Dr. Luka Roguljić nositelj je liste za Županijsku skupštinu koalicije HSLS, HSU, HSS i HNS. Pred samu izbornu šutnju donosimo razgovor s iskusnim političarem koji je do sada predstavljao desnije opcije, pa se može reći da je ova kombinacija prilično iznenađujuća...
Kako ocjenjujte Vaš aktualni mandat u Županijskoj skupštini?
- Kao potpredsjednik Županijske skupštine u prethodnom mandatu svoj rad posvetio sam promicanju ponajviše zdravstva, socijale i zaštita okoliša. Od otvaranja tema i pritisaka na odgovorne poput nedostatka liječnika, medicinskih sestara, brzih brodica, helikopterskih službi (ali hrvatskih, a ne da plaćamo najam drugim državama), jačanja domova zdravlja u Trogiru, Kaštelima, Sinju, Vrlici, Trilju, Makarskoj, Imotskom, našim otocima.
Posebno sam isticao važnost hemodijalize i palijative te potrebe za novim specijalizacijama kao i nabavljanje medicinske opreme od UZV do CT-ova. Poticao sam jačanje naših dislociranih domova zdravlja s liječnicima i opremom koje je u konačnici omogućilo bolju zdravstvenu skrb. Aktivno sam radio na pripremi projekta dispanzera za mentalno zdravlje djece i invalide. Starija populacija, posebno umirovljenici, u županijskim domovima bili su moja posebna briga. Nudio sam gotova rješenja za dva doma za umirovljenike, hotel Zagreb na Duilovu te dom u Sutini u općini Muć. Jedini sam bio među vladajućima protiv poskupljenja i tražio da to ne rade jer smatram da je to tako bešćutno. Kada su korisnici doma u Zenti i Vukovarskoj skupili peticiju od 202 potpisa korisnika koju su mi predali da ih zaštitim od poskupljenja, koje je u 2023. i 2024. godini bilo gotovo 100%, odlučio sam s njima alarmirati javnost. Gotovo polovica to više neće moći plaćati, hoće li ih uprava doma izbacivati jednog po jednog vani iz doma i pretvarati ih u socijalne slučajeve?
Nakon mojih izlaganja u Županijskoj skupštini o onečišćenju zraka oko Sjeverne luke, čistoća zraka se počela strože kontrolirati uz postavljanje novih mjernih stanica. Državni inspektorat je u više navrata izašao na tereni i utvrdio nepravilnosti. Nakon toga niti jedan vagon s bakrenom rudom nije iz Bora u Srbiji više došao u Sjevernu luku. Posebno sam zahvalan aktivistima iz ugroženih kvartova Splita koji su mi predali video zapise koje sam prezentirao skupštinarima kao i djelatnicima Nastavnog zavoda, koji su pravovremeno javno iznosili mjerenja onečišćenja zraka u Splitu.
Gdje vidite da ima prostora za napredak?
- Ovo je bogata županija. Proračun je rekordno visok, gotovo 500 milijuna eura. Povlačenja EU sredstava također snažno rastu kroz županijske firme, primjerice RERA je među rekorderima. Povlače se velika sredstva u području zdravstva, energetske obnove, gradnje novih škola, vrtića, domova za starije, gradnja i obnova prometnica. Bolja kontrola pomorskog dobra kroz koncesije. Uspostava mrežnih autobusnih linija diljem županije.
Odvajanje većih sredstava za asistente u nastavi, veća financijska izdvajanja za invalide uz bolji pristup bolnici, školi, kulturnim središtima. Potreban je nastavak povlačenja sredstava iz EU uz nove projekte te zapošljavanja mladih i obrazovnih stručnjaka u Županiji.
Županiji su potrebne nove ideje, svježa energija i vizija koja nadilazi uhodane obrasce. Potrebna je hrabrost da se prepoznaju nove prilike i odlučnost da se pokrenu razvojni procesi koji su u skladu s velikim potencijalima koje ova županija ima – bilo u turizmu, poljoprivredi, prometu, obrazovanju ili digitalnoj transformaciji.
Lećevica - regionalni centar za odlaganje otpada je zasigurno jedan od gorućih problema gdje će trebati puno znanja i odlučnosti da se privede svrsi.
Kako je došlo do koalicije HSLS, HSU, HSS, HNS?
- U svojim programskim temeljima, stranke dijele vrijednosti političke umjerenosti, društvene odgovornosti i uvažavanja različitih društvenih skupina - od mladih do umirovljenika. Njihovi lokalni programi nisu samo kompatibilni, već se međusobno dopunjuju – svaka stranka donosi specifičnu stručnost i fokusirano znanje na određena društvena područja, stvarajući tako širok spektar konkretnih rješenja za svakodnevne potrebe građana. Iako su kroz godine imale i uspone i padove, sve ove stranke su zadržale jezgru kvalitetnih i iskusnih ljudi - političara i stručnjaka - koji svojim profesionalnim i političkim iskustvom predstavljaju gotovo jedinstvenu vrijednost na regionalnoj političkoj sceni. Upravo u toj sinergiji vidimo veliku snagu ove koalicije: sposobnost da se bogato znanje i iskustvo pretoči u konkretna, realna i održiva rješenja za zajednicu. Ova koalicija nije rezultat trenutačnog interesa, već dugoročne vizije da se kroz suradnju, stabilnost i političku zrelost ponudi snažna alternativa populizmu, podjelama i improvizacijama. Vjerujemo da ovim savezom otvaramo prostor za politiku koja zna, može i hoće – utemeljeno, uključivo i odgovorno.
Vaš politički put nije dosadan...
