Dalmatinski portal koristi 'kolačiće' za što trebamo Vašu privolu. Ako nam želite pomoći u prikupljanju podataka za analitičke odnosno statističke svrhe, molimo Vas prihvaćanje 'kolačića' za analitiku. Naša web stranica koristi i marketinške 'kolačiće' zbog pružanja marketinškog sadržaja za koje od Vas također trebamo privolu. Bit ćemo sretni ako se slažete s tim jer Vam tako možemo ponuditi najbolje korisničko iskustvo.

Saznaj više
Ivana Marković Županiji i Vladi i predložila mjere za poboljšanje zdravstvene skrbi na otocima

Ivana Marković Županiji i Vladi i predložila mjere za poboljšanje zdravstvene skrbi na otocima

'Uvjerena sam da se odlučnim mjerama i koracima može osigurati jednako pravo svim našim otočanima'

Gradonačelnica Supetra Ivana Marković poslala je pismo Splitsko-dalmatinskoj županiji, županijskom Domu zdravlja i županijskoj Hitnoj pomoći s konkretnim mjerama koje se trebaju osmisliti na razini Vlade RH i županija za spas otoka. 

'Kao gradonačelnica Supetra, uvijek mi je na umu poboljšanje kvalitete života naših sugrađana, a ključni faktor u tome je svakako zdravstvo. Otok Brač, a i svi drugi otoci suočavaju se s ogromnim izazovima vezanim uz pružanje zdravstvene skrbi, dostupnosti pedijatra, ginekologa, osobito kada je riječ o privlačenju i zadržavanju medicinskog kadra. Objašnjenje da 'nekoga školujemo pa će eto doći kad završi fakultet' nije mi više prihvatljivo jer nitko nam ne garantira da će ta osoba ostati na baš tom otoku. Nije mi prihvatljivo više ni objašnjenje da nema tko raditi', napisala je Marković.

Ističe kako joj se čini da je privlačenje kadra na otoke ostalo u domeni slučajnosti ako se desi i na tome nitko ne radi sustavno niti ga to brine. Dodaje kako su roditelji ogorčeni i ljuti jer kada na cijelom otoku koji se razvija i raste nema pedijatra oni ne znaju kome se javiti. 

'Žene idu u ginekologa u privatnika (tko može priuštiti), pacijenti umiru jer ne mogu doći do kopna i mi više ne govorimo o jednakim pravima za život i zdravstvenu skrb koja nam je garantirana Ustavom RH. Neke se stvari moraju planirati strateški i moramo početi odmah sada da bi za budućnost osigurali opstojnost otoka jer sve ostalo što radimo nema smisla ako ljude nema tko liječiti', poručila je Marković.

Predstavila je i nekoliko prijedloga koji bi, u suradnji s osnivačima (Županijom), ali i Vladom RH moglo značajno unaprijediti zdravstvenu uslugu na našim otocima.

'Koncentrirat ću se na svoju županiju ali sve ovo se može jednako preslikati na sve županije. Smatram da bi Splitsko-dalmatinska županija trebala izradili ili nadopuniti ako postoji program poticajnih mjera za zdravstvene i medicinske djelatnike za rad tijekom cijele godine i za rad u turističkoj sezoni', poručila je Ivana Marković i nabrojala prijedloge.

Izrada programa sufinanciranja deficitarnih zanimanja

Program bi trebao uključiti sufinanciranje zdravstvenog i medicinskog kadra s ciljem poticanja obrazovanja i zapošljavanja u sektorima gdje postoji manjak stručnog kadra. Ovi programi obuhvaćaju stipendije, financiranje specijalizacija ali s ciljem dodjeljivanja stipendije studentima medicinskih fakulteta uz uvjet rada na otocima nakon završetka studija., tzv. Stipendije s obvezom rada.

Financijski poticaji za medicinski kadar

Uvođenje financijskih poticaja za medicinske djelatnike koji bi se odlučili raditi na našem otoku. To bi uključivalo: povećanje osnovnih plaća i uvođenje dodatnih bonusa za rad u izoliranim sredinama. Subvencioniranje smještaja i komunalnih troškova, kako bi se život na otoku učinio pristupačnijim za liječnike i medicinske sestre. Poticanje stalnih ugovora za medicinske stručnjake, uz mogućnost dodatnog poticanja za one koji odluče ostati na otoku duže vrijeme. Potrebno je lobirati za izmjene raznih zakona te je jedan dio ovoga moguće već riješiti kroz izmjene zakona o otocima, što ću i sama predložiti.

