Građani Sinja i okolice proteklih su dana ostali bez signala koji im je omogućavao nesmetanu mobilnu komunikaciju, jedan od ključnih civilizacijskih standarda stoljeća u kojem živimo.
Na temelju Odluke Državnog inspektorata u Splitu od 4. kolovoza 2022., Telemach Hrvatska morao je ukloniti baznu stanicu postavljenu u naselju Radošić pokraj grada Sinja, zbog čega su područje spomenutog naselja te zapadni i južni dio grada Sinja ostali bez kvalitetne pokrivenosti mobilnim signalom. Zbog uklanjanja ove bazne stanice narušeni su kvaliteta i brzina prijenosa podataka, a na određenim lokacijama u potpunosti je izgubljena pokrivenost mobilnim signalom u zatvorenom prostoru. Osim brojnih obiteljskih kuća koje su ostale bez mobilnog signala, lošiju uslugu kao posljedicu uklanjanja bazne stanice sada imaju i Dom zdravlja Sinj te vojarna Hrvatske vojske.
HUP o uklanjanju baznih stanica: Infrastruktura imperativ gospodarskog napretka
N1 je poslao upit HUP-u. Upitali su jesu li i drugi operatori doživjeli slično, odnosno, jesu li i drugi operateri dobili zahtjeve za uklanjanje svoje opreme.
'Hrvatska udruga poslodavca je vrlo dobro upoznata s problematikom izgradnje elektroničke komunikacijske infrastrukture u skladu s rastućim potrebama i EU smjernicama. Nažalost, u svakodnevnom poslovanju naši se članovi susreću s ograničavajućim prostornim planovima, različitim regulatornim preprekama te neshvaćanjem dijela društva da je infrastruktura imperativ digitalizacije, a digitalizacija imperativ gospodarskog napretka. Gospodarski napredak, nadalje, omogućuje bolje životne i radne uvjete naših građana. Poduzetnicima, zaposlenicima, turistima ili npr. mladima je danas pristup internetu neophodan za svakodnevno životno funkcioniranje, od svakodnevnog informiranja, učenja, posla, razonode, do spašavanja ljudskih života. Međutim, do sada smo se susreli s velikim brojem paradoksalnih situacija, jer se vrlo često događa da se upravo oni koji se protive izgradnji infrastrukture, intenzivno i obilato koriste tom istom infrastrukturom za negativne objave na društvenim mrežama i aktiviranje istomišljenika iz drugih krajeva zemlje.
Unatoč mnogim strategijama i akcijskim planovima koje su pokrenute na razini EU i u Republici Hrvatskoj radi postizanja jedinstvenog digitalnog tržišta te smanjivanje digitalnog jaza, a kojima je cilj omogućiti jednake životne prilike i mogućnosti građanima ruralnih područja kao i građanima urbanih cjeline, svjedočimo slučajevima uklanjanja baznih stanica što nažalost produbljuje taj digitalni jaz te smanjuje gospodarski potencijal Hrvatske. Bez daljnjeg ulaganja u širokopojasni internet, nema govora o digitalnoj transformaciji privatnog i javnog sektora, razvoju novih usluga te proizvoda visoke dodane vrijednosti. Također, nema govora o razvoju novih poslova i specijalizacija koje bi Hrvatsku činile konkurentnom u europskom i svjetskom kontekstu. Elektronička komunikacijska infrastruktura ključna je u ravnomjernijem regionalnom razvoju Hrvatske, njenih ruralnih dijelova i otoka, jer zahvaljujući njoj svi građani ove zemlje imaju otvoreni pristup svim globalnim saznanjima i ostvaruju pravo na jednaku digitalnu povezanost', stoji u odgovoru HUP-a na upit N1.
HAKOM: Uklonjena bazna stanica Telemacha postavljena sukladno svim propisima
N1 je ranije poslao upit HAKOM-u. Upitali su ih jesu li operatori doživjeli slično, odnosno, jesu li i drugi operateri dobili zahtjeve za uklanjanje svoje opreme.
'Sve strane uključene u ovaj slučaj trebale bi čitavo vrijeme voditi brigu o korisnicima jer su komunikacijske usluge svakodnevna potreba. Situacije u kojima se nekim korisnicima odjednom ukida usluga iz bilo kojeg razloga treba izbjegavati i pronaći odgovarajući način da se svi mogu neprekidno koristiti komunikacijskim uslugama na područjima na kojima žive.
Nemamo saznanja imaju li i preostala dva operatora zahtjeve za uklanjanje opreme jer se radi o propisu iz područja prostornog uređenja i gradnje gdje je uloga HAKOM-a ograničena, za razliku od područja elektroničkih komunikacija. HAKOM stoga ne može komentirati jesu li poštovana sva pravila, no ističemo kako operator ima na raspolaganju pravna sredstva koja može koristi protiv te odluke. Operatori HAKOM-u prijavljuju nove bazne stanice i uklanjanje starih, koje prestaju s radom, ali nemamo podatak o razlogu uklanjanja pojedine bazne stanice.
HAKOM, prema Zakonu o elektroničkim komunikacijama, operatorima dodjeljuje raspoložive frekvencijske resurse i zajedno s Ministarstvom zdravstva brine da se poštuju propisi o najviše dozvoljenim razinama elektromagnetskih polja. Bazna stanica o kojoj je riječ poštovala je sve propise iz Zakona o elektroničkim komunikacijama, stvarala je razine elektromagnetskih polja niže od dozvoljenih i imala je izdane potvrde o usklađenosti, predviđene Zakonom o elektroničkim komunikacijama. Ovom prilikom ističemo da prostorni planovi uređenja jedinica lokalne samouprave moraju omogućiti postavljanje baznih stanica tako da se područje može pokriti dovoljnom razinom signala mreža pokretnih komunikacija za kvalitetnu uslugu', poručili su iz HAKOM-a.
Što kaže Državni inspektorat?
Upit su poslali i Državnom inspektoratu, a ovo je njihov odgovor:
'Građevinska inspekcija je povodom brojnih podnesaka građana Sinja tijekom 2018. godine pokrenula inspekcijski postupak te donijela rješenje o uklanjanju nakon utvrđenja da je operator kao investitor nezakonito postavio antenski prihvat s telekomunikacijskom opremom na stropnoj ploči I. kata nezavršene građevine u naselju Radošić. Sukladno propisima, investitor je rješenjem upozoren da će se, ako sam ne ukloni građevinu, na uklanjanje prisiljavati izricanjem ukupno šest novčanih kazni što je građevinska inspekcija u prethodnom razdoblju i provela.
U svezi Vašeg navoda da je uklanjanjem ovoga antenskog prihvata stanovništvu onemogućeno daljnje korištenje mobilnih usluga i interneta, ističe se da je osnovno rješenje o uklanjanju doneseno 7. veljače 2018. godine, nakon kojeg su investitoru u sudskim sporovima odbijene sve tužbe koje je izjavio na inspekcijska rješenja odnosno potvrđena je zakonitost i utemeljenost inspekcijskog postupanja. Investitor je imao mogućnost u proteklom razdoblju, od 7. veljače 2018. godine, poduzeti sve mjere radi usklađenja s propisima, a sve kako bi se izbjegle nastale posljedice koje navodite.
Inspekcije Državnog inspektorata postupaju po službenoj dužnosti primjenjujući zakone i važeće propise Republike Hrvatske, prema poslovnim subjektima i građanima Republike Hrvatske, te je tako i u konkretnom slučaju.'