Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Hoće li Zlatni rat trajno izgubiti svoj prepoznatljiv oblik?

Hoće li Zlatni rat trajno izgubiti svoj prepoznatljiv oblik?

U Bolu zabrinuto prate što se događa

Vrh Zlatnog rata, plaže koja simbolizira Bol na Braču, koji je i inače sklon promjenama izgubio je svoj šiljasti oblik. Uočljivo je da se izgubila simetrija plaže, odnosno sada je mnogo više žala na istočnoj, bolskoj strani.

'Činjenica je da zadnjih godina imamo puno više - mi to zovemo donje more - zapadnih vjetrova, maestrala, tramuntane koji pušu skoro cijelu godinu, nekad su to bili sezonski vjetrovi. Puno je manje juga, bure, bure u levantu pogotovo koja bi vraćala žalo na drugu stranu', rekao je za HRT Vedran Krunić, sportski ribolovac.

Klimatske promjene ili ljudsko djelovanje?

U Bolu zabrinuto prate sve što se događa oko Zlatnog rata, prevladava mišljenje kako je uzrok mnogo više u promjenama u dinamici i intenzitetu vjetrova, nego u ljudskom djelovanju poput prekomjerenog sidrenja oko plaže ili izgradnje na obali.

'Događaju se klimatske promjene, ali je li to nešto trajno ili će biti opet nekih promjena koje će vratiti poznatu simetriju Zlatnog rata? Ja se nadam da će vratiti', kazala je Katarina Marčić, načelnica Općine Bol.

Općina je u stalnom kontaktu s više ministarstava i znanstvenih ustanova kako bi se pokušao definirati razlog promjena i pravo stanje na terenu. Dobra je vijest što su ronioci utvrdili da je količina materijala na plaži nepromijenjena.

'Definitivno se materijal pomaknuo iz plićeg prema dubljem, odmaknuo se od obale. Taj je pomak dosta velik, par sto metara, ali izgleda po svemu da je količina materijala ostala ista, znači da materijal nije negdje nestao, samo se pomaknuo u dubinu i pomaknuo se u istočnu stranu', pojasnio je dr. sc. Igor Glavičić, profesionalni ronilac.

'Problem je u tome što mi ne znamo koji su to bili glavni uvjeti koji su bili tamo nastali da bi zapravo taj Zlatni rat i nastao. Zapravo nemamo nekih trajnih mjerenja otprije koje bismo mogli usporediti s današnjim stvarima što se događaju', rekao je prof. dr. sc. Alen Soldo, Odjel za Studije mora - Sveučilište u Splitu.

'Prirodni fenomen mijenja svoj oblik'

Naravno da neko mehaničko djelovanje ili 'popravljanje plaže' nije niti poželjno niti dopušteno.

'To je zaštićeno područje, zaštićeni krajobraz od 60-ih godina, tako da u tom smislu nije dozvoljena nikakva nadohrana plaže', kazala je Katarina Marčić, načelnica Općine Bol.

'Zlatni rat otišao je 25 metara prema istoku. Pomaknimo šumicu 25 metara istočno i on će opet biti u sredini, Zlatni rat će izgledati normalno', rekao je Ivica Jakšić Čokrić Puko.

Puko, samoproglašeni borac protiv turizma i 'dobri duh Bola', smatra kako kao i uvijek priroda čini svoje, a kako su ljudi ionako malo kad nešto uspjeli promijeniti nabolje.

'Nevjerojatni trenutak - a to je da mijenja svoj oblik. Čas je lijevo, čas je desno, pa napravi gore jezero. I sad što nam se događa, ništa novo. Prirodni fenomen mijenja svoj oblik. Mi ne bismo ovaj oblik, pa zašto ne, ja bih napravio reklamu turističku - vidjeli ste Zlatni rat u raznim oblicima, dođite ovu godinu i vidjet ćete ga u najnovijem obliku', poručio je.

Gradnja lučice i praćenje plaže

Iduće godine trebala bi započeti gradnja lučice sa 150 vezova u središtu mjesta pa neki misle da bi i to moglo negativno utjecati na dva kilometra udaljenu plažu, no obavljane studije utjecaja na okoliš tvrde suprotno.

'Da je postojala bilo kakva bojazan da će izgradnja lučice ugroziti Zlatni rat, niti općina niti Lučka uprava sigurno ne bi krenuli dalje od te studije', komentirao je Domagoj Maroević, ravnatelj Lučke uprave SDŽ.

Vaša reakcija na temu