih je bilo po 13,14, odnosno ni u jednom trenutku nije bilo popunjeno svih 16 ležajeva.
Trenutni kapaciteti, dakle, dosad nisu bili 100% popunjeni. Događaju se situacije u kojima nam, primjerice, nedostaje koji krevet u Sinju, ali se u takvima pacijenti premjeste u Split ili Imotski. Svakako, radi se na povećanju broja za našu županiju', kazao je.
Potvrdio je i konstataciju doktorice Ledina kako se pacijentima pruža adekvatna skrb svih sedam dana u tjednu, 24 sata dnevno. Naglasio je i kako svaki stacionar, pored Hospicija Matošić, ima dovoljno kadra. Pored tri doktorice, u Splitu je i 14 medicinskih sestara te troje ili četvero njegovatelja.
'Neke su od prvotno zaposlenih sestara otišle na druga radna mjesta, ali su stigle druge. To ni ne čudi jer je susret s ovim dijelom medicine poprilično zahtijevan, teže je nositi se s njime', komentirao je dr. Rađa.
Svečanosti se pridružio i župan Blaženko Boban. Splitsko-dalmatinska županija pruža svoju potporu Hospiciju Matošić u segmentu sufinanciranja.
'Nedavno smo pomogli u uređenju sakralnog dijela - kapelice - što me posebno veseli jer mnogi pacijenti imaju vjerske potrebe. I inače je, poglavito u božićno vrijeme, dobro misliti o onima koji čine dio naše zajednice, a nisu u mogućnosti brinuti se o sebi', poručio je.