Splitski gradski vijećnik Hrvoje Marušić danas je rekao da je izgradnja jedne platforma planirana između Milne i Šolte, čime će se zatvoriti pristup splitskoj luci. Kazao je da se isto planira učiniti kod Rogoznice, a poručio je da će kruzeri koji dolaze u Dubrovnik morati voziti slalom između platformi.
- Vidio sam ucrtane točke u papirima Agencije za ugljikovodike - rekao nam je Marušić kada smo ga pitali kako je to moguće s obzirom na da su istražni prostori odmaknuti minimalno 10 km od obale i 6 km od otoka.
- Cijeli taj proces nije u skladu sa zakonom, a glavni problem je upravo ta netransparentnost. Sva eksploatacijska polja moraju biti u prostornim planovima, a o tome se ne govori. Pa pogledajte samo ovaj slučaj s nasukana dva broda na Marjanu i jednim na Čiovu, pa mi ne možemo to riješiti, a da se dogodi neka eko katastrofa s naftom - svi bi pocrkali. To je realnost, to su činjenice, a ne neke priče.
Hrvoje Marušić je kritizirao ministra Ivana Vrdoljaka.
- Naš ministar gospodarstva se ponaša kao da je ministar gospodarstva Ujedinjenih Arapskih Emirata ili Saudijske Arabije! Govori isključivo o plinu i naftnim platformama dok su nam gospodarski trendovi u slobodnom padu. Umjesto da se uhvati u koštac s tim problemima, on nam već godinu dana govori o ovome - rekao je Marušić te objasnio da stav Zajednice poduzetnika i obrtnika HDZ-a nije a priori protiv istraživanja, ali su nezadovoljni kako se cijeli proces odvija.
Na konferencija za novinare, organiziranoj u prostorijama HDZ-a u Splitu, osim Hrvoja Marušića na štetnost bušenja Jadrana upozorio je i Joško Stella, direktor Turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije.
- Prihod od turizma u Hrvatskoj iznosi 7,5 milijardi eura godišnje, a platforme bi nam donijele svega milijardu. U našoj županiji 20 tisuća iznajmljivača živi od turizma, 137 hotela, 66 kampova, tisuće restorana i kafića... Najmanje 60 tisuća ljudi direktno radi i živi od turizma u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a indirektno preko 120 tisuća. Dolazimo u situaciju da možemo ugroziti jednu gospodarsku granu jer nije napravljena ozbiljna studija koja bi pokazala kakav ćemo imati utjecaj na turizam - rekao je Stella, te je dodao da bi u slučaju eko katastrofe trebalo pet godina da se očisti Jadransko more jer se radi o poluotvorenom moru.
- Računica je jednostavna: pet puta 7,5 milijardi eura, dakle šteta bi bila preko 35 milijardi eura!