Gdje se nalaze sve splitske osnovne škole, sportske udruge, klubovi ili možda tražite udrugu u koju možete upisati svoje dijete nadareno za glazbu, slikanje ili glumu? Sve je to popisano na dječjoj karti Splita koja se počela dijeliti u svim osnovnim školama.
Kartu su izradili izviđači Splitskog skautskog zbora s partnerima.
- Karta daje informacije i o vegetaciji Marjana, ali i o drvećima cijelog grada. Tako je moguće pokušati locirati gdje rastu platane, a gdje lipe. Naravno, naučit ćete i gdje su svi izviđački odredi i klubovi Splita - navode.
S jedne strane je Split, a s druge jednako bogata karta splitske okolice - Solina, Kaštela...
- Dječja karta je osmišljena u namjeri da djeci olakšamo i omogućimo jednostavni pregled izvanškolskih sadržaja u koje se mogu uključiti, kako bi njihovo slobodno vrijeme bilo svrhovitije provedeno. S tom namjenom naš je izviđački tim proveo istraživanje i popisivanje takvih sadržaja, a uputili smo i javne pozive onima koji bi htjeli biti na karti. Naravno da smo uvjereni kako su nam određeni sadržaji i izmakli, ali broj je i nadalje reprezentativan. Sve te sadržaje smo sistematizirali i nanijeli (u mjerilu) na kartu Splita (Solina, Kaštela, Trogira), uz brojne druge sadržaje koji mogu biti na pomoć, ne samo djeci nego i prosvjetnim djelatnicima - kao didaktičko pomagalo - kažu iz Splitskog skautskog zbora.
Uz, dakle, sadržaje tipa sportskih, društvenih, kulturoloških i sl., na karti se mogu pronaći (posebice na splitskoj strani) i sljedeći sadržaji:
- sve osnovne škole
- svi muzeji
- markantna stabla i druge biljke (kao njihov doprinos očuvanju splitske biološke baštine, a u suradnji s g. Igorom Belamarićem, krajobraznim arhitektom Parkova i nasada d.o.o.)
- markantni povijesni spomenici
- jednostavna vegetacijska karta Marjana (na pravoj, stručnoj, upravo rade)
- popis autohtonih mediteranskih biljaka s ovoga područja, u tematskom parku Hajduka 'Za sva vrimena'
- mjesta u gradu s javno dostupnom pitkom vodom (osim plaža)
- postaje javnih električnih bicikli
- na kaštelanskoj strani - područja Kozjaka zaštićena protokolom Natura 2000
- na kaštelanskoj strani - planinarski domovi (nažalost nije bilo dovoljno mjesta i za Mosor)
- javne službe (Crveni križ, HGSS, CZ...)
- pllaninarska društva
- izviđačke udruge.
Ističu i kako je karta dizajnerska. Prvo je takvo djelo njihove suradnice, studentice (pred diplomom) vizualnih komunikacija iz Splita Vane Bašić.
Valja napomenuti i da je karta besplatna, što je omogućilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. U pripremi je i njezina digitalna verzija koja će splitskoj djeci olakšati snalaženje, ali i pronalazak novog hobija ili nekog obrazovnog sadržaja.
Karta je tiskana još lani, u studenom, ali se raspodjela nije uspjela realizirati zbog epidemiološke situacije. Naglašavaju i da je dvostrana, full color, formata B (100x70), tiskana na sjajnom papiru te je prikladno presavijena.
- Zamišljeno je i da svaki učenik, odnosno svaka učenica u splitskim osnovnim školama dobije svoj primjerak, čak i da ga personalizira upisivanjem svog imena i prezimena, a tiskane su u navedenom formatu kako bi se mogle i obiteljski promatrati - svi zajedno, za stolom, uz obiteljsku komunkaciju - ističu iz Zbora.
Uz navedeno, grad Split i Splitsko-dalmatinska županija omogućili su da svaka škola dobije po dva panoa (jedan splitski i jedan solinski-kaštelanski-trogirski) za postavljanje na školskom javnom mjestu (atrij) - dostupno na uvid svim učenicima.