Design hostel '101 dalmatinac' na Ravnim njivama, otvoren prije skoro godinu dana, jedan od zanimljivijih turističkih objekata u Splitu. Iza fasade bivše SEM-ove zgrade nalik velikom skladištu i imena preuzetog od Disneyjevog hita krije se zanimljiva i kreativna dizajnerska priča za koju ne zna velik broj Splićana. Goran Šoša i Igor Carli iz studija CARLI+SOSA osmislili su koncept ovog hostela Ivana Rađe. Bijeli zidovi s crnim flekama te crvenim elementima namještaja prevladavaju u minimalistički uređenom interijeru. Ono što se 'na prvu' kod posjeta hostelu neće razumjeti jest da te nepravilne crne površine na bijelim plohama ne predstavljaju pjege na psu dalmatincu, već su to tlocrti dalmatinskih otoka.
- Željeli smo se distancirati od psa dalmatinca te goste potaknuti da uoče veliki potencijal naše obale i otoka - kaže nam dizajner Goran Šoša.
Svaki krevet, naime, nosi ime jednog otoka, naznačeni su geografska dužina i širina na kojoj se nalazi, a uz to se pomoću QR koda može saznati više informacija.
- Turisti se upoznaju s hrvatskim otocima, pa ih mogu poželjeti i posjetiti, a ovaj koncept potiče međusobnu komunikaciju gostiju hostela. Mogu, naime, saznati na kojem 'otoku' spava njihov cimer, što sigurno može biti tema prvog razgovora kada se 'probija led' i upoznaje ljude koje do tada nisi nikada vidio, a spavat ćeš s njima u istom prostoru... - dodaje.
U 28 metara dugom hodniku nalazi se karta sa svim otocima, tako da se gosti mogu dobiti širu sliku. Dodajmo da hostel ima 101 krevet, a da su se Brač i Hvar jedini raširili na čitavu sobu. Radi se najvećim sobama hotelskog tipa.
Investitor i voditelj projekta '101 dalmatinac' je mladi poduzetnik Ivan Rađa, dok mu sestra Sunčica kao direktorica operativno vodi hostel. Rađa je završio Studij financija na Regent’s Collegeu u Londonu, pa iz prve ruke zna da 20-ak minuta šetnje do centra grada strancima nije puno, odnosno da Ravne njive za njih nisu 'na drugom kraju svijeta', kao mnogim Splićanima.
- Bio sam u dosta gradova, a ova udaljenost od jezgre u metropolama se još smatra centrom. Ne vjerujem da predstavlja ikakav problem gostima iz Londona, New Yorka, Pariza ili Rima par minuta vožnje autobusom do Rive ili 20-ak minuta pješačenja. Ova lokacija je odlično prometno povezana, autobus koji vozi s aerodroma staje odmah kod zgrade hostela - govori Rađa.
Zanimljivo je i da se u jednom dijelu hostela nalazi interaktivna mapa s porukama gostiju zabijenim na malim zastavicama. Tu se može vidjeti iz kojih su sve krajeva svijeta došli, stvara se svojevrsna infografika, skulptura...
- Predviđali smo, a kasnije i dobili potvrdu, da postoji razlika u strukturi gostiju tijekom godine. Tako ljeti bude najviše turista iz SAD-a, Australije, Velike Britanije i Španjolske, dok nam u proljeće i jesen hostel pune Korejci, Japanci i Skandinavci - otkriva ovaj 23-godišnjak.
Budući da su cijene u ovom hostelu niže nego u hotelima, nisu rijetki ni grupni aranžmani, kako studenata, sportaša, čak i poslovnih ljudi koji dolaze na skupove u Splitu...
- Split doživljava turistički bum, a ima još puno prostora za širenje ponude, naš grad stranci tek otkrivaju. Dosta pričamo o zadržavanju Ultre, a trebamo već razgovarati o dovođenju novih festivala slične jačine koji bi Split još bolje pozicionirali na turističkoj karti svijeta... - zaključuje Rađa.