Splitski HSP upozorava da nakon ovrhe u iznosu od 150 milijuna kuna zbog zemljišta na TTTS-u Grad Split čeka tužba u visini od 66 milijuna kuna plus kamata zbog pristupne ceste kod trgovačkog centra Mall of Split. Navode ako su isti investitori planirali gradnju sedam velikih projekata vrijednih gotovo 110 milijuna eura koji bi značili priliv između 35 i 40 milijuna kuna komunalnog doprinosa u gradsku blagajnu, ali da je veliki dio toga onemogućen.
- Najveća prepreka svemu tome je nemogućnost izgradnje priključka na ulice Zbora narodne garde i Domovinskog rata koji su glavni preduvjet za realizaciju svih tih projekata. Što se tiče samog priključka, cijela stvar je mogla biti jednostavno riješena samo da su gradski oci poštivali zakone i propise. Priključak je ucrtan u GUP-u i DPU što nas samim time tjera na pitanje tko tu radi protiv koga i kome nije u interesu da se na tom dijelu Splita poboljša infrastruktura - poručuju HSP-ovci.
Ističu kako su privatni investitori o svom trošku izradili projektnu dokumentaciju za građevinsku dozvolu i predali je Gradu koji je temeljem punomoći Hrvatskih cesta iz 2015. godine ishodio pravomoćnu lokacijsku dozvolu i zatražio građevinsku dozvolu za cestovni priključak. Međutim, napominju, dozvola do danas nije izdana jer se još uvijek čeka zahtjev za izvlaštenje, kojega naravno grad Split još uvijek nije podnio. Za cestovni priključak koji bi Mejaše spojio na ulice Zbora narodne garde i Domovinskog rata, postoji pravomoćna lokacijska dozvola te suglasnosti Grada, Hrvatskih cesta i Ministarstva prometa za dobivanje građevinske dozvole.
- Nažalost, ceste još uvijek nema zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa s privatnom kućom koja ima rješenje o rušenju. Radi se o obitelji Svaguša koja je nezakonito izgradila kuću i za nju nikada nije platila niti jednu kunu doprinosa te je istu prodala za 1.100.000 eura što je nevjerojatnih cca 5.600 eura po kvadratu. Usput rečeno navedena obitelj još uvijek živi u tom nelegalnom objektu. Veoma bitno je za istaknuti da bi samo sa zahtjevom za izvlaštenje priključak dobio građevinsku dozvolu. Pitamo se zbog čega Grad Split ne riješi taj problem kad ima isključivu nadležnost nad tim predmetom po punomoći Hrvatskih cesta koju je već konzumirao pri ishođenju svih gore navedenih dozvola - pitaju se u HSP-u.
Privatni investitor je, napominju, poslao očitovanje Gradu Splitu da pokriva sve troškove izgradnje, projektiranja i izvlaštenja te bi Grad čitavu prometnicu koja je planirana u GUP-u dobio potpuno besplatno, pa se pitanju zbog čega Grad nije provodio zakone, pravilnike i odluke?
- Privatni investitori su pravnim putem pristupili rješavanju problema te od Grada potražuju ono što ih zakonom pripada, a sve zbog nepoštivanja zakona i pravilnika od strane Grada. Gradu Splitu je isporučen račun od strane privatnih investitora da im isplati što ih zakonom pripada za izgradnju ceste unutar DPU P26a, odnosno Ulice 6. Domobranske pukovnije i Ulice 158. brigade. S obzirom na to da se Grad Split oglušio na poslane opomene logičkim slijedom išla je tužba za prisilnu naplatu koja iznosi 66.000.000 kuna plus pripadajuće kamate. Zaključak je vrlo jednostavan jer da je Grad Split samo poštivao zakone i propise te ih provodio dobio bi besplatnu cestu s kompletnom infrastrukturom, a ovako je dobio tužbu koja Grad može dovesti do bankrota. Zasigurno je potrebno malo detaljnije ući u cjelokupnu ovu priču kako bi se vidjelo tko i na kakav način zapravo stoji iza cijele ove opstrukcije - zaključuju splitski HSP-ovci.