- U ovih 20-ak godina bio sam i gradski i županijski vijećnik. Politika je strast, ali i ozbiljan posao koji troši puno energije. Nastojim biti nadasve čovjek i prije svega koristiti politiku za činiti dobro.
Nije tema ovih izbora, ali jest politička i važna tema: kako iz kuta doktora gledate na KBC Split i općenito na zdravstvo u Hrvatskoj. Kakva nam reforma treba?
- Javno zdravstvo će teško izdržati pred privatnim kapitalom koji ulaže u privatne bolnice. Liječnici i medicinske sestre su potplaćena zanimanja u javnom sustavu i usprkos tome svi se maksimalno trude. Bolnički liječnici i sestre napuštaju KBC Split zbog preopterećenosti na poslu. Veliki broj dežurstava u konačnici ostavi traga na zdravlje. Sada ide sezona, turisti preplavljuju naše hitne prijeme, a mi radimo s 30% manje ljudstva. Najopterećeniji smo hitni prijem u državi pa djelatnici moraju koristiti najmanje 2-3 tjedna godišnjeg. Oni koji ostanu rade i za one na godišnjem i tako u nedogled. Srećom, imamo vrhunske liječnike i medicinske sestre koji postižu izvrsne rezultate liječenja. Zbog toga moramo ulagati u njihovo daljnje obrazovanje i zadržati ih.
Bolnički parking je posebna priča, iza 7 sati gotovo je nemoguće naći slobodno mjesto. Bolnički parking je i cesta od helidroma do franjevačkog samostana i niže, tu je stotine automobila djelatnika koji se nemaju gdje parkirati. Naplata parkinga djelatnicima, simbolična mjesečna karta za početak bi uveli reda, dok se ne izgradi pristojna garaža.
U idućem razdoblju liječnici i medicinske sestre će, na žalost, i dalje odlaziti iz KBC-a i tražiti sebi bolje mogućnosti, posebno pojedinci u naponu snage.
Duge liste čekanja su posebna priča. Nedostaje nam liječnika i medicinskih sestara koji odlaze, a toliko smo uložili u njihovo dugotrajno školovanje. Otvoreno je europsko tržište rada gdje je naše zdravstveno osoblje jako cijenjeno. Trebamo se vratiti na tvorničke postavke. Ako se ulaže u obnovu prijema, novih zgrada, operacijskih dvorana uz skupu i najsuvremenijom opremu, onda treba platiti zdravstvene djelatnike po EU normama, a ne po sramotnoj satnici.
Kako danas gledate na razdoblje korone?
- Jedno strašno razdoblje neizvjesnosti, nepoznata bolest, visok mortalitet, srećom nije pogađalo djecu. Borba za život. Kampanje protiv cijepljenja. Medicinsko osoblje požrtvovno, šuti i radi s najtežim bolesnicima. Mnogi obolijevaju od korone pa i danas imaju zdravstvenih problema. Hvala dragom Bogu da je ta pošast iza nas. Posljedice korone mnogi naši sugrađani osjećaju i danas. Visoka je stopa oboljenja od malignih i kroničnih bolesti nego prije korone. To je strahovit javnozdravstveni problem kojeg kao društvo moramo rješavati.
Treba li Splitu još jedna bolnica? Može li Županija tu nešto napraviti?
- Uvijek je dobro graditi bolnice, samo treba osigurati ljude i opremu. Ali tko će raditi u toj novoj bolnici kad KBC Split nedostaje oko 600 medicinskih sestara? Neophodna je bila obnova i rekonstrukciju bolnice na lokalitetu Firule i Križine, još završiti neke započete projekte uz rješavanje parkinga i naša bolnica će dobiti novi izgled. Oni koji u svojim programima najavljuju nove bolnice, neka malo bolje pogledaju. Nove privatne bolnice, istina puno manje, i sada postoje. Usko specijalizirane financirane novcem privatnih poduzetnika. Županija je i sada pomagala KBC-u Split donacijama, a u idućem razdoblju kroz jačanje domova zdravlja u kojima se pružaju i specijalističke usluge omogućit će se bolnici rasterećenje i kvalitetniji rad.
Spominjala se i potreba izmještanja bolnice...
- Najatraktivniji prostor u gradu je prostor KBC-a Split na Firulama i Križinama. Pojedinci bi to srušili i izgradili hotele, a bolnicu napravili negdje na periferiji. Zbog toga puštaju probne balone. Toliko smo godina ulagali i gradili i dalje ulažemo u našu bolnicu KBC Split da bi je sad krupni kapital jednostavno zbrisao s mape.
Mišljenja sam da bolnica treba ostati gdje je i danas, na usluzi stanovništvu Splita i Dalmacije. I za to ću se politički boriti.
Kada se Ivana Ninčević Lesandrić odlučila uključiti u ovu političku utrku, te dobila podršku stranke Centar, ankete su pokazivale da ima šanse pobijediti. Što mislite o njoj i njenim izgledima nakon što je isplivala afera s vilom?
- Afera s vilom nije smanjila njene izglede, međutim, njeni izgledi su znatno manji za ulaz u drugi krug jer su Most, njena bivša stranka, i SDP istaknuli svoje kandidate.
Koliko mislite da će vaša koalicija HSU, HSLS, HSS, HNS imati županijskih vijećnika?
- Uz mene kao nositelja liste na drugom mjestu se nalazi HSLS-ovac Toni Garac, izuzetno aktivni županijski vijećnik koji se svojim zalaganjem za mlade, izgradnju vrtića i zaštitu okoliša profilirao kao političar koji ne samo da obećava, već i svoje obećanje ispuni. Mišljenja sam da će naša koalicija biti u budućem županijskom vijeću i da će nas birači prepoznati kao opciju koja je vrijedna njihovog glasa!