Nataša Delonga Poparić ide u utrku za gradonačelnicu Sinja. Spominjalo se ovu SDP-ovku i kao kandidatkinju za splitsko-dalmatinsku županicu, ali je na kraju odlučeno da će Delonga Poparić pokušati pomrsiti planove Mira Bulja, a Ranko Ostojić jurišati na fotelju Blaženka Bobana.
Je li Sinj bolje mjesto za život u odnosu na prije četiri godine?
- Očito aludirate na pitanje je li se život u Sinju popravio u mandatu Mira Bulja? Ništa se tu spektakularno nije dogodilo, a ovisi i što tko očekuje. Političari se godinama hvale da je Sinj najsigurniji grad u Hrvatskoj. Da, je, ali ne zaslugom politike, već činjenicom da je Sinj mali grad u kojem svatko svakog poznaje, u kojem se sve sazna za pet minuta i mentalitet je takav, dobri ljudi, na svoje ne daju.
Sinju fali puno toga. Kafića dovoljno, možda i previše, a posla i zarade premalo. Grad i Županija trebaju brinuti o brojnim javnim uslugama, od uređenja naselja, prostornog i urbanističkog planiranja, komunalnih usluga, brige o prometnoj infrastrukturi, zdravstvu, školstvu, a brinu li? Brinu, jer im zakon to nalaže, ali po meni, sporo i nedovoljno.
Što je Bulj trebao drugačije napraviti, što mu najviše zamjerate? Ima li pozitivnih stvari u njegovom mandatu?
- Nastojim ništa nikome ne zamjeriti, samo znam da bih puno toga radila drugačije. Prvo bih krenula od ustroja gradske uprave, koju bih prilagodila vremenu i prostoru. U nekim segmentima upravljanja više bih koristila struku. S obzirom na to da mjesni odbori ne funkcioniraju, uvela bih participativno budžetiranje, u proračunu za inicijative građana pod nazivom 'Kvart po tvom', koji omogućuje građanima aktivno sudjelovanje u oblikovanju javnog prostora i zajedničkom odlučivanju o lokalnim komunalnim akcijama. U pozitivne stvari koje je napravio svakako ubrajam širenje mreže vrtića.
Koje probleme kao gradonačelnica želite riješiti? Odnosno, koji su gorući problem Sinja?
- Svakako nedostatak radnih mjesta je jedan od najvećih problema. Gradonačelnik ih ne stvara, ali mora stvoriti uvjete da onima koji investiraju u radna mjesta Grad bude partner. Zdravstvena skrb nije svima jednaku dostupna, tako da danas za svaku malo zahtjevniju zdravstvenu uslugu morate ići u Split ili je platite u privatnim ambulantama. To znači proširenje usluga sinjskog Doma zdravlja sa specijalističkim ordinacijama, osnivanje ambulante za mentalno zdravlje djece i mladih. Prometna infrastruktura u gradu i oko grada nije se puno promijenila još od vremena bivše države, izgradnja stanova za mlade po povoljnijim uvjetima, proširenje i gradnja groblja, sanacija otpada na Mojanci, puno je netaknutih stvari.
Koje su neiskorištene prilike Sinja?
- U centru grada neiskorišten prostor bivše vojarne Ivaniša Nelipića idealno je rješenje za izgradnju doma za umirovljenike, centra za mlade i druge potrebne sadržaje. Revitalizacija i komercijalizacija aerodroma 'Piket' i Hipodroma, koji mogu generirati nova radna mjesta. Nema proizvodnje. Neiskorišten je prostor bivše tvornice Dalmatinka, Ciglane i Sadre, građevinskih tvrtki gdje se proizvodila opeka, beton, građevinski pijesak. Druga faza gospodarske zone Kukuzovac. Prednost Sinja je što ima fantastičnu poziciju, slobodan prostor koji treba samo pametno osmisliti i koji, hvala Bogu, nije ekološki devastiran.
Ako postanete gradonačelnica, nećete imati vertikalu vlasti - je li to problem? Je li to prednost HDZ-ovom kandidatu?
- Meni to problem neće biti, jer poznajem zakon i znam što imam na raspolaganju. Pa HDZ Sinja je i do sada imao tu vertikalu, tko im je smetao tražiti od Županije i države bilo što i reći građanima Sinja: 'Eto, to smo vam našim zalaganjem mi omogućili'. Svi su raspoređeni u nekim strukturama vlasti, što nisu 'potegnuli' za Sinj?
Hoćete li ići na Thompsonov koncert u Sinju? Kako mislite da će proći?
- Neću, jer sam na koncerte davno prestala ići, a moram reći da mi je smiješno da se Hrvatska polarizira oko odlazaka na koncert M. P. Thompsona. To je kao nekakvo mjerilo domoljublja ili političkog opredjeljenja? Ako je tako, zašto većina koja sluša Thompsona sluša i tu Prijovićku? Inače, meni osobno najljepša Thompsonova pjesma je 'Samo je ljubav tajna dvaju svjetova'. Što mi se sviđa - slušam, ono što mi ne odgovara - ne slušam. Inače, smatram se feministkinjom, vjerujem u Gospu, a oko vrata nosim medaljon sv. Benedikta kao i Thompson!
Koja je Vas glazba oblikovala? Je li vam uopće neka grupa bila u tom smislu dosta važna?
- Definitivno rock, koji sam počela slušati u Sjedinjenim Američkim Državama, kad sam otišla prvi put s 15 godina. Meni je to kulturni fenomen, društveni utjecaj rocka na svijet se ne može usporediti s bilo kojim muzičkim pravcem. Neki kažu da je rock zaustavio ratove i proširio mir i toleranciju, dok neki drugi tvrde da je donio sve ono loše kod mladih. Slušala sam sve, a i dan danas mi je Bruce Springsteen br. 1.
Sinj je tijekom korone bio poseban. Kako danas gledate na to razdoblje?
- U svakom slučaju je to bio jedan od najvećih izazova političarima nakon Drugog svjetskog rata. U čitavom svijetu je pandemija korone početkom 2020. dovela do toga da su temeljna ljudska prava stavljena izvan snage, uvedena su stroga ograničenja u kretanju. Morale su biti zatvorene škole, dječji vrtići i mnoge tvrtke. A kad je i došlo prvo cjepivo, postojao je golemi pritisak u društvu da se ljudi cijepe. Meni i danas veliki upitnik nad glavom, a čitam da neke države i danas traže da se stvar ispita do kraja. Mislim da je Sinj kao mnogo puta do sada, s pravom bio drugačiji.
Pisalo ste i da ste bili u užem izboru za kandidatkinju za splitsko-dalmatinsku županicu. Što o tome možete reći? Podržavate li stav stranke da ima svog kandidata Ranka Ostojića, a ne da podršku da lvani Ninčević Lesandrić?
- SDP mora imati svog kandidata i da nije išao Ranko, išla bih ja sa svojom kandidaturom do kraja. Zašto? Zato što smatram da je Peđa Grbin 'oživio' Puljka na nacionalnoj razini, dajući Centru ulazna mjesta u Sabor. Nama na terenu stvorio je problem, a to vidimo i kroz najprljaviju kampanju koja se vodi u Splitu. Centar želi biračko tijelo SDP-a, ali bez SDP-a. To im je dugoročna strategija. Da je tako, dokaz je i postupak kandidiranja njihove kandidatkinje za županicu. Kad u ovakvu bitku za županiju ulaziš čista srca s voljom da srušiš HDZ, onda se prije izlaska s kandidaturom dogovaraš s potencijalnim koalicijskim partnerima. Njima to nije palo na pamet, već 'Evo nas, uzmi ili ostavi'. Tako to ne ide i jedva ih čekam vidjeti u novim izborima za Sabor.
Na listi za Gradsko vijeće imate i dvije braniteljice...
- Oni koji poznaju mene, poznaju i moj odnos prema braniteljima. I danas smatram da je nečija namjera bila razjediniti hrvatske branitelje, a tome su dokaz i stotine braniteljskih udruga koje i danas niču. HDZ je uspio od jednog manjeg dijela branitelja napraviti svoje biračko tijelo, postaviti ih na čelo udruga koje ne skrbe o pravima branitelja i rješavanju njihovog statusa, već se isključivo bore za sebe i ostanak HDZ-a na vlasti. Takve udruge se nagrađuju iz proračuna, dok one druge braniteljske udruge jedva preživljavaju. Činjenica je da branitelji danas sve više umiru i sve više dižu ruku na sebe. O tome se ne govori. To je razlog zašto sam pozvala i dvije braniteljice na listu. Prvo jer su braniteljice i drugo jer su žene (nisu bile Münchenska bojna, a ni šetači u uniformama). Uvijek u ovakvim situacijama volim citirati Margaret Thatcher: 'Ako želite da se o nečemu priča, recite muškarcu. Ako želite da se nešto napravi, recite ženi'.