Osiguranje kvalitetnog smještaja

Ponuditi besplatan ili subvencioniran smještaj za medicinsko osoblje.​ Jedinice lokalne samouprave bi trebale sufinancirati smještaj kadra ili u suradnji s Vladom, županijama osmisliti program izgradnje stanova za medicinski kadar tako da se imovina u vlasništva RH daruje za tu namjenu. Ovim putem dajem prijedlog da se osmisli program u županiji koji bi uključivala sufinanciranje izgradnje ovakvih objekata kroz različite modele (bilo dodjelom zemljišta, pomoći oko izrade projektne dokumentacije, operativna pomoć i sl.). One JLS-e koje se uključe svakako bi imale na koji način privući kadar i ovako i lokalno stanovništvo može raditi pritisak.

 Konkretno dajem prijedlog SDŽ-iji da česticu 414/5 (zemljišta nasuprot Domu zdravlja u Supetru) koja je u vlasništvu Doma zdravlja namjeni izgradnji stambene zgrade koja bi se koristila za potrebe privlačenja kadra. Neka se napravi  javni poziv koji bi definirao čestice na svim područjima doma zdravlja te pozove sve JLS-e na otocima ili drugim krajevima da se obvezno uključe u program. Grad Supetar može preuzeti inicijativu izgrade projektne dokumentacije za predio otoka Brača, ali moramo dogovoriti načine sufinanciranja. Ovim putem ćemo osigurati stanove koje možemo ponuditi kadru koji želi doći živjeti i raditi na otoku.

Ulaganje u modernizaciju medicinske infrastrukture

Kako bi otok postao atraktivniji za medicinske stručnjake, važno je ulagati u infrastrukturu. Proširenje kapaciteta Doma zdravlja Supetar i modernizacija opreme omogućit će liječnicima da rade u boljim uvjetima, a pacijentima pružiti kvalitetniju skrb. Time bi se također smanjio pritisak na postojeći kadar i na Split i povećala učinkovitost u pružanju zdravstvenih usluga.

Edukacija i stručno usavršavanje medicinskog kadra

Treba se uspostaviti program kontinuirane edukacije za medicinske radnike na otoku da se ljudi osjećaju da su u toku sa svim novostima i da znaju odgovoriti na sve izazove. Ovaj program mogao bi uključivati: radionice i seminare u suradnji s medicinskim fakultetima.

Mogućnost specijalizacija i usavršavanja u specifičnim područjima medicine, koje bi omogućile medicinskom kadru da se razvija i napreduje, čime bi se povećala motivacija za rad na otoku. Ljude nekad ne motivira ni novac nego dobro okruženje i to da ih se cijeni i u njih ulaže.

Osiguranje profesionalnog i obiteljskog života 

Razumijemo da su obiteljski uvjeti ključni za medicinske radnike, osobito ako dolaze s drugih područja. Stoga predlažem: subvencioniranje vrtića za djecu medicinskog osoblja koji se odluče doći živjeti na otok kroz ovaj program. Svakako smo spremni se uključiti u ovo.

Podrška i promocija života na otoku

Možda deklaratorno, ali mislim da je potrebno stvoriti i povoljan društveni ambijent za medicinske radnike. Promoviranje prednosti života na otoku, poput zdravog života, mirnog okruženja i blizine prirode, može biti snažan motivator. Stoga predlažem organizaciju informativnih kampanja i suradnju s medijima koja bi istaknula sve prednosti života i rada na našim otocima.

Telemedicina i suradnja s većim zdravstvenim ustanovama

Pretpostavljam da ovoga već ima, ali napominjem da je internet na otocima jako loš te treba na tome raditi. Razvijanje programa telemedicine, kao i suradnja s bolnicama na kopnu, omogućila bi lakšu i bržu dijagnostiku, čime bi se smanjila izolacija otoka i omogućilo liječnicima pristup ekspertizama u realnom vremenu.

Hitan medicinski prijevoz 

Definirati jasne i stroge protokole kako i kome se doktori trebaju obratiti radi hitnog medicinskog prijevoza u svim mogućim uvjetima. Otvoriti mjeru sufinanciranja izgradnje helidroma na onim otocima kojima to nema uz stavljanje u funkciju zemljišta RH, a ne da se godinama čeka na suglasnost za isto.

Ovo su neke od mojih prijedloga. Ne znam što od ovoga postoji kao pojedinačna mjera, ali znam da se treba napraviti sveobuhvatan program od Vlade RH prema županijama i JLS-e da se zajedničkim mjerama napravi pomak u strateškom razmišljanju u privlačenju kadra na otocima i ruralnim sredinama jer ovako više ne funkcionira. Ne može sve ostati na pojedinačnim inicijativama , a vidjeli smo da samo sufinanciranje plaće ne donosi također rezultate 

Uvjerena sam da se odlučnim mjerama i koracima može osigurati jednako pravo svim našim otočanima jer i mi zaslužujemo kvalitetnu i dostupnu zdravstvenu skrb našim sugrađanima, zaključila je Marković u svom pismu.

Vaša reakcija na temu