Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Foto: HAK HAC: Sezonske cijene cestarine od 1. srpnja do 30. rujna

HAC: Sezonske cijene cestarine od 1. srpnja do 30. rujna

Oko 40% ukupnog godišnjeg prometa ostvaruje se u ljetnim mjesecima

 U razdoblju od 1. srpnja  do 30. rujna,  ponovno se uvode sezonske cijene cestarine za vozila I.A, I. i II. skupine vozila, dok za teška vozila (autobusi, kamioni) cijene cestarine ostaju iste.

U navedenom razdoblju povećava se cijena cestarine za deset posto (10%).

'Sezonske cijene cestarine uvedene su 2017. godine, ali se posljednje četiri godine (tijekom i nakon COVID krize)  nisu primjenjivale, kao jedna od mjera potpore građanima i gospodarstvu u turističkoj sezoni', poručuju iz Hrvatskih autocesta.

Podsjećamo da je  HAC ulaskom  Republike Hrvatske u eurozonu u konverziji cijena cestarine zaokruživao iznose na jednu decimalu, čime je korisnicima omogućio niže cijene. 

Na primjer, ako je cestarina u konverziji iznosila 20,17 eura, HAC ju je zaokružio na 20,10 eura umjesto na 20,20 eura.

Isto tako, za razliku od drugih usluga, HAC cijene cestarine nije indeksirao prema inflaciji, cestarina je ista od 2012. godine.

'Model sezonskih cijena cestarina, jedna je od prihvaćenih mjera financijskog restrukturiranja tvrtki u cestovnom sektoru. Uvođenje sezonskih cijena cestarina za određene kategorije vozila proizlazi iz činjenice da se oko 40% ukupnog godišnjeg prometa ostvaruje u ljetnim mjesecima, a na pojedinim autocestama broj vozila ljeti povećava se i do tri puta u odnosu na ostalo razdoblje u godini. Posljedično tome, značajno se povećavaju i troškovi održavanja, sigurnosti, praćenja i upravljanja prometom u ljetnim mjesecima. U ukupnom prometu vozila tijekom ljetnog razdoblja najveći udio vozila čine I.A, I. i II. skupine (motocikli, osobna vozila, osobna vozila s prikolicom i kamperi)', ističu iz HAC-a.

Vaša reakcija na